Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Malowanie ścian. Rodzaje i kolory farb

Malowanie ścian. Rodzaje i kolory farb

Malowanie ścian to najszybszy sposób na wykończenie pomieszczenia. A produkowane obecnie farby mają wiele zalet: dobrze kryją, są trwałe, mogą być odporne na wielokrotne czyszczenie, poza tym wybór kolorów może przyprawić o zawrót głowy. Radzimy, jak wybrać odpowiednią farbę.

Malowanie ścian: rodzaje farb

Do malowania ścian najczęściej stosuje się farby dyspersyjne (emulsyjne). I nic dziwnego, ponieważ mają sporo zalet: są bardzo wydajne (litr farby wystarcza na pokrycie 8-14 m2), nadają się do wszystkich podłoży – tynku, płyt gipsowo-kartonowych, betonu, cegły, drewna, materiałów drewnopochodnych, tapet, są bezpieczne – ich rozcieńczalnikiem jest woda, dzięki czemu nie wydzielają szkodliwych substancji, mają dobre właściwości kryjące, są bardzo odporne na uszko- dzenia mechaniczne. Mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. W zależności od rodzaju zastosowanego spoiwa farby dyspersyjne dzielą się na trzy rodzaje:

  • farby akrylowe – żywica akrylowa, którą zawierają, sprawia, że są odporne na ścieranie, wilgoć i detergenty używane w gospodarstwie domowym. Przepuszczają parę wodną. Schną około godziny, po wyschnięciu nieco jaśnieją;
  • farby lateksowe – zawierają kauczuk, dzięki czemu są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym dobrze kryją, tworząc gładką i jednolitą powłokę. Dobrze przepuszczają parę wodną. Schną od pół godziny do dwóch godzin. Po wyschnięciu nieco ciemnieją. Są łatwe do nakładania i odporne na działanie promieni słonecznych – pomalowane nimi ściany nie zmieniają koloru przez kilka lat. Są wodoodporne;
  • farby winylowe – ich bazą jest polioctan winylu. Słabo przepuszczają parę wodną, dlatego nie należy ich stosować w pomieszczeniach „mokrych” (kuchnie, łazienki). Pokryte nimi powierzchnie dość szybko się brudzą, ale też łatwo je umyć. Mimo niskiej ceny są coraz rzadziej kupowane.

Na rynku dostępne są też mieszanki akrylowo-lateksowe i winylowo-akrylowe o właściwościach pośrednich w stosunku do podstawowych rodzajów. Farby akrylowo-lateksowe są bardziej wytrzymałe i elastyczne od akrylowych. Jednak stopień wytrzymałości zależy od tego, jak duża jest domieszka kauczuku (im większa, tym lepiej). Farby winylowo-akrylowe dobrze kryją malowaną powierzchnię, tworząc gładką powłokę, którą łatwo jest zmyć. Ważne są proporcje zastosowanych żywic – tańsze farby zawierają z reguły mało żywicy akrylowej.

Autor: Marcin Czechowicz

Malując na inny kolor część pomieszczenia, akcentujemy ją i podkreślamy jej rangę.

Autor: Juliusz Sokołowski

Przecierane ściany dobrze wyglądają w klimatycznych, rustykalnych wnętrzach. Technika ich wykonania jest prosta – specjalną farbę nanosi się dwiema warstwami i rozprowadza nieregularnymi ruchami, jednocześnie przecierając.

Farby: kolory farb

Jeśli wybieramy farbę kolorową, mamy trzy możliwości – kupić barwioną fabrycznie, białą (zwaną bazową) oraz barwnik i wymieszać je samodzielnie albo skorzystać z mieszalników farb, które znajdziemy na stoiskach z farbami. Dzięki nim można uzyskać nawet kilkanaście tysięcy kolorów – wystarczy wybrać najodpowiedniejszy z palety udostępnionej przez producenta, a pracownik sklepu komputerowo dobierze odpowiednie pigmenty i zmiesza je z farbą bazową. Otrzymana w ten sposób farba ma dokładnie taką samą barwę jak na palecie, nie ma też problemu z jej dokupieniem. Gdy przy wyborze koloru korzystamy z palety, lepiej kupić farbę o ton jaśniejszą od wybranej – na dużej powierzchni będzie wyglądała na ciemniejszą niż na próbce. Warto wiedzieć, jak wybór barwy wpływa na efekt końcowy – żeby się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się prezentowanym zdjęciom.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wystarczą kolorowe farby i... odrobina talentu, aby na ścianach pojawiły się wzory. Kwiaty, bajkowe stwory, zamki będą atrakcyjną ozdobą pokoju dziecięcego.

Która farba najdłużej będzie czysta

Zgodnie z podstawową zasadą – im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej ją wyczyścić – najlepiej dostosować stopień połysku farby do miejsca, w którym ma być użyta. Sufit można pomalować matową, ściany półmatową, a miejsca szczególnie narażone na zabrudzenie – nawet błyszczącą. Spośród farb dyspersyjnych radykalne zabiegi higieniczne najlepiej znoszą lateksowe. Jednak poszczególne ich rodzaje mogą znacznie różnić się składem. Z reguły producenci określają precyzyjnie, czy farbę można czyścić tylko na sucho, czy też zmywać albo nawet szorować. Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas czyszczenia ścian, należy zwracać uwagę na dopuszczalną liczbę cykli zmywań określoną w karcie technicznej produktu. Jeżeli jest ich 150, lepiej ściany pokrytej taką farbą w ogóle nie czyścić na mokro – dopiero powyżej 800 cykli farbę można uznać za zmywalną.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak malować ściany? Kilka rad na temat malowania...

Zanim zaczniesz malowanie ścian i sufitów zapoznaj się zasadami prowadzenia takich prac. Oto kilka...

Tapetowanie krok po kroku. Przygotowanie do...

Aby tapetowanie ścian przyniosło spodziewany efekt trzeba sporo uwagi poświęcić wymierzeniu ścian. Należy...

Drewno na ściany. Wykończenie wnętrz sklejką lub...

Sklejka, płyty drewnopochodne, mozaika drewnia. To oryginalne pomysły na wykończenie wnętrz. Drewno na ściany...

Malowanie ścian i sufitów. Gruntowanie podłoża

Czasem, zanim zaczniesz malowanie ścian i sufitów konieczne jest przygotowanie podłoża. Jednym z jego...

Układanie tapety. Nanoszenie kleju do tapet i...

Zapoznaj się z instrukcją tapetowania krok po kroku. Dowiedz się, jak powinno się odbywać przyklejanie...

Dekoracje ścienne. Trójwymiarowe panele gipsowe

Dekoracje ścienne z gipsu kojarzą się ze sztukateriami w stylowych wnętrzach. Teraz ich miejsce zajmują...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.