| muratordom.pl » Wnętrza » Sypialnie » Zasady urządzania sypialni na poddaszu i nie tylko. Pokoje dla dorosłych i dla dzieci

Zasady urządzania sypialni na poddaszu i nie tylko. Pokoje dla dorosłych i dla dzieci

W sypialni na poddaszu dobrze przyjrzyj się niskim przestrzeniom pod skosami. Czy mogą być użyteczne, czy też będą tylko miejscami, w których gromadzi się kurz? Wybierając w sypialni miejsce na łóżko, weź pod uwagę oświetlenie i czy wygodnie się będzie z niego wstawać.  

Miejsce na łóżko

Wybierając miejsce na łóżko, trzeba brać pod uwagę dwa kryteria: wygodę wstawania i oświetlenie. To pierwsze jest decydujące – można lubić spanie pod skosami, ale nie wtedy, gdy narażani jesteśmy na uderzanie głową w sufit.

Sprawdź, czy do boku łóżka można będzie podejść w pozycji wyprostowanej (do małżeńskiego – z dwóch stron).

Oświetlenie jest sprawą bardziej indywidualną. Wiele osób jednak źle się czuje, kiedy promienie słońce padają bezpośrednio na łóżko.

Otwieranie drzwi

Planując umeblowanie sypialni, zwróć uwagę na sposób otwierania drzwi. Jeżeli mają się otwierać w stronę korytarza, warto się upewnić, czy rozwierane skrzydła nie będą się zderzały z drugimi, prowadzącymi do sąsiedniego pokoju.

Drzwi otwierane do środka nie mogą utrudniać ustawienia szafy ani zajmować zbyt wiele miejsca. Najlepiej, jeśli są umieszczone 30 lub 70 cm od narożnika i otwierają się na prostopadłą ścianę. Przy tej ścianie można wtedy zainstalować półki lub postawić szafę.

Autor: Mariusz Bykowski

Zanim, zaplanujesz sypialnię, sprawdź, czy skosy nie będą ci przeszkadzać w poruszaniu się

Sypialnia dziecka

Sypialnia dla dziecka to jednocześnie pokój do zabawy i miejsce pracy. Dlatego nawet wtedy, gdy dzieci są małe, dobrze jest zaplanować właściwe, czyli zdrowe i wygodne miejsce na biurko.

Zasady higieny pracy ucznia nie zmieniły się od lat – światło powinno padać z lewej strony (w przypadku leworęcznych – z prawej), powierzchnia do pracy powinna być dość duża (zbyt ciasne biureczka mogą być powodem skrzywień kręgosłupa), w pobliżu trzeba mieć miejsce na półki i szuflady. Idealne miejsce na stanowisko pracy nie może więc być zajęte przez łóżko.

Po znalezieniu właściwego miejsca na łóżko rozejrzyjmy się za przestrzenią na szafy wnękowe. To dobry i ekonomiczny sposób wykorzystywania miejsca. Warto z niego korzystać, budując schowki na ubrania czy zabawki.

W pokoju dziecięcym albo pokoju zabaw często przydają się wiszące lub przymocowane do ściany przyrządy gimnastyczne, do wspinania się, huśtania i zabaw zręcznościowych. Warto przygotować pod nie solidną konstrukcję.

Gdzie zbudować garderobę? 3 projekty: obok wejścia, łazienki i sypialni

Dzięki garderobie obok wejścia unikniesz widoku płaszczy i porozrzucanych butów w strefie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna sypialnia. Prywatna przestrzeń...

Aranżacja sypialni połączonej na przykład z garderobą lub łazienką daje projektantowi wnętrz prawdziwe pole...

Pomysł na aranżację sypialni. Nowoczesne,...

Zobacz pomysłową aranżację sypialni, w której połączono biel z loftową szarością betonu. Takie...

Pomysł na małą sypialnię. Jak urządzić wnętrze na...

Urządzenie małej sypialni nie musi być trudne. Pomieszczenie można zaaranżować w taki sposób, aby...

Łóżko z baldachimem w tradycyjnej i nowoczesnej...

Łóżko z baldachimem sprawdzi się nie tylko w sypialni stylizowanej na pałacową lub dworkową. To...

Aranżacja sypialni pełna światła dziennego....

Bardzo ważną rolę w aranżacji sypialni odgrywa oświetlenie wnętrza. Na samopoczucie domowników ma wpływ...

Master bedroom. Najważniejsza sypialnia w domu

Jeśli masz dość czekania rano w kolejce do łazienki, biegania w ręczniku między kilkoma szafami w celu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.