| muratordom.pl » Wnętrza » Wnętrza od święta » Jak utrzymać porządek w domu, czyli czas na przedświąteczne sprzątanie

Jak utrzymać porządek w domu, czyli czas na przedświąteczne sprzątanie

Świąteczne porządki warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Oto kilka podpowiedzi, jak utrzymać porządek w domu, aby na długo przed Bożym Narodzeniem zagościł w nim ład i porządek.

Czas na świąteczne porządki - zaplanuj wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem

Najczęstszym powodem, który sprawia, że świąteczne porządki w domu przebiegają w atmosferze pośpiechu i podenerwowania jest długie zwlekanie z podjęciem działań. Warto więc wcześniej opracować plan, który usprawni cały proces i zagwarantuje, że żaden z etapów nie zostanie pominięty.

Sprzątanie szaf, garderoby i spiżarni

Choć ten etap może okazać się najbardziej czasochłonny, pozwoli na pozbycie się zbędnych rzeczy i wygospodarowanie miejsca na schowanie przedmiotów, które powodują że w domu panuje wizualny chaos.

Po uporaniu się z tym zadaniem należy przystąpić do zdjęcia firan oraz czyszczenia mebli i dywanów. W ten sposób pozbędziesz się największego kurzu, a dom nabierze przejrzystości i świeżości. Kolejnym krokiem jest umycie okien oraz podłóg i usunięcie widocznych zabrudzeń na ścianach lub ozdobnych okładzinach. W tak przygotowanych przestrzeniach reprezentacyjnych - przedpokoju i salonie - możesz z powodzeniem powiesić pierwsze świąteczne ozdoby.

Kuchnia w idealnym porządku

Porządek w kuchennym wnętrzu to niewątpliwe ułatwienie podczas przygotowania świątecznych przysmaków. Podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach, sprzątanie rozpoczynamy od segregowania zawartości szafek i szuflad. Do ich przetarcia warto wykorzystać roztwór przygotowany na bazie płynu do naczyń. Taki specyfik będzie bezpieczny nawet w przypadku przestrzeni, gdzie przechowujemy żywność.

Następnym, wymagającym najwięcej pracy krokiem jest dokładne wyczyszczenie lodówki, piekarnika oraz mikrofalówki. I tu warto zaufać domowym środkom czystości. W walce z osadami z tłuszczu i zaschniętymi plamami, powstałymi przy gotowaniu, z łatwością poradzi sobie woda z dodatkiem octu. Przypalone zanieczyszczenia na dnie piekarnika usuniemy natomiast przy pomocy sody oczyszczonej. Specyfik mieszamy z niewielką ilością wody, a powstałą w ten sposób pastę nakładamy na zabrudzenia i pozostawiamy na 2-3 godziny.

Soda będzie także dobrym rozwiązaniem w przypadku lodówki. Po wyjęciu produktów i rozmrożeniu urządzenia, zamiatamy okruchy i resztki jedzenia, a następnie sypiemy proszek na przyschnięte osady. Po usunięciu tego typu zanieczyszczeń, całość przecieramy gąbką z płynem do naczyń i wycieramy do sucha. Dobrym pomysłem będzie także pozostawienie talerzyka z niewielką ilością sody wewnątrz lodówki. Pochłonie ona nieprzyjemne zapachy, utrzymując wrażenie świeżości.

Po uporządkowaniu zamkniętych przestrzeni, przystępujemy do czyszczenia zewnętrznej powierzchni mebli, blatów, kafelków na ścianach oraz strefy zlewozmywakowej. W przypadku frontów i uchwytów szafek, na których często osiadają tłuste zanieczyszczenia, warto wykorzystać płyn do naczyń, który nie naruszy ich struktury. Aby mieć pewność, że nie zarysujemy laminowanej lub lakierowanej powłoki, do rozprowadzenia specyfiku używamy miękkiej strony gąbki lub bawełnianej szmatki. Podobnej ostrożności wymaga czyszczenie armatury kuchennej i zlewozmywaka. Widoczne ślady kamienia, pojawiające się na powierzchni korpusu baterii wyczyścimy delikatnym roztworem wody z płynem do naczyń. W przypadku twardego, trudnego do usunięcia osadu w miejscu styku armatury ze zlewozmywakiem, pomocna może okazać się nasączona octem gaza, którą pozostawimy na zabrudzeniu przez 1-2 godziny. Czyszcząc baterię kuchenną, warto także sprawdzić stan napowietrzacza, którego sprawne działanie gwarantuje oszczędność wody. Jeśli sitko jest pokryte kamiennym osadem, a strumień wody jest nierównomierny, należy odkręcić element i włożyć do szklanki z octem, który usunie zabrudzenia, a następnie przepłukać obficie pod silnym strumieniem wody – dodaje ekspert.

Do mycia powierzchni płaskich takich jak blaty, stoły czy płytki na ścianach przyda się urządzenie myjące, np. myjka do okien.

Łazienka, czyli strefa domowych porządków

Ostatnim punktem przedświątecznego sprzątania jest łazienka. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia trudnodostępnych miejsc – kratki wentylacyjnej, załamań grzejników, rury odpływowej sedesu, syfonu oraz fug na styku elementów wyposażenia z podłogą.

Kolejnym etapem jest pielęgnacja ceramiki sanitarnej – umywalki, miski ustępowej oraz bidetu. Pomimo trwałości materiału, nieodpowiednie metody czyszczenia mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę, pozostawiając nieestetyczne zarysowania. W walce z kamiennymi osadami sprawdzi się roztwór 500 ml octu z trzema łyżkami sody oczyszczonej. Mieszanka ta, pozostawiona przez chwilę na zabrudzeniach, skuteczne je rozmiękczy i usunie.

Armatura łazienkowa to element, który przyciąga najwięcej uwagi. Aby skutecznie usunąć nieestetyczne zacieki, nie naruszając przy tym zewnętrznej powłoki baterii, warto wykorzystać delikatny płyn do naczyń. Po umyciu i spłukaniu, należy przetrzeć powierzchnię suchą szmatką, co nada jej połysku.

Z uwagi na nietypowy kształt i liczne załamania, problemów nastręcza również czyszczenie kabiny prysznicowej. Do usunięcia smug na szklanych powierzchniach przydatny okaże się roztwór wody z octem. Decydując się na to rozwiązanie, warto jednak pamiętać, że specyfik ten może uszkodzić delikatną powłokę akrylowego brodzika. Do jego przetarcia lepiej wykorzystać mleczko bez granulatu, nakładane miękką stroną gąbki.

Ostatnim etapem porządkowania łazienki będzie mycie lustra i zamontowanych nad nim reflektorów, umycie podłogi oraz wymiana ręczników

Świąteczne porządki pod kontrolą

Trzeba przyznać, że świąteczne porządki to czasochłonne zajęcie – bez względu na to, czy je lubimy, czy nie. Warto jednak zająć się nimi już teraz, aby zadbać o spokojny nastrój w domu przed Bożym Narodzeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Zewnętrzne dekoracje bożonarodzeniowe: Jak...

Święta to czas, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę przesady w kwestii  bożonarodzeniowej dekoracji...

Stroiki bożonarodzeniowe na drzwi

Wśród wszystkich tych dekoracji świątecznych nie należy zapomnieć o ozdobieniu drzwi wejściowych....

Stroik wielkanocny z wiosennych kwiatów

Zobacz krok po kroku, jak wykonać stroik wielkanocny z wiosennych kwiatów. Do dekoracji możesz...

Wigilijna opowieść MURATORA - nasz prezent dla...

Pewien Święty Mikołaj marzył o własnym domu. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał z myślą o...

Choinka w doniczce. Jak pielęgnować żywą choinkę...

Choinki w doniczce pięknie pachną i wyglądają w domu. Żywa choinka może być też po świętach przesadzona do...