Świąteczne porządki krok po kroku. Co kiedy sprzątać, by zdążyć przed Bożym Narodzeniem

2018-10-26 10:43

Nie odkładaj świątecznych porządków w domu na ostatnią chwilę. Zaplanuj je tak, by starczyło Ci sił na świętowanie Bożego Narodzenia w doskonałym humorze. Ustal harmonogram sprzątania. Niech każdy w domu wie, co ma robić. Dzięki temu w świąteczny poranek wystarczy tylko odkurzyć mieszkanie i nakryć do wigilinego stołu. Zobacz przykładowy harmonogram prac.

Świąteczne porządki
Autor: Konrad Kalbarczyk

Świąteczne porządki: 27–30.11 - na dobry początek: szafy i schowki

Zacznij od "przeglądu" zawartości szaf, schowków, pawlaczy bądź spiżarni. Może już czas pozbyć się tej starej kurtki, w której zepsuł się zamek, oddać dzieciom sąsiadów pudło z klockami czy “pożegnać się” ze starą patelnią? Zdecydowanie tak! Taki wstęp do generalnych porządków z pewnością każdemu doda energii i pozytywnie nastroi na kilka najbliższych tygodni.

Sprawdź przy tej okazji stan świątecznych ozdób. Może przydadzą się nowe lampki na choinkę albo kilka nowych bombek…

Świąteczne porządki: 01–05.12 - od ścian do sufitu

Na co dzień myjesz przede wszystkim pokryte glazurą ściany w kuchni i łazience. Jednak generalne porządki wymagają czegoś więcej!

Ściany pomalowane farbą emulsyjną najłatwiej oczyścisz za pomocą szczotki na kiju owiniętej cienką szmatką, delikatnie omiatając ich powierzchnię z góry na dół. Do ścian pokrytych tapetą lub farbą zmywalną użyj wilgotnej ściereczki (nawet z odrobiną detergentu). Do zatłuszczonych kuchennych ścian i glazury w łazience odpowiednia będzie gąbka zwilżona wodą z płynem do czyszczenia. Później możesz przetrzeć ściany raz jeszcze – samą wodą. Nie zapomnij o wiszących na ścianach dekoracjach (obrazach, lustrach, lampach itp.), a także kaloryferach. Czyszczenie kaloryferów żeberkowych ułatwi owinięta wilgotną szmatką szczotka do butelek.

Sufity najwygodniej będzie ci oczyścić szczotką na kiju z cienką gazą lub odkurzaczem z okrągłą włosianą szczotką. Pamiętaj: zawsze przesuwaj je w kierunku prostopadłym do okna.

Sprawdź, czy znasz zwyczaje świąteczne, jakie panują w poszczególnych regionach Polski.

Pytanie 1 z 10
W którym rejonie Polski podczas wigilijnej wieczerzy gospodyni nie może wstać od stołu, a o pełne talerze dba pan domu?
Zdjęcie

Świąteczne porządki: 06–10.12 - meble i sprzęty

To chyba najbardziej pracochłonny etap sprzątania. Bo jeśli porządki mają być gruntowne, to nie możesz pominąć żadnego urządzenia w kuchni, zakamarka w łazience i półki w pokojach.

Do czyszczenia kuchenki gazowej potrzebne ci będą preparaty rozpuszczające tłuszcz, np. na bazie sody lub octu. W sprzedaży są również środki do powierzchni stalowych – możesz je wykorzystać zarówno do kuchenek, jak i blatów, okapów czy zlewozmywaków. Do czyszczenia płyt ceramicznych stosuj specjalne mleczka.

Lodówkę - półki, szuflady, obudowę – myj ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Najpierw jednak ją opróżnij i rozmroź.Do sanitariatów przydadzą się mleczka do czyszczenia i płyny ze środkami usuwającymi osady z wody i mydła. Pamiętaj, że do mycia baterii zamiast mleczek lepiej stosować żele i płyny.

eble kuchenne i łazienkowe wykończone laminatami najlepiej przemyj szmatką nasączoną detergentem (specjalnym środkiem do czyszczenia lub płynem do mycia naczyń), a następnie czystą wodą. Natomiast meble lakierowane - najłatwiej odświeżysz płynem do mycia szyb. Wytrwali mogą również pokusić się o posprzątanie górnej powierzchni szafek.

Regały w pokojach trzeba najpierw opróżnić. Będzie okazja do umycia wazonów, figurek, filiżanek i innych dekoracji stojących na półkach, a także odkurzenia księgozbioru. Do czyszczenia tego ostatniego możesz wykorzystać odkurzacz z wąską ssawką. Kurz z półek wycieraj suchą, miękką szmatką lub specjalnymi ściereczkami (w sklepach możesz wybierać między ściereczkami suchymi lub wilgotnymi). Przydadzą ci się też środki do czyszczenia mebli – mleczka, spraye, pasty.

Świąteczne porządki: 11–15.12 - czas na okna

Mycie okien zacznij od przetarcia na sucho ram i futryn. Potem umyj je ciepłą wodą z detergentem. Jeśli są - wyczyść też żaluzje.Do szyb najlepsze będą specjalne środki do mycia – w sklepach jest ich ogromny wybór. Dla wygody wybieraj te w opakowaniach ze spryskiwaczem. Wystarczy wtedy spryskać powierzchnię szyby i wytrzeć do sucha miękką, flanelową szmatką bądź papierowym ręcznikiem. Nowoczesne ręczniki papierowe, np. Velvet, są bardzo chłonne i wytrzymałe. Zawdzięczają to zastosowaniu nowoczesnej technologii tłoczenia. Wyjątkowo grube listki bibułki lepiej chłoną wilgoć i sprawiają, że ręcznik jest bardziej wytrzymały i wydajny. Teraz wystarczy jeden listek, aby wytrzeć mokrą plamę lub usunąć zabrudzenie.

Jeśli szyby są bardzo zabrudzone, możesz je najpierw umyć je wodą z płynem do czyszczenia.

Na koniec przetrzyj wilgotną ściereczką karnisze i powieś uprane wcześniej firanki i zasłony. Do czyszczenia zasłon możesz użyć także odkurzacza z funkcją regulacji siły ssącej.

Świąteczne porządki: 16–20.12 - podłogi

W przypadku podłóg najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących. Praktycznie do każdego rodzaju posadzki potrzebny będzie inny preparat.

Podłogi drewniane myjesz mokrą ścierką, wycierasz do sucha i pastujesz. Surowe, białe deski szorujesz wodą z mydłem i wycierasz do sucha.Podłogi lakierowane i panele laminowane również przecierasz na mokro używając specjalnych preparatów.

Terakotę i wykładziny z tworzyw sztucznych zmywasz ciepłą wodą z dodatkiem płynów przeznaczonych do takich powierzchni.Przedświąteczne porządki to w większości domów czas trzepania dywanów. Wytrzepany dywan możesz później wyprać, używając dostępnych w sprzedaży preparatów do czyszczenia dywanów i tapicerki. Upierzesz nimi również chodniki i wykładziny.

Przyjrzyj się obiciom sofy, foteli bądź krzeseł - może im również przyda się odświeżenie.

21–23.12 - świąteczny stół

Najwyższy czas zająć się świątecznym stołem – powinien być elegancki, wytworny, uroczysty. Jeśli brakuje ci pomysłu, jak tym razem zaskoczyć rodzinę, skorzystaj z gotowych rozwiązań proponowanych w prasie, internecie lub sklepach z dekoracjami. Niekiedy wystarczą drobiazgi – serwetki, kolorowe świece, kilka świerkowych gałązek.

Oprócz dekoracji przygotuj obrus i sprawdź czy zastawa stołowa, którą postawisz na stół jest kompletna. Talerze, szklanki, kieliszki i sztućce umyj ręcznie w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub - jeśli to możliwe – w zmywarce. Aby talerze i sztućce pięknie błyszczały i nie było widać na nich śladów po wodzie, wytrzyj je do sucha zaraz po umyciu.

24.12 -  Wigilia

Jeśli świąteczne porządki przebiegały według ustalonego wcześniej harmonogramu, to w wigilijny poranek wystarczy odkurzyć mieszkanie, przetrzeć meble i nakryć do stołu.

Skandynawska dekoracja świąteczna na Boże Narodzenie. Kompozycja ze świecami. DIY

Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia [POMYSŁY i INSPIRACJE]

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie