| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Drewno na ściany. Wykończenie wnętrz sklejką lub płytami drewnopochodnymi

Drewno na ściany. Wykończenie wnętrz sklejką lub płytami drewnopochodnymi

Sklejka, płyty drewnopochodne, mozaika drewnia. To oryginalne pomysły na wykończenie wnętrz. Drewno na ściany nie musi wcale oznaczać peerelowskiej boazerii.

Płyty fornirowane

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania drewna we wnętrzach są obecnie zabudowy i okładziny ścienne z płyt fornirowanych. Fornir to bardzo cienkie (0,5-3 mm) warstwy drewna skrawane z kloca i naklejane na płytę wiórową, pilśniową lub sklejkę. Wykonuje się je z drewna rodzimego i egzotycznego. Dostępne są forniry naturalne oraz modyfikowane. W okleinach naturalnych rysunek słojów jest ciągły na kolejnych arkuszach. Kolorystyka i wzór poszczególnych płatów mogą się nieznacznie różnić, tak jak to jest w naturze. Forniry modyfikowane mają stały, powtarzalny na każdym arkuszu wzór. Często są to oryginalne wzory ułożone przez człowieka. Oklejone płyty są szlifowane i lakierowane. Płyty fornirowane mają grubość 0,5-4 cm. Nie ulegają odkształceniom tak jak lite drewno, dlatego można z nich tworzyć elementy o dużych rozmiarach. Najczęściej zamawia się je u producenta na określony wymiar.

Autor: Marcin Czechowicz

Surowa płyta OSB połączona z surową cegłą króluje w tym nieco ascetycznym wnętrzu. Jest nie tylko na ścianach, stanowi także poszycie dachu między krokwiami

Sklejka

Jest produkowana przez sklejenie kilku-kilkunastu warstw cienkich fornirów z drewna liściastego lub iglastego. Ma grubość 0,5-1,5 cm. Jej powierzchnia jest surowa. Stosuje się ją podobnie jak płyty fornirowane. Płyty sklejki mogą mieć kształt kwadratów lub prostokątów. Te najcieńsze są elastyczne, można nimi wykańczać powierzchnie łukowe. Są często montowane tak, żeby zlicować ścianę z innymi elementami wykończenia wnętrza, na przykład drzwiami. Stanowią doskonałe tło do wyeksponowania pewnych elementów wyposażenia, na przykład kina domowego. Rzadko tak wykańczasz całe pomieszczenie, częściej jest to tylko jedna ściana albo jej fragment.

Autor: Marcin Czechowicz

Ciekawą propozycją jest łączenie płyt fornirowanych w taki sposób, by rysunek słojów na poszczególnych elementach był prostopadły względem sąsiedniego

Mozaika drewniana

Na rynku są dostępne mozaiki wykonane z różnych gatunków drewna, na przykład dębu, bambusa, merbau, wenge. To rozwiązanie bardzo drogie, ale oryginalne. Płaty mozaiki mają powierzchnię mniej więcej 30 x 30 cm. Tworzą je pojedyncze kwadraciki o wymiarach od 15 x 15 do 64 x 64 mm lub wąskie lamelki o grubości 10-12 mm. Ich grubość wynosi 7 albo 8 mm. Drewno jest najczęściej cięte na sztorc. Zostało poddane dodatkowej obróbce – wybarwione, zaolejowane lub polakierowane.

Nowoczesne farby do wnętrz. Czym malować ściany, aby uzyskać ciekawe efekty?

Zastanawiasz się czym malować ściany? Szukasz ciekawej farby do wnętrz?  Producenci wciąż...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.