| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Wzory na ścianie: jak namalować pasy na ścianie. Dekoracyjne malowanie ścian

Wzory na ścianie: jak namalować pasy na ścianie. Dekoracyjne malowanie ścian

Jednym z nieszablonowych pomysłów na wzory na ścianie są proste, ale wyraziste paski. Dzięki dekoracyjnemu pomalowaniu ścian wnętrze nabierze fantazyjnego charakteru. Zobacz, jak namalować barwne pasy na ścianie oraz inne wzory na ściane.

Klasyczne jedno- lub dwukolorowe ściany coraz częściej ustępują miejsca barwnym motywom – kolorowe pasy na ścianie lub inne geometryczne wzory na ścianie to idealny sposób na przełamanie monotonii wnętrza oraz nadanie mu nowego charakteru. Proste motywy, jak paski na ścianie czy szachownica, doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, jak i w tych urządzonych w stylu skandynawskim.

Wzory na ścianie

Wzory na ścianie mogą pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną – pomogą też zamaskować niedoskonałości pomieszczenia oraz skorygować jego proporcje. Pionowe pasy na ścianie sprawią, że pokój wyda się wyższy niż w rzeczywistości, a poziome paski na ścianie uczynią go wizualnie szerszym, co szczególnie przydatne w przypadku małych pomieszczeń, jak chociażby przedpokój czy garderoba. Wprowadzając je do wnętrza, nie popadajmy jednak w przesadę. Zbyt duża liczba barwnych motywów sprawi, że efekt będzie przytłaczający. Dlatego dekoracyjny wzór lepiej nanieść na pojedynczą ścianę lub jej fragment. Do dekoracyjnego malowania ścian potrzebna jest dobra farba emulsyjna.

Wzory na ścianie: jak namalować paski

Dekoracyjne pasy na ścianie to pozornie zwyczajny pomysł na ozdobienie wnętrza. Wystarczy jednak skomponować kilka ciekawych kolorów (np. żółty, niebieski i antracyt), aby kompozycja nabrała wyrazu. Najlepiej wykonać ją na białej lub jasnej ścianie.

  1. Pierwszym zadaniem będzie wyznaczenie szerokości pasów za pomocą linijki oraz ołówka (dobrze, jeśli będą różne).
  2. Tak określone paski na ścianie zaklejamy taśmą malarską, aby powstał szablon wyznaczający granicę poszczególnych pasów.
  3. Następnie wybranymi kolorami malujemy przerwy pomiędzy taśmą.
  4. Na koniec, kiedy całość wyschnie, delikatnie odrywamy taśmę malarską. Po chwili na ścianie pojawi się oryginalna kompozycja z białych i kolorowych pasów.

Dekoracyjne wzory na ścianie

Barwna szachownica to propozycja dla osób lubiących bardziej skomplikowane wzory na ściane.

  1. Pierwszym etapem prac będzie podzielenie wybranego fragmentu ściany na prostokąty lub kwadraty za pomocą ołówka i miarki.
  2. Następnie, wzdłuż wyznaczonych linii przyklejamy taśmę malarską, a powstałe pola malujemy wybranymi kolorami.
  3. Po wyschnięciu farby delikatnie odrywamy taśmę i ponownie ją przyklejamy, wyznaczając granicę nowych pól, które też malujemy.
  4. Czynność należy powtarzać do momentu, aż wszystkie kwadraty lub prostokąty będą pomalowane, tworząc równą szachownicę bez białych linii.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysły na dekoracje ścian, które odmienią...

Dekoracje ścian można wykonać na wiele sposobów – wyróżniając je unikatowym kolorem,...

Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Drewno na ścianę: boazeria drewniana, fornir a...

Jeżeli chciałbyś w oryginalny sposób wykończyć ściany, a znudziły Ci się farby, tapety i tynki, możesz...

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Biała cegła w aranżacji wnętrz. Pomysły na...

Biała cegła na ścianie to ciekawa ozdoba wnętrza. Cegła doskonale pasuje do salonu, sypialni, kuchni czy...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...