| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Ogród na święta. Propozycje dekoracji ogrodu i domu w okresie świąt Bożego Narodzenia

Ogród na święta. Propozycje dekoracji ogrodu i domu w okresie świąt Bożego Narodzenia

Gdy zbliżają się święta Bożego Narodzenia, staramy się szczególnie pięknie ozdobić nasze otoczenie. Coraz częściej dekorujemy nie tylko wnętrza domu, ale też ogród. Zobacz, jak pięknie mogą wyglądać dom i ogród ubrane w tysiące lampek i girlandy migocących światełek.

Girlandy gałązek nad wejściem, na drzwiach wie­niec anglosaskim zwyczajem zawieszony na znak, że chętnie witamy gości, i udekorowana choinka przed domem coraz częściej zdobią w święta nasze ogrody. Bardzo efektowne są też dekoracje świetlne.

W sklepach można kupić rozmaite ozdoby, nie tylko znane od lat łańcuchy małych lampek. Są w sprzedaży węże świetlne (po zastosowaniu sterownika można tworzyć efekty świetlne, takie jak falowanie, migotanie i przygasanie), łańcuchy z diodami LED, kurtyny świetlne do rozwieszania na elewacji, a także nitki świetlne (z szerokokątnymi diodami LED, których światło zlewa się w jedną ciągłą smugę). Służą one do oplatania gałęzi drzew i dekorowania elewacji oraz okien. Można kupić świecące gwiazdy, choinki i i inne świąteczne motywy. Świetlne dekoracje są przystosowane do zasilania bezpośrednio z sieci o napięciu standardowym 230 V.

Jak wybrać akcesoria do świątecznego oświetlenia domu i ogrodu?

Każdego roku, w okresie przedświątecznym na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej ozdób i dekoracji świetlnych. Zobacz, jakich zasad się trzymać wybierając odpowiedni rodzaj oświetlenia świątecznego, by twój dom i ogród były bezpieczne pod świąteczną iluminacją.

  1. Dekoracje świetlne stosowane na zewnątrz muszą mieć odpowiedni stopień ochrony, nie mniejszy niż IP44. Zanim więc kupisz wybrane lampki, sprawdź czy na opakowaniu znajduje się właściwy symbol.
  2. Dobrze sprawdzaj przewody, oprawki i połączenia. Elementy dekoracji przeznaczonych do stosowania na zewnątrz powinny być gumowe i lepiej izolowane (oświetlenie wewnętrzne o symbolu IP20 jest wykonane z PCW /plastikowe/ i ma zwykłe oprawki do żarówek).
  3. Szczególnie uważnie przyjrzyj opakowaniu i samemu urządzeniu, gdyż przepisy UE nakładają na dystrybutorów, aby każde urządzenie miało podane parametry - nazwę importera, napięcie znamionowe, pobór mocy oraz klasę ochrony IP). Mogą być one umieszczone na opakowaniu, tabliczce znamionowej lub na metce znajdującej się przy wtyczce. Ponadto, napisy muszą być w języku polskim, a ich zupełny brak powinien cię zastanowić.
  4. Zwróć uwagę na dwa symbole, które znajdują się na urządzeniu. Podwójny kwadrat oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku, że produkt jest niepalny.
  5. Pamiętaj, nie kupuj akcesoriów oświetleniowych, na których na ma cechowania bądź napisy są w języku obcym. Użycie takiego urządzenia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu użytkownika.
  6. Kupując dekoracje świetlne, warto sprawdzić, czy wąż świetlny, nitka albo girlanda, mogą być traktowane jak moduł i można je łączyć z następnymi elementami. Na końcu każdego modułu powinno się znajdować specjalne gniazdo, do którego w łatwy sposób można podłączyć kolejny. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia dekorowanie, gdyż unikamy plątaniny kabli i nie używamy przedłużaczy.
ZDANIEM EKSPERTA

W instalacji zasilającej, oprócz zabezpieczeń przed przeciążeniem i zwarciami, musi być wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Jeżeli go brak, lepiej zastosować ozdoby przystosowane do zasilania obniżonym napięciem przez transformator 230/24 V. Powinien on być umieszczony wewnątrz budynku, w suchym pomieszczeniu. Transformator musi mieć moc dostosowaną do mocy zasilanych lampek.

Świąteczne porządki bez nerwów. Co kiedy sprzątać, by zdążyć przed Bożym Narodzeniem

Nie odkładaj świątecznych porządków w domu na ostatnią chwilę. Zaplanuj je tak, by starczyło...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Bombki ze styropianu z cekinami. Jak zrobić...

Bombki ze styropianu to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Pakowanie prezentów świątecznych. 11 pomysłów na...

Pakowanie prezentów świątecznych nie sprawi ci problemu, jeśli obejrzysz naszą galerię inspiracji....

Stroiki bożonarodzeniowe na drzwi

Wśród wszystkich tych dekoracji świątecznych nie należy zapomnieć o ozdobieniu drzwi wejściowych....

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...

Dekoracje bożonarodzeniowe - GALERIA. Otul dom...

Zobacz, jak sprawić aby w twoim domu zapanowała ciepła i przyjemna atmosfera świąt. Blask świec i doskonale...