| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Świąteczne porządki bez nerwów. Co kiedy sprzątać, by zdążyć przed Bożym Narodzeniem

Świąteczne porządki bez nerwów. Co kiedy sprzątać, by zdążyć przed Bożym Narodzeniem

Nie odkładaj świątecznych porządków w domu na ostatnią chwilę. Zaplanuj je tak, by starczyło Ci sił na świętowanie Bożego Narodzenia w doskonałym humorze. Ustal harmonogram sprzątania. Niech każdy w domu wie, co ma robić. Dzięki temu w świąteczny poranek wystarczy tylko odkurzyć mieszkanie i nakryć do wigilinego stołu.

Autor: Konrad Kalbarczyk

27–30.11: na dobry początek: szafy i schowki

Zacznij od "przeglądu" zawartości szaf, schowków, pawlaczy bądź spiżarni. Może już czas pozbyć się tej starej kurtki, w której zepsuł się zamek, oddać dzieciom sąsiadów pudło z klockami czy “pożegnać się” ze starą patelnią? Zdecydowanie tak! Taki wstęp do generalnych porządków z pewnością każdemu doda energii i pozytywnie nastroi na kilka najbliższych tygodni.

Sprawdź przy tej okazji stan świątecznych ozdób. Może przydadzą się nowe lampki na choinkę albo kilka nowych bombek…

01–05.12: od ścian do sufitu

Na co dzień myjesz przede wszystkim pokryte glazurą ściany w kuchni i łazience. Jednak generalne porządki wymagają czegoś więcej!

Ściany pomalowane farbą emulsyjną najłatwiej oczyścisz za pomocą szczotki na kiju owiniętej cienką szmatką, delikatnie omiatając ich powierzchnię z góry na dół. Do ścian pokrytych tapetą lub farbą zmywalną użyj wilgotnej ściereczki (nawet z odrobiną detergentu). Do zatłuszczonych kuchennych ścian i glazury w łazience odpowiednia będzie gąbka zwilżona wodą z płynem do czyszczenia. Później możesz przetrzeć ściany raz jeszcze – samą wodą. Nie zapomnij o wiszących na ścianach dekoracjach (obrazach, lustrach, lampach itp.), a także kaloryferach. Czyszczenie kaloryferów żeberkowych ułatwi owinięta wilgotną szmatką szczotka do butelek.

Sufity najwygodniej będzie ci oczyścić szczotką na kiju z cienką gazą lub odkurzaczem z okrągłą włosianą szczotką. Pamiętaj: zawsze przesuwaj je w kierunku prostopadłym do okna.

06–10.12: meble i sprzęty

To chyba najbardziej pracochłonny etap sprzątania. Bo jeśli porządki mają być gruntowne, to nie możesz pominąć żadnego urządzenia w kuchni, zakamarka w łazience i półki w pokojach.

Do czyszczenia kuchenki gazowej potrzebne ci będą preparaty rozpuszczające tłuszcz, np. na bazie sody lub octu. W sprzedaży są również środki do powierzchni stalowych – możesz je wykorzystać zarówno do kuchenek, jak i blatów, okapów czy zlewozmywaków. Do czyszczenia płyt ceramicznych stosuj specjalne mleczka.

Lodówkę - półki, szuflady, obudowę – myj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Najpierw jednak ją opróżnij i rozmroź.
Do sanitariatów przydadzą się mleczka do czyszczenia i płyny ze środkami usuwającymi osady z wody i mydła. Pamiętaj, że do mycia baterii zamiast mleczek lepiej stosować żele i płyny.

eble kuchenne i łazienkowe wykończone laminatami najlepiej przemyj szmatką nasączoną detergentem (specjalnym środkiem do czyszczenia lub płynem do mycia naczyń), a następnie czystą wodą. Natomiast meble lakierowane - najłatwiej odświeżysz płynem do mycia szyb. Wytrwali mogą również pokusić się o posprzątanie górnej powierzchni szafek.

Regały w pokojach trzeba najpierw opróżnić. Będzie okazja do umycia wazonów, figurek, filiżanek i innych dekoracji stojących na półkach, a także odkurzenia księgozbioru. Do czyszczenia tego ostatniego możesz wykorzystać odkurzacz z wąską ssawką. Kurz z półek wycieraj suchą, miękką szmatką lub specjalnymi ściereczkami (w sklepach możesz wybierać między ściereczkami suchymi lub wilgotnymi). Przydadzą ci się też środki do czyszczenia mebli – mleczka, spraye, pasty.

11–15.12: czas na okna

Mycie okien zacznij od przetarcia na sucho ram i futryn. Potem umyj je ciepłą wodą z detergentem. Jeśli są - wyczyść też żaluzje.
Do szyb najlepsze będą specjalne środki do mycia – w sklepach jest ich ogromny wybór. Dla wygody wybieraj te w opakowaniach ze spryskiwaczem. Wystarczy wtedy spryskać powierzchnię szyby i wytrzeć do sucha miękką, flanelową szmatką bądź papierowym ręcznikiem.
Nowoczesne ręczniki papierowe, np. Velvet, są bardzo chłonne i wytrzymałe. Zawdzięczają to zastosowaniu nowoczesnej technologii tłoczenia. Wyjątkowo grube listki bibułki lepiej chłoną wilgoć i sprawiają, że ręcznik jest bardziej wytrzymały i wydajny. Teraz wystarczy jeden listek, aby wytrzeć mokrą plamę lub usunąć zabrudzenie.

Jeśli szyby są bardzo zabrudzone, możesz je najpierw umyć je wodą z płynem do czyszczenia.

Na koniec przetrzyj wilgotną ściereczką karnisze i powieś uprane wcześniej firanki i zasłony. Do czyszczenia zasłon możesz użyć także odkurzacza z funkcją regulacji siły ssącej.

16–20.12: podłogi

W przypadku podłóg najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Praktycznie do każdego rodzaju posadzki potrzebny będzie inny preparat.

Podłogi drewniane myjesz mokrą ścierką, wycierasz do sucha i pastujesz. Surowe, białe deski szorujesz wodą z mydłem i wycierasz do sucha.
Podłogi lakierowane i panele laminowane również przecierasz na mokro używając specjalnych preparatów.

Terakotę i wykładziny z tworzyw sztucznych zmywasz ciepłą wodą z dodatkiem płynów przeznaczonych do takich powierzchni.
Przedświąteczne porządki to w większości domów czas trzepania dywanów. Wytrzepany dywan możesz później wyprać, używając dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia dywanów i tapicerki. Upierzesz nimi również chodniki i wykładziny.

Przyjrzyj się obiciom sofy, foteli bądź krzeseł - może im również przyda się odświeżenie.

21–23.12: świąteczny stół

Najwyższy czas zająć się świątecznym stołem – powinien być elegancki, wytworny, uroczysty. Jeśli brakuje ci pomysłu, jak tym razem zaskoczyć rodzinę, skorzystaj z gotowych rozwiązań proponowanych w prasie, internecie lub sklepach z dekoracjami. Niekiedy wystarczą drobiazgi – serwetki, kolorowe świece, kilka świerkowych gałązek.

Oprócz dekoracji przygotuj obrus i sprawdź czy zastawa stołowa, którą postawisz na stół jest kompletna. Talerze, szklanki, kieliszki i sztućce umyj ręcznie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub - jeśli to możliwe – w zmywarce. Aby talerze i sztućce pięknie błyszczały i nie było widać na nich śladów po wodzie, wytrzyj je do sucha zaraz po umyciu.

24.12: Wigilia

Jeśli świąteczne porządki przebiegały według ustalonego wcześniej harmonogramu, to w wigilijny poranek wystarczy odkurzyć mieszkanie, przetrzeć meble i nakryć do stołu.

Boże Narodzenie: kwiaty, które wprowadzą do wnętrza świąteczny nastrój

W okresie Bożego Narodzenia każdy z nas chce, aby jego mieszkanie wyglądało odświętnie....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Choinka świąteczna w najpiękniejszych aranżacjach

Przedstawiamy najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe choinki świąteczne. Czasem nietypowe i zaskakujące....

Bombki ze styropianu z cekinami. Jak zrobić...

Bombki ze styropianu to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Pakowanie prezentów świątecznych. 11 pomysłów na...

Pakowanie prezentów świątecznych nie sprawi ci problemu, jeśli obejrzysz naszą galerię inspiracji....

Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Stroik bożonarodzeniowy z pomysłem - stroik z...

Stroik bożonarodzeniowy wykonany z pomysłem udekoruje wnętrze i napełni je świąteczną atmosferą. Pokazujemy...

Dodatki świąteczne i tekstylia w klimacie zimowym

Oprócz kolorowych światełek i ozdób bożonarodzeniowych, ten niepowtarzalny, świąteczny klimat...