| muratordom.pl » Wnętrza » Sypialnie » W tej sypialni się wyśpisz! Urządzamy wygodną sypialnię

W tej sypialni się wyśpisz! Urządzamy wygodną sypialnię

Jakie warunki powinna spełniać sypialnia, aby stała się spokojnym i wygodnym miejscem wypoczynku? Jak urządzić pokój do spania, by był nie tylko komfortowy, ale i estetyczny. Oto kilka wnętrzarskich wskazówek.

Usytuowanie sypialni w domu

Położenie sypialni powinno zapewniać możliwie jak najlepszą izolację od hałasów dobiegających z zewnątrz. Jeśli mamy działkę i wybieramy projekt, zastanówmy się, na którą stronę powinny wychodzić okna sypialni. Jeżeli ulica jest ruchliwa, sypialnię warto umieścić od strony ogrodu. Gdy nie możemy zagwarantować sobie ciszy usytuowaniem sypialni, może nam pomóc okno o dobrej izolacyjności akustycznej.

W wypoczynku mogą przeszkadzać również dźwięki dobiegające z wnętrza domu. Dlatego najlepiej umieścić sypialnię z dala od źrodeł hałasu dobiegającego np. z kuchni czy salonu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Marcin Czechowicz

Powierzchnia sypialni dla dwóch osób nie powinna mieć mniej niż 16 m2, a razem z garderobą lub miejscem na szafę - nie mniej niż 20 m2

Oddzielenie sypialni od strefy dziennej

Położenie sypialni zawsze powinno zapewnić dobre warunki wypoczynku jednej osobie, gdy reszta domowników nie śpi. Dlatego wybierając projekt, zwróćmy uwagę na to, czy strefa nocna jest wyraźnie oddzielona od strefy dziennej.

Okna w sypialni

Wprawdzie z sypialni korzystamy głównie nocą, ale budzimy się już w ciągu dnia. To, o jakiej porze do wnętrza będzie zaglądało słońce, wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli umieścimy sypialnię od wschodu, poranne słońce ułatwi nam wcześniejsze wstawanie i pobudzi do aktywności. Położenie sypialni od zachodu pozwoli pospać dłużej, ale latem pomieszczenie będzie się przegrzewało.

Wentylacja sypialni

Sypialnia może być umieszczona tylko w pomieszczeniu z oknem. Zadbajmy, aby mogło być ono często otwierane zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Napływające powietrze może dostać się do środka również przez rozszczelnione okno lub nawiewniki zamontowane w oknie lub ścianie. Pozostaje jeszcze problem odprowadzania z sypialni zużytego powietrza. Służą do tego kanały wentylacji grawitacyjnej zakończone kratką wywiewną lub podcięte drzwi (minimalna powierzchnia otworu to 80 cm2). Wg przepisów w sypialni położonej na partrze domu wystarczy podcięcie w drzwiach, natomiast w sypialni na piętrze niezbędna jest kratka wentylacyjna.

Wielkość sypialni

Według Standardu MURATORA(R) powierzchnia sypialni dla dwóch osób nie powinna mieć mniej niż 16 m2, a razem z garderobą lub miejscem na szafę - nie mniej niż 20 m2. Tylko na takiej powierzchni można bez problemu postawić łóżko dla dwóch osób, szafki nocne i szafę lub garderobę. O wygodzie w sypialni decyduje również bliskość łazienki. Ostatnio coraz częściej projektuje się małżeńskie sypialnie połączone z osobistą łazienką. Spotyka się również rozwiązanie polegające na umieszczeniu pomiędzy sypialnią a łazienką garderoby.

Materiały wykończeniowe

Do sypialni powinno się wybierać materiały naturalne i niealergizujące. Ściany można pomalować farbami dyspersyjnymi (wodnymi). Dla osób cierpiących na alergię poleca się specjalne farby dla alergików. Tapety wyciszą i ocieplą pomieszczenie. Jeśli zależy nam na lepszym ociepleniu i wyciszeniu sypialni, najlepiej zastosować tapety na podkładzie filcowym albo pokryte cienką warstwą korka, którego dodatkową zaletą jest to, że nie przyciąga kurzu. Do sypialni nie poleca się tapet winylowych i z włókna szklanego. Tapety tekstylne są eleganckie, ale wchłaniają kurz i trudniej je wyczyścić.

Podłogę można wykończyć litym drewnem albo panelami drewnianymi. Zwolennicy podłóg miękkich, cichych i ciepłych mają do wyboru różnorodne wykładziny dywanowe.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na małą sypialnię. Jak urządzić wnętrze na...

Urządzenie małej sypialni nie musi być trudne. Pomieszczenie można zaaranżować w taki sposób, aby...

Aranżacja sypialni w stylu glamour. Stylowe...

Sypialnia urządzona w stylu glamour to nowoczesne, eleganckie i stylowe wnętrze. To co wyróżnia ten...

Wygodna i przytulna sypialnia. Zobacz, jak...

To jedno z najważniejszych miejsc w domu, dlatego warto zadbać, aby aranżacja sypialni była przytulna i...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Pokój na poddaszu pełen światła dziennego?...

Po przebudowie domu, pokój na poddaszu w nowej aranżacji prezentuje się bardzo dobrze. Niewielka i...