| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Oświetlenie domu na święta Bożego Narodzenia. Zobacz pomysły na świąteczne oświetlenie użytkowników Forum Muratora

Oświetlenie domu na święta Bożego Narodzenia. Zobacz pomysły na świąteczne oświetlenie użytkowników Forum Muratora

Świąteczne oświetlenie domu to nieodłączny element przygotowań do Bożego Narodzenia. Jakie lampki świąteczne wybrać? Gdzie je rozwiesić, by cieszyły nasze oczy i przywoływały świąteczną atmosferę? Na te pytania odpowiedź znają użytkownicy Forum Muratora. Zobaczcie ich pomysły na świąteczne oświetlenie domu.

Ponieważ zimą szybko zapada zmrok, sezonowe oświetlenie domu i ogrodu wydaje się niezbędne - łatwiej wówczas trafić od furtki do drzwi, a przy tym powstaje przyjemna poświata, która dodaje domowi ciepła. Świąteczne oświetlenie to także wyraz radości, która rozprasza mrok - znak, że domownicy są już przygotowani do świąt Bożego Narodzenia. Efektowna iluminacja pozwala też wyróżnić się z otoczenia - zaciekawieni przechodnie z przyjemnością zatrzymają wzrok na pięknie oświetlonym domu. Zobaczcie, jak - korzystając z doświadczeń użytkowników Forum Muratora - ustroić dom na święta w kolorowe lampki, by były miłe dla oka.

Nad okapem

Dom będzie wyglądał jak skąpany w świetle, gdy oświetlenie zamontowane w podbitce dachowej uzupełnisz o świąteczne lampki zwieszające się z okapu niczym lodowe sopelki. O ile oprawy wpuszczane w podsufitkę są niemal niewidoczne, dyskretne i mają znaczenie głównie funkcjonalne, o tyle iluminacje świąteczne służą wyłącznie do dekoracji. Pamiętaj jednak, że świetlne dekoracje zewnętrzne muszą mieć stopień ochrony nie mniejszy niż IP 44, przy czym pierwsza z cyfr oznacza szczelność opraw, druga zaś informuje o wodoszczelności (zwykłe wewnętrzne lampki choinkowe mają IP około 20).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Forum Muratordom

Autorem zdjęcia jest użytkownik Forum Muratora - Arcobaleno.

Na parapecie

Dekoracje świetlne można równie dobrze umieścić na innych wystających elementach elewacji, na przykład na kolumnach, na których wspiera się daszek nad wejściem, czy nad parapecie. Jeżeli jednak instalujemy je na parapecie, najlepiej wyglądają jako część większej kompozycji - na przykład wplecione w doniczkę ze świątecznym stroikiem ze świerku. Nie dają może zbyt wiele światła, lecz pokreślają wyjątkowość okiennej aranżacji.

Oświetlenie zewnętrzne powinno być lepiej izolowane niż zwykłe lampki choinkowe, a oprawki - wykonane z gumy. Lampki przeznaczone do zewnętrznej dekoracji domy powinny być także niepalne, a na ich opakowaniu powinny być polskie napisy zawierające informacje o importerze, napięciu, poborze mocy itp.

Autor: Forum Muratordom

Autorem zdjęcia jest użytkownik Forum Muratora - Ocia79.

Zimne czy ciepłe światło

Do dekoracji domu można wykorzystać najpopularniejsze łańcuchy z małych lampek lub - zdobywające coraz większe powodzenie na rynku - ozdoby, w których wykorzystano diody LED: energooszczędne i długowieczne. Mogą one dawać światło ciepłe lub zimne, o wysokim wskaźniku oddawania barw. Wykonanie dekoracji wbrew pozorom nie jest łatwe, wymaga bowiem odrobiny zmysłu artystycznego i umiaru w stosowaniu ozdób. Nie poleca się stosowania więcej niż dwóch barw, by nie stworzyć wrażenia przesytu i przeładowania. Światłem można sterować poprzez wprowadzanie efektów specjalnych - migotowania lub przygasania dekoracji.

Autor: Forum Muratordom

Autorem zdjęcia jest użytkownik Forum Muratora - Ane3Ka1.

Efekty specjalne

Ciekawe, niebanalne efekty tworzą kurtyny świetlne lub nitki wyposażone w diody LED - dają one bowiem wrażenie ciągłej smugi światła. W sklepach można znaleźć mnogość kształtów dekoracji świetlnych. Są wśród nich świecące gwiazdy, choinki, renifery i inne świąteczne motywy. Ozdoby mogą też przybierać formy węży, łańcuchów oraz kurtyn świetlnych. Wszystkie te dekoracje - dobrane z umiarem - sprawią, że Twój dom zmieni się w prawdziwe dzieło sztuki.

Przeczytaj dodatkowo:
Wigilijna opowieść MURATORA - nasz prezent dla...

Pewien Święty Mikołaj marzył o własnym domu. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał z myślą o...

Stroiki bożonarodzeniowe na drzwi

Wśród wszystkich tych dekoracji świątecznych nie należy zapomnieć o ozdobieniu drzwi wejściowych....

Dodatki świąteczne i tekstylia w klimacie zimowym

Oprócz kolorowych światełek i ozdób bożonarodzeniowych, ten niepowtarzalny, świąteczny klimat...

Jak zrobić dekoracje świąteczne z tego, co masz w...

Zobacz wyjątkowe świąteczne dekoracje, które możesz samodzielnie zrobić w domu. Do przygotowania...

Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...