| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Wykończenie ścian: jak optycznie oddalić i przybliżyć ściany

Wykończenie ścian: jak optycznie oddalić i przybliżyć ściany

Ściany tworzą granice pomiędzy pomieszczeniami. A gdy już powstaną konkretne wnętrza - wymagają ozdobienia. Z pomocą ścian można odprawić czary - stworzyć iluzję, że pomieszczenie jest większe, wyższe, ciekawsze.

Zdobienie ścian spełnia dwie funkcje - ma za zadanie pomieszczenie upiększyć, a często także - wizualnie "oszukać". Podstawowym, najprostszym i najtańszym sposobem dekorowania ściany jest jej pomalowanie. Co można zrobić za pomocą farby?

Autor: Krzysztof Zasuwik

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak zamaskować niedoskonałości ściany?

Jeśli tynk mineralny jest nierówny lub źle wykonano tynki gipsowe, niedoskonałości można zamaskować rozprowadzając farbę wałkiem z włosiem długim lub sznurkowym. Pozwalają one uzyskać subtelną fakturę maskującą nierówności ściany. Czasem, żeby osiągnąć ciekawy efekt, na zupełnie gładkich ścianach rozprowadza się farbę wałkami ze specjalnie strzyżonym włosiem.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Jak podwyższyć lub obniżyć wnętrze?

Inne sposoby oddziaływania za pomocą farb to umiejętne stosowanie wzorów i kolorów. Ściana pomalowana w pionowe pasy będzie wydawać się węższa i wyższa. Dzięki temu sufit w zbyt niskim pomieszczeniu "podniesie się". I odwrotnie: zbyt wąską lub za wysoką ścianę można optycznie poszerzyć i obniżyć za pomocą pasów malowanych poziomo... Im bardziej kontrastowy jest taki wzór, tym efekt mocniejszy.

Jeśli ktoś nie przepada za pasami, może podobne rezultaty osiągnąć inaczej. W celu "podwyższenia" stropu należy kolorem ścian wejść na sufit (pasem przynajmniej 30 cm). I na odwrót: aby sufit "obniżyć", malujemy pas w jego kolorze na ścianach. Im pas farby w kolorze powały szerszy - tym sufit wydaje się niższy, a pomieszczenie szersze.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Czarodziejskie ściany

Autor: Krzysztof Zasuwik

Czarodziejskie ściany

Jakie kolory farb, by przybliżyć lub oddalić ściany

Pomalowanie ciemniejszym kolorem jednej ze ścian w pomieszczeniu powoduje jej "oddalanie" się. Mocniejszy efekt osiągniemy, gdy na ścianie, której chcemy dodać głębi, namalujemy ciemniejszy kadr lub kadr w kadrze.

Z kolei rozjaśnienie jednej ze ścian powoduje jej "przysunięcie" się do obserwującego. Te poniekąd proste zabiegi służą optycznemu korygowaniu niewłaściwych proporcji wnętrz.

W małym pomieszczeniu bez okna można pomalować ściany i sufit jednakowym ciemnym kolorem. Gubimy się wtedy w przestrzeni, nie mogąc znaleźć granic pomieszczenia... Co za tym idzie - wydaje się ono większe niż jest!

Pomalowanie ścian i sufitów obszernych i dobrze doświetlonych wnętrz  farbą o tej samej nasyconej barwie spowoduje ich optyczne zmniejszenie się. Można w ten sposób dodać przytulności np. zbyt dużemu salonowi.

Pomieszczenia malowane odcieniami określanymi jako chłodne zazwyczaj wydają się większe, natomiast ciepłe barwy je pomniejszają. Także farby z lekkim połyskiem (tzw. satyny) dodają wnętrzom przestronności. Z kolei matowe farby  pochłaniają światło (można w ten sposób nieco ograniczyć jego nadmiar) i również ujmują nieco z kubatury.

Za pomocą "przecierek" nadaje się pomieszczeniu lekkość i przestronność, układając tak kolory, by wzór zagęszczał się ku podłodze lub ku którejś ze ścian.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Inne materiały wykończeniowe na ściany

Ściany można dekorować, wykorzystując do tego także inne materiały. Typowo ścienne, jak tapety i tapiserie oraz stiuki lub zupełnie "nieścienne". Jednak ich układanie podporządkowane jest opisanym wyżej zasadom. W przypadku tapet czy tkanin, podobieństwa do farb są oczywiste: pasy to pasy, wzory to wzory, a faktury to faktury... Jedynie rola powracającej znów do łask fototapety jest nieco inna. Dzięki technologiom cyfrowym fototapety nie są już nieco kiczowatymi obrazami. Mają głębię, co sprawia, że oddziałują podobnie jak malarstwo iluzjonistyczne. Dzięki nim łatwo stworzyć w pokoju złudzenie istnienia jeszcze jednego okna, i to z pięknym widokiem.

Boazerie, czy to wykonane z deszczułek, czy panelowe również mogą podnosić pomieszczenia, gdy ich podziały są pionowe. Poziome podziały boazerii, która pokrywa całą ścianę, działają analogicznie do namalowanych pasów czy bordiury w tapecie. Boazeria doprowadzona do pewnej wysokości ściany działa równie silnie, jak poziomy pas, więc jej podziały nie będą miały już znaczenia.

Tynki strukturalne i celowo nierówne wykończenia ścian optycznie zmniejszają pomieszczenia. Dodatkowo dodają wnętrzu ciężkości, wymagają więc nieco przestrzeni - także po to, by można było docenić ich walory dekoracyjne. Światło wydobywa zalety grubych faktur - zwłaszcza, gdy pada niemal prostopadle do ozdobionej nimi ściany. Tu również działają triki opisane na przykładzie farb. Jedna strukturalna ściana na końcu długiego pokoju skróci go pozornie itd.

Nietypowe materiały używane do dekorowania ścian to blachy, wszelkiego rodzaju okładziny kamienne (w płytach, płytkach lub łupane), lany beton, szkło etc. Na szczególną uwagę zasługuje szkło. Szklane okładziny są co prawda zimne (dosłownie i w przenośni), ale umożliwiają osiągnięcie interesujących efektów. Szyby sprawiają, że kontury ścian nieco się gubią, a odbicia, półodbicia i odblaski nadają wnętrzu jakby inny, czwarty wymiar - wprowadzają więc do niego nieco magii. Jeszcze ciekawsze rezultaty uzyskamy za pomocą luster. Potęgują one opisane efekty, dzięki nim można wręcz schować w przestrzeni ścianę, która stanowi problem, np. ma złe proporcje lub nie wolno jej  przestawić.

Wybieramy płytki ścienne. Co warto wiedzieć o płytkach ściennych

Uniwersalne, eleganckie, łatwe w utrzymaniu czystości. Płytki ścienne nie wychodzą z mody. Płytki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Płytki ścienne cegłopodobne w nowoczesnych...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet....

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Fuga do płytek. Jak wybrać dobrą zaprawę do...

Fuga: wybieramy spoinę. Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi to trzy główne kryteria,...

Wybieramy funkcjonalny sufit podwieszany

Sufit podwieszany to nie tylko fajny efekt dekoracyjny, to również wiele funkcjonalności. W zależności...