| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Symbole świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego kupujemy choinkę i gwiazdę betlejemską?

Symbole świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego kupujemy choinkę i gwiazdę betlejemską?

Wyjaśniamy, co oznaczają symbole świąt Bożego Narodzenia. Choinka, gwiazda betlejemska, światełka, jemioła to nie tylko piękne świąteczne dekoracje. Symbolizują one światło, nadzieję i życie. Sprawdź, jakie znaczenie mają ozdoby, którymi dekorujesz dom na święta.

Najnowsze badania Stars for Europe pokazały, co dla Europejczyków ma szczególnie znaczenie podczas świąt Bożego Narodzenia. Respondenci w internetowej ankiecie zaznaczali, który spośród symboli świąt Bożego Narodzenia, takich jak choinka, szopka, kalendarz adwentowy, świece i jemioła, jest dla nich najważniejszy. Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości.

Choinka – najważniejszy symbol świąt Bożego Narodzenia

Choinka dla Europejczyków jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ponad 90 procent respondentów uznało ją za bardzo ważną lub ważną.

Skąd się wzięła choinka?

W Niemczech, choinki strojono prawdopodobnie już w Średniowieczu. Pierwsze dowody na obecność dekoracyjnych drzewek sięgają XVI wieku. Dopiero w XIX wieku, choinka zyskała popularność poza granicami Niemiec. Przez długi czas kościół katolicki nie wyrażał zgody na zastąpienie drzewkiem tradycyjnej szopki. Dopiero pod koniec XIX wieku, choinki stawały się coraz bardziej popularne w katolickich domach.

Ważne światełka

Według tradycji choinka była zawsze zdobiona świecami lub kolorowymi światełkami. W ten sposób stała się symbolem światła i nadziei, a także życia. Nic więc dziwnego, że świece i światełka są niemal tak samo istotne, jak samo drzewo. Prawie 87 procent respondentów uznało je za ważne lub bardzo ważne, umieszczając je na drugim miejscu wśród najważniejszych symboli Bożego Narodzenia.

Gwiazda betlejemska

Trzecie miejsce przypadło w udziale gwieździe betlejemskiej.. Ponad 60 procent badanych stwierdziło, że poinsecje są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Gwiazdy są jednym z najwcześniejszych symboli Bożego Narodzenia, ponieważ to gwiazda doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc.

Kariera poinsecji jako symbolu Bożego Narodzenia zaczęła się w 1950 roku. Wtedy to wyhodowano pierwsze kwiaty jako rośliny doniczkowe. Następnie rośliny te szybko stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji.

Świąteczne kolory: czerwony i zielony

Czerwień i zieleń symbolizują Adwent i Boże Narodzenie. Zielony jest kolorem nadziei oraz wierności, a czerwony symbolizuje krew Chrystusa przelaną dla odkupienia świata. Dlatego te kolory mają duże znaczenie w ozdobach bożonarodzeniowych.

Dekoracje świąteczne i dawanie prezentów

Blisko 90 proc. ankietowanych potwierdziło, że dekoracje świąteczne są niezbędne podczas Bożego Narodzenia. Ponad 80 proc. osób uważa, że dawanie i otrzymywanie prezentów odgrywa ważną rolę, podczas gdy jedzenie i picie jest ważne dla prawie 78 procent. Tylko niecałe 40 procent Europejczyków kojarzy Boże Narodzenie z niepokojem i stresem.

Ogród na święta. Propozycje dekoracji ogrodu i domu w okresie świąt Bożego Narodzenia

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, staramy się szczególnie pięknie ozdobić nasze...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak udekorować świąteczny stół w stylu shabby...

Na co zwrócić uwagę i jakie dodatki wybrać, aby świąteczny stół zachowany był w stylistyce...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Boże Narodzenie. Skąd się wzięła tradycja...

Nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Nawet jeśli nie występuje ona w...

Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Dekoracje bożonarodzeniowe - GALERIA. Otul dom...

Zobacz, jak sprawić aby w twoim domu zapanowała ciepła i przyjemna atmosfera świąt. Blask świec i doskonale...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.