Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Świąteczne trendy w dekorowaniu domu. Pomysły na bożonarodzeniowe ozdoby

Świąteczne trendy w dekorowaniu domu. Pomysły na bożonarodzeniowe ozdoby

Atmosfera Bożego Narodzenia to w ogromnej mierze zasługa dekoracji – choinki, świeczek, stroików i innych elementów, które wypełniają w tym czasie nasze domy i ich otoczenie.

„Ubieranie” naszych wnętrz na święta staje się coraz modniejsze i w tej dziedzinie mamy już do czynienia z trendami tworzonymi przez dekoratorów. Co oni sami myślą na ten temat - o komentarze poprosiliśmy ekspertów z firmy Praktiker.

1. Jakie kolorystyczne trendy będą dominować w tegorocznych świątecznych dekoracjach?

Niezmiennie Boże Narodzenie kojarzy nam się z tradycyjną kolorystyką dekoracji, a więc odcieniami czerwieni i zieleni, a także srebra i złota, pojawiających się w różnych zestawieniach. Novum stanowią eksperymenty z kolorem miedzi, która zdaje się konkurować ze złotem. Pojawiają się dekoracje łączące w sobie miedź z czerwienią, a także brąz i turkus. Zieleń w ciekawych, orientalnych połączeniach z fioletem i odcieniami błękitu była już obecna w ubiegłym roku. Na rynku zadebiutował zaś dość zaskakujący, jeśli chodzi o bożonarodzeniową kolorystykę, bardzo elegancki duet czerni i złota.
Modne będą świąteczne wnętrza w naturalnych barwach zimy. Osoby pragnące przenieść do domu krajobraz zza okna, mogą przyozdobić mieszkanie w kolorystyce bieli i lodu. Nieco cieplejszy efekt otrzymamy, stosując zestawienia złota z odcieniami ecru. Nadal możemy wykorzystywać do dekoracji wszelkie naturalne elementy typu: wiklina, suszone owoce oraz kwiaty.

2. Ludzie coraz chętniej dekorują swoje domy i mieszkania na święta. Jaki rodzaj wystroju wnętrz jest najpopularniejszy – tradycyjny, czy może bardziej nowoczesny i odbiegający od utartych konwencji?

W Polsce Boże Narodzenie to przede wszystkim tradycja. Niezmienne bywa świąteczne menu, tak też chętnie korzystamy z tradycyjnych dekoracji. Nowe trendy przyjmą się więc głównie wśród osób lubiących zmiany i skłonnych do eksperymentów w zakresie wystroju wnętrz. Wydaje się jednak, iż nowym trendem, który ma szansę na rozpowszechnienie, jest inspirowany zimą styl naturalny. Białe śnieżynki, sople, aniołki kojarzą się z okresem bożonarodzeniowym, więc powinny przyjąć się w domach.

3. Jakie dekoracje, oprócz choinki, pojawiają się w naszych wnętrzach?

Do najbardziej popularnych ozdób wnętrz należą wszelkiego rodzaju stroiki i wianuszki. Można je wykorzystywać nie tylko na stołach, ale również jako ozdoby kominków, drzwi wejściowych, a nawet żyrandoli. W oknach ciekawym elementem zdobniczym są świeczniki oraz sznury lampek. Mogą one przybierać bardzo różne kształty i formy, począwszy od papierowych kulek i rożków, a skończywszy na sznurach podświetlonych muszelek.
Ciekawym elementem wystroju - tworzącym specyficzny nastrój we wnętrzu - są wszelkiego rodzaju latarenki i lampiony: nie tylko metalowe, ale też drewniane czy ceramiczne. W mieszkaniu, w którym chcemy stworzyć wyjątkowy klimat, nie może zabraknąć świec, którymi udekorujemy stoły, komody, konsole oraz kominki.
Świąteczne obrusy, pojedyncze, ręcznie dekorowane bombki na stojakach i skarpety, to już dość powszechne, świąteczne gadżety. Warto jednak zauważyć, że opakowania prezentów coraz częściej przypominają prawdziwe dzieła sztuki i same w sobie stanowią ciekawy prezent.

4. Trendy w świątecznych dekoracjach coraz częściej wymyślają styliści. Niejednokrotne proponują bardzo odważne i nowatorskie pomysły, które zupełnie nie przypominają tego, co na ogół kojarzymy ze świętami. Czy ludzie chętnie korzystają z takich innowacji? Jakie dekoracyjne nowości pojawią się w tym roku?

Coraz powszechniejsze jest eksperymentowanie w świątecznych dekoracjach z zestawieniami kolorów, często odważnymi, wręcz ekstrawaganckimi. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ najchętniej chcielibyśmy kojarzyć ten szczególny czas z zielenią choinki, czerwienią stroju Mikołaja i białym puchem zza okna.
Dekoratorzy proponują jednak nie tylko nowe kolory, ale też formy. Nowe ozdoby spotkały się z dość ciepłym przyjęciem klientów. Oprócz tradycyjnych bombek na choinkach coraz częściej goszczą kolorowe i błyszczące motyle, kwiaty, ptaki oraz pawie pióra. Popularne są również ozdoby z tkaniny i kordonka, kojarzące się z tymi wydzierganymi niegdyś przez nasze babcie.
Ciekawym pomysłem, szczególnie dla rodziców małych dzieci, jest dekorowanie choinek pluszowymi zabawkami. Taka ozdoba z pewnością będzie bardzo miłym elementem wystroju pokoju malucha. Nie wszyscy są jednak skłonni do eksperymentów. Osoby, które nie chciałyby zrezygnować z tradycyjnej choinki, a jednak pragną nieco unowocześnić wnętrze, mogą tylko uzupełnić świąteczną dekorację o nowe, modne akcenty.

Przeczytaj dodatkowo:
Boże Narodzenie. Jak udekorować i ozdobić dom na...

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy, nastrojowy czas. Za sprawą prostych dekoracji możesz sprawić, że...

Wiszący stroik świąteczny - wianek na drzwi, a...

Na Boże Narodzenie chciałoby się ozdobić cały dom. Stroik świąteczny może nie tylko leżeć na stole, lecz...

Jak udekorować wigilijny stół. Pomysły na...

Wigilijny stół jest jednym z najważniejszych elementów świąt Bożego Narodzenia. To przy nim podczas...

Wigilijny stół. Świąteczne dekoracje i dodatki...

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy najważniejsze są wspólnie chwile z rodziną. Najwięcej czasu spędza...

Gwiazda betlejemska - wyjątkowa dekoracja...

Gwiazda betlejemska to roślina, która podkreśla wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia. Nazywana poinsecją...

Gwiazda betlejemska. Pomysł na świąteczną...

Mieszkania i domy podczas świąt Bożego Narodzenia nabierają wyjątkowego klimatu. Dzieje się tak za sprawą...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.