| muratordom.pl » Wnętrza » Sypialnie » Aranżacja sypialni połączonej z łazienką. Wygodny master bedroom

Aranżacja sypialni połączonej z łazienką. Wygodny master bedroom

Połączenie sypialni małżeńskiej z innymi pomieszczeniami, takimi jak łazienka i garderoba, oraz rozbudowanie jej o nowe funkcje jest coraz częściej spotykane w nowych domach. Piszemy o tym, jakie są wymogi takiego rozwiązania.

Aranżacja sypialni w nowoczesnych wnętrzach

Małżeńska sypialnia rzadko występuje dzisiaj jako pojedyncze pomieszczenie. Coraz częściej projektuje się kompleks pomieszczeń: sypialnia-łazienka-garderoba. Master bedroom, czyli duet: sypialnia z łazienką – do niedawna synonim luksusu i rozrzutności – zawitał i do nas.

W wielu projektach nawet skromnych domów małżeńska sypialnia coraz częściej występuje w połączeniu z łazienką przeznaczoną jedynie dla jej użytkowników. Uzupełniona dodatkowymi pomieszczeniami sypialnia gwarantuje pełną prywatność wszystkich funkcji związanych z nocnym wypoczynkiem: spokojny sen, poranną i wieczorną toaletę bez oczekiwania w kolejce do rodzinnej łazienki, wybór stroju bez konieczności biegania po domu w piżamie.

Gdy sypialnia jest odpowiednio duża, można w niej dodatkowo urządzić miejsce pracy, wstawić jakieś urządzenie do ćwiczeń czy wygospodarować przestrzeń na kącik wypoczynkowy.

Sypialnia w centrum

Sypialnia dla rodziców zwykle ma 11-15 m², a wraz z garderobą lub miejscem na szafę – minimum 20 m². Taka wielkość jest odpowiednia, by w sypialni zmieściły się standardowej wielkości dwuosobowe łóżko (160x200 cm) oraz meble (szafa, fotele). W projektach zwykle zaproponowane jest także ich ustawienie, tak by wygodnie było się między nimi poruszać oraz by nie utrudniały na przykład otwierania okien czy swobodnego przejścia do łazienki. Zaproponowana powierzchnia jest również odpowiednia na dwa pojedyncze łóżka – to dobre rozwiązanie dla tych, którzy preferują takie rozwiązanie ze względu na wygodę snu.

Zwróćmy też uwagę na liczbę i rodzaj okien, ponieważ zapewniają one nie tylko właściwe nasłonecznienie i wietrzenie pomieszczenia, ale także współtworzą jego mikroklimat. Wprawdzie z sypialni korzystamy głównie nocą, ale budzimy się już w ciągu dnia. To, o jakiej porze do wnętrza będzie zaglądało słońce, wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli umieścimy sypialnię od wschodu, poranne słońce ułatwi nam wcześniejsze wstawanie i pobudzi do aktywności. Uważa się też, że sięgające daleko w głąb pomieszczenia promienie słoneczne mają właściwości bakteriobójcze.

Orientacja na wschód sprawdza się latem – słońce zagląda do pokoju tylko rano, dlatego nie jest on przegrzany. Położenie sypialni od zachodu pozwoli pospać dłużej, ale latem pomieszczenie będzie się przegrzewało. Lokalizacja sypialni od północy powoduje, że dociera do niej tylko światło rozproszone – będzie w niej zawsze chłodniej i ciemniej, niż gdyby była położona od którejś z bardziej nasłonecznionych stron. Aby przez północne okno wpadało więcej światła, powinno ono mieć większą powierzchnię. Bardzo ważne jest, aby sypialnia miała dobrą wentylację. Okno powinno być często otwierane albo wyposażone w funkcję rozszczelnienia lub nawiewniki. Zużyte powietrze powinno być odprowadzane kanałem wentylacji grawitacyjnej zakończonym kratką wywiewną lub przez podcięcie w drzwiach.

Aranżacja łazienki w sąsiedztwie sypialni

Łazienka odcięta od reszty domu drzwiami sypialni ma wiele zalet. Stwarza najbardziej osobiste miejsce relaksu – tu żaden gość się nie zabłąka ani wścibska koleżanka nie zajrzy pod pretekstem poprawy makijażu. Możemy korzystać z takiej łazienki również w nocy, nie przeszkadzając innym domownikom. Pozwala delektować się kąpielą w samotności, gdy dzieci śpią. Skraca drogę z łóżka do łazienki i z łazienki do łóżka. Jeśli lubimy, możemy skorzystać z niej we dwoje – brać kąpiel, robić makijaż, myć zęby albo uciąć sobie wieczorną pogawędkę, gdy jedno z nas wyleguje się w wannie. A o poranku, gdy grozi pośpiech wspólnego szykowania się do pracy i szkoły, mieć pięć minut azylu dla siebie, bez dobijających się do drzwi pozostałych domowników.

Łazienka może sąsiadować z sypialnią (do obu prowadzi wejście z korytarza), być z nią połączona bezpośrednio – wspólnymi drzwiami – lub za pośrednictwem garderoby. Zaletą łazienki położonej przy sypialni jest to, że nie ingeruje w komunikację holu, a poza tym można w niej zastosować drzwi przesuwne, które wprawdzie mniej izolują, ale zabierają mniej miejsca na otwieranie. Z drzwi łączących sypialnię z łazienką korzystają tylko dwie bliskie sobie osoby, dlatego zamiast pełnych drzwi spotyka się mocno przeszklone lub w całości wykonane ze szkła zazwyczaj matowego, które izolują pomieszczenia jedynie częściowo – widać przez nie zarysy sprzętów lub postaci.

Ostatnim krzykiem mody, jaki możemy zobaczyć na łamach czasopism wnętrzarskich, jest takie zaprojektowanie sypialni małżeńskiej, by zmieściła się w niej wolno stojąca wanna, lub całkowite połączenie obu pomieszczeń. Wybierając takie rozwiązanie, musimy się liczyć z koniecznością nie tylko sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej (w pomieszczeniu musi być kratka wentylacyjna), ale także wspomagania jej wentylatorem higrosterowalnym (włączy się samoczynnie, gdy wilgotność przekroczy określoną wartość). Warto, aby łazienka miała okno – promienie słońca przy porannej toalecie pozwolą rozpocząć dzień w dobrym nastroju. Czasami z łazienki prowadzi wyjście na taras.

Autor: Rafał Lipski

Aranżacja łazienki przylegającej do sypialni powinna być zgrana z jej wystrojem

Autor: Andrzej Szandomirski

Garderoba przy sypialni zapewni to, byśmy mieli wszystkie ubrania pod ręką

Wydzielenie miejsca na garderobę

W sypialni małżeńskiej potrzebujemy także miejsca na przechowywanie ubrań. Rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od szafy wolno stojącej lub wbudowanej we wnękę jest osobne pomieszczenie przylegające do sypialni, które możemy przeznaczyć na garderobę. Częstym rozwiązaniem jest umieszczenie w sypialni osobnych wejść do łazienki i garderoby, ale zdarzają się także pomieszczenia przechodnie. Do garderoby wchodzi się wówczas przez łazienkę lub na odwrót – do łazienki przez garderobę.

Miejsca na garderobę potrzeba niewiele. Wystarczy niewiele ponad 3 m², aby nie tylko zmieścić ubrania dwóch osób, ale także by można było do niej swobodnie wejść, poszukać rzeczy i się przebrać. W większej garderobie możemy także wygospodarować miejsce na rozłożenie deski do prasowania czy maszyny do szycia. Jeśli garderoba ma okno, warto zasłaniać je żaluzją lub roletą – wtedy ubrania nie będą płowiały pod wpływem promieni słonecznych. To, jak będziemy korzystać z garderoby i jak ją urządzimy, zależy od jej wielkości oraz zasobności naszego portfela.

Jeśli garderoba jest mała, nie ma sensu zabudowywać jej szafami, wystarczy zamontować drążek na wieszaki i półki na ubrania. Brak szaf ma dodatkową zaletę – nie utrudnia cyrkulacji powietrza, co jest ważne w małym wnętrzu. Dobrze jest mieć jedną zamkniętą szafę na wyjątkowe ubrania, które trzeba szczególnie chronić przed kurzem lub słońcem.

Subtelny wystrój sypialni - niebieskie ściany i dodatki. Galeria

Kolor w sypialni odgrywa niezwykle istotną rolę. W sypialni powinniśmy odpoczywać i nabierać sił do...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić przytulną sypialnię? TOP 10...

Nie wiesz, jak urządzić przytulną sypialnię? Wybraliśmy najpiękniejsze aranżacje sypialni. O przytulności...

Zimowa sypialnia w stylu skandynawskim –...

Jasne kolory, proste formy, naturalne materiały i wyraziste dodatki – to wyróżniki sypialni w...

Nowoczesna sypialnia. Prywatna przestrzeń...

Aranżacja sypialni połączonej na przykład z garderobą lub łazienką daje projektantowi wnętrz prawdziwe pole...

Łóżko z baldachimem w tradycyjnej i nowoczesnej...

Łóżko z baldachimem sprawdzi się nie tylko w sypialni stylizowanej na pałacową lub dworkową. To...

Pomysł na małą sypialnię. Jak urządzić wnętrze na...

Urządzenie małej sypialni nie musi być trudne. Pomieszczenie można zaaranżować w taki sposób, aby...