| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Świąteczne trendy w dekorowaniu domu. Pomysły na bożonarodzeniowe ozdoby

Świąteczne trendy w dekorowaniu domu. Pomysły na bożonarodzeniowe ozdoby

Atmosfera Bożego Narodzenia to w ogromnej mierze zasługa dekoracji – choinki, świeczek, stroików i innych elementów, które wypełniają w tym czasie nasze domy i ich otoczenie.

„Ubieranie” naszych wnętrz na święta staje się coraz modniejsze i w tej dziedzinie mamy już do czynienia z trendami tworzonymi przez dekoratorów. Co oni sami myślą na ten temat - o komentarze poprosiliśmy ekspertów z firmy Praktiker.

1. Jakie kolorystyczne trendy będą dominować w tegorocznych świątecznych dekoracjach?

Niezmiennie Boże Narodzenie kojarzy nam się z tradycyjną kolorystyką dekoracji, a więc odcieniami czerwieni i zieleni, a także srebra i złota, pojawiających się w różnych zestawieniach. Novum stanowią eksperymenty z kolorem miedzi, która zdaje się konkurować ze złotem. Pojawiają się dekoracje łączące w sobie miedź z czerwienią, a także brąz i turkus. Zieleń w ciekawych, orientalnych połączeniach z fioletem i odcieniami błękitu była już obecna w ubiegłym roku. Na rynku zadebiutował zaś dość zaskakujący, jeśli chodzi o bożonarodzeniową kolorystykę, bardzo elegancki duet czerni i złota.
Modne będą świąteczne wnętrza w naturalnych barwach zimy. Osoby pragnące przenieść do domu krajobraz zza okna, mogą przyozdobić mieszkanie w kolorystyce bieli i lodu. Nieco cieplejszy efekt otrzymamy, stosując zestawienia złota z odcieniami ecru. Nadal możemy wykorzystywać do dekoracji wszelkie naturalne elementy typu: wiklina, suszone owoce oraz kwiaty.

2. Ludzie coraz chętniej dekorują swoje domy i mieszkania na święta. Jaki rodzaj wystroju wnętrz jest najpopularniejszy – tradycyjny, czy może bardziej nowoczesny i odbiegający od utartych konwencji?

W Polsce Boże Narodzenie to przede wszystkim tradycja. Niezmienne bywa świąteczne menu, tak też chętnie korzystamy z tradycyjnych dekoracji. Nowe trendy przyjmą się więc głównie wśród osób lubiących zmiany i skłonnych do eksperymentów w zakresie wystroju wnętrz. Wydaje się jednak, iż nowym trendem, który ma szansę na rozpowszechnienie, jest inspirowany zimą styl naturalny. Białe śnieżynki, sople, aniołki kojarzą się z okresem bożonarodzeniowym, więc powinny przyjąć się w domach.

3. Jakie dekoracje, oprócz choinki, pojawiają się w naszych wnętrzach?

Do najbardziej popularnych ozdób wnętrz należą wszelkiego rodzaju stroiki i wianuszki. Można je wykorzystywać nie tylko na stołach, ale również jako ozdoby kominków, drzwi wejściowych, a nawet żyrandoli. W oknach ciekawym elementem zdobniczym są świeczniki oraz sznury lampek. Mogą one przybierać bardzo różne kształty i formy, począwszy od papierowych kulek i rożków, a skończywszy na sznurach podświetlonych muszelek.
Ciekawym elementem wystroju - tworzącym specyficzny nastrój we wnętrzu - są wszelkiego rodzaju latarenki i lampiony: nie tylko metalowe, ale też drewniane czy ceramiczne. W mieszkaniu, w którym chcemy stworzyć wyjątkowy klimat, nie może zabraknąć świec, którymi udekorujemy stoły, komody, konsole oraz kominki.
Świąteczne obrusy, pojedyncze, ręcznie dekorowane bombki na stojakach i skarpety, to już dość powszechne, świąteczne gadżety. Warto jednak zauważyć, że opakowania prezentów coraz częściej przypominają prawdziwe dzieła sztuki i same w sobie stanowią ciekawy prezent.

4. Trendy w świątecznych dekoracjach coraz częściej wymyślają styliści. Niejednokrotne proponują bardzo odważne i nowatorskie pomysły, które zupełnie nie przypominają tego, co na ogół kojarzymy ze świętami. Czy ludzie chętnie korzystają z takich innowacji? Jakie dekoracyjne nowości pojawią się w tym roku?

Coraz powszechniejsze jest eksperymentowanie w świątecznych dekoracjach z zestawieniami kolorów, często odważnymi, wręcz ekstrawaganckimi. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ najchętniej chcielibyśmy kojarzyć ten szczególny czas z zielenią choinki, czerwienią stroju Mikołaja i białym puchem zza okna.
Dekoratorzy proponują jednak nie tylko nowe kolory, ale też formy. Nowe ozdoby spotkały się z dość ciepłym przyjęciem klientów. Oprócz tradycyjnych bombek na choinkach coraz częściej goszczą kolorowe i błyszczące motyle, kwiaty, ptaki oraz pawie pióra. Popularne są również ozdoby z tkaniny i kordonka, kojarzące się z tymi wydzierganymi niegdyś przez nasze babcie.
Ciekawym pomysłem, szczególnie dla rodziców małych dzieci, jest dekorowanie choinek pluszowymi zabawkami. Taka ozdoba z pewnością będzie bardzo miłym elementem wystroju pokoju malucha. Nie wszyscy są jednak skłonni do eksperymentów. Osoby, które nie chciałyby zrezygnować z tradycyjnej choinki, a jednak pragną nieco unowocześnić wnętrze, mogą tylko uzupełnić świąteczną dekorację o nowe, modne akcenty.

5. Choinki mogą być różnego typu – żywe lub sztuczne. Które są chętniej kupowane?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ co roku obserwujemy nierozstrzygniętą „wojnę” pomiędzy zwolennikami choinek z tworzywa sztucznego a miłośnikami żywych drzewek. Sztuczna choinka nie ma w sobie tyle uroku, co prawdziwa, przywieziona prosto z lasu, którą można odbierać niemal wszystkimi zmysłami. Ale względy praktyczne dość często przeważają.

6. Co zrobić, by żywa choinka nie uschła zbyt szybko?

Coraz popularniejszym zwyczajem jest kupowanie żywych choinek, posadzonych w doniczkach. By drzewko bezpiecznie przetrwało zimę, warto je podlewać i hartować, wystawiając co jakiś czas na balkon. Należy też pamiętać, by nie trzymać go blisko źródeł ciepła. Wiosną można posadzić choinkę w ogrodzie czy przed blokiem. Dzięki temu za rok będziemy mogli się cieszyć własnym, przydomowym drzewkiem.

7. Dekoracje świąteczne możemy umieścić nie tylko wewnątrz naszych domów, lecz również w ogrodach, na balkonach, zewnętrznych schodach i drzwiach. Jakie dekoracje zewnętrzne będą modne w tym roku?

Nie sposób nie wspomnieć o coraz bardziej powszechnym zwyczaju oświetlania domów z zewnątrz oraz dekorowaniu choinek w ogrodzie. Warto jednak spróbować odejść nieco od konwencji i pokusić się o ozdobienie konarów drzew liściastych lub niskich krzewów. Wiele osób udekoruje swoje domy girlandami ze sznurem lampek, umieszczając je na balustradach balkonów czy tarasów. Na schodach można ustawić latarenki, a przy wejściu – oświetlone drzewka w koszykach lub donicach. Na drzwiach wejściowych warto powiesić dekoracyjne wianuszki, inspirowane zwyczajami skandynawskimi, wykonane z naturalnych elementów typu: wiklina, szyszki, suszone owoce. Jest mnóstwo pomysłów na stworzenie świątecznej atmosfery wokół domu. Jego wygląd zależy od inwencji właściciela, a na szczęście najciekawszym nowym trendem jest indywidualizm.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Boże Narodzenie. Skąd się wzięła tradycja...

Nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Nawet jeśli nie występuje ona w...

Jak zrobić dekoracje świąteczne z tego, co masz w...

Zobacz wyjątkowe świąteczne dekoracje, które możesz samodzielnie zrobić w domu. Do przygotowania...

Jak utrzymać porządek w domu, czyli czas na...

Świąteczne porządki warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów....

Stroik bożonarodzeniowy z pomysłem - stroik z...

Stroik bożonarodzeniowy wykonany z pomysłem udekoruje wnętrze i napełni je świąteczną atmosferą. Pokazujemy...

Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia -...

Mamy dla Ciebie masę pomysłów i inspiracji, jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia, by...