| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Drewno na ściany. Wykończenie wnętrz sklejką lub płytami drewnopochodnymi

Drewno na ściany. Wykończenie wnętrz sklejką lub płytami drewnopochodnymi

Sklejka, płyty drewnopochodne, mozaika drewnia. To oryginalne pomysły na wykończenie wnętrz. Drewno na ściany nie musi wcale oznaczać peerelowskiej boazerii.

Płyty fornirowane

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania drewna we wnętrzach są obecnie zabudowy i okładziny ścienne z płyt fornirowanych. Fornir to bardzo cienkie (0,5-3 mm) warstwy drewna skrawane z kloca i naklejane na płytę wiórową, pilśniową lub sklejkę. Wykonuje się je z drewna rodzimego i egzotycznego. Dostępne są forniry naturalne oraz modyfikowane. W okleinach naturalnych rysunek słojów jest ciągły na kolejnych arkuszach. Kolorystyka i wzór poszczególnych płatów mogą się nieznacznie różnić, tak jak to jest w naturze. Forniry modyfikowane mają stały, powtarzalny na każdym arkuszu wzór. Często są to oryginalne wzory ułożone przez człowieka. Oklejone płyty są szlifowane i lakierowane. Płyty fornirowane mają grubość 0,5-4 cm. Nie ulegają odkształceniom tak jak lite drewno, dlatego można z nich tworzyć elementy o dużych rozmiarach. Najczęściej zamawia się je u producenta na określony wymiar.

Autor: Marcin Czechowicz

Surowa płyta OSB połączona z surową cegłą króluje w tym nieco ascetycznym wnętrzu. Jest nie tylko na ścianach, stanowi także poszycie dachu między krokwiami

Sklejka

Jest produkowana przez sklejenie kilku-kilkunastu warstw cienkich fornirów z drewna liściastego lub iglastego. Ma grubość 0,5-1,5 cm. Jej powierzchnia jest surowa. Stosuje się ją podobnie jak płyty fornirowane. Płyty sklejki mogą mieć kształt kwadratów lub prostokątów. Te najcieńsze są elastyczne, można nimi wykańczać powierzchnie łukowe. Są często montowane tak, żeby zlicować ścianę z innymi elementami wykończenia wnętrza, na przykład drzwiami. Stanowią doskonałe tło do wyeksponowania pewnych elementów wyposażenia, na przykład kina domowego. Rzadko tak wykańczasz całe pomieszczenie, częściej jest to tylko jedna ściana albo jej fragment.

Autor: Marcin Czechowicz

Ciekawą propozycją jest łączenie płyt fornirowanych w taki sposób, by rysunek słojów na poszczególnych elementach był prostopadły względem sąsiedniego

Mozaika drewniana

Na rynku są dostępne mozaiki wykonane z różnych gatunków drewna, na przykład dębu, bambusa, merbau, wenge. To rozwiązanie bardzo drogie, ale oryginalne. Płaty mozaiki mają powierzchnię mniej więcej 30 x 30 cm. Tworzą je pojedyncze kwadraciki o wymiarach od 15 x 15 do 64 x 64 mm lub wąskie lamelki o grubości 10-12 mm. Ich grubość wynosi 7 albo 8 mm. Drewno jest najczęściej cięte na sztorc. Zostało poddane dodatkowej obróbce – wybarwione, zaolejowane lub polakierowane.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Wykończenie ścian płytkami gipsowymi

Płytki gipsowe to sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Układanie ich jest łatwe i nie wymaga...

Dekorowanie ścian jest modne! Zobacz, jaki efekt...

Zapomnij o monotonnych, jednolitych kolorystycznie ścianach. Za pomocą farby dekoracyjnej możesz odmienić...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.