Sypialnia w salonie. Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

2022-01-12 10:59

Sypialnia w salonie to dobry pomysł nie tylko do kawalerki. Jak zatem w pokoju dziennym wydzielić sypialnię i wygospodarować w niej miejsce na łóżko tak, aby aranżacja salonu była nie tylko funkcjonalna, ale i przyjemna dla oka.

Sypialnia w salonie
Autor: Damian Osak Dzięki ściance działowej stworzono w salonie dwie dość niezależne strefy: salonową i częściowo zamkniętą - sypialnianą

Salon i sypialnia to pomieszczenia, które pełnią zupełnie różne funkcje. Co jednak zrobić, jeśli mieszkanie jest za małe lub ma bardzo specyficzny układ, by można było wydzielić w nim osobny pokój na sypialnię? 

Aranżacja sypialni w salonie jest dość dużym wyzwaniem. Jeżeli salon nie jest zbyt mały i na to pozwala, możesz w nim wygospodarować miejsce na minisypialnię. Może stracisz nieco przestrzeni dla gości, ale zyskasz intymny kącik dla siebie i wygodne miejsce do spania. 

Jak zrobić sypialnię z palet?

Sypialnia w salonie – aranżacje ze ścianką działową

W salonie można w sprytny i ładny sposób wydzielić miejsce na łóżko. Dzięki podzieleniu przestrzeni niewielką ścianką działową, stworzysz w pokoju dziennym dwie dość niezależne strefy: salonową i częściowo zamkniętą - sypialnianą. Takie rozwiązanie sprawi, że gościom nie będzie się rzucać w oczy pościel i strefa sypialni pozostanie na wyłączność domowników.

Przeczytaj też:

Strefa nocna - jak ją wydzielić i urządzić. Rady architekta >>>

Nie musimy też budować ścianki działowej aż do samego sufitu. To duży atut tego rozwiązania. Może mniej izoluje akustycznie, ale doświetla pozbawioną okien część sypialnianą. Od strony salonu ściankę można wykorzystać do zawieszenia na niej np. telewizora.

GALERIA: sypialnia w salonie: inspiracje

Sypialnia w salonie za przesuwanymi drzwiami

Bardzo popularne w przypadku oddzielenia sypialni od salonu są drzwi przesuwne. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej, gdy część sypialna znajduje się we wnęce, albo za niepełną ścianką działową. Dzięki temu, że takie drzwi są wykonywane z różnych materiałów, bez większego problemu dopasujemy je do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. 

Przeczytaj też:

Kupujemy drzwi szklane: rodzaje, ceny, zastosowanie >>>

Sypialnia w salonie
Autor: Mariusz Bykowski Jednym z najpopularniejszych sposobów, by oddzielić salon od sypialni, jest zastosowanie przesuwanych drzwi. To rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej, gdy część sypialna znajduje się we wnęce

Sypialnia w salonie wydzielona meblami

Jedną strefę od drugiej można oddzielić za pomocą meblościanki, regału ażurowego bądź biblioteczki. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość i łatwość wykonania. Na dodatek zyskujemy więcej miejsca do przechowywania - a tego nigdy za wiele.

Sypialnia w salonie
Autor: GettyImages Ciekawym pomysłem na oddzielenie sypialni od salonu jest stalowo-szklana ściana

Kotara, zasłona, parawan

Jednym z najprostszych i najszybszych w realizacji rozwiązań jest powieszenie kotary lub postawienie parawanu, który zapewni w sypialni odrobinę prywatności i intymności. Zaletą tej opcji jest to, że w każdej chwili możemy z niej zrezygnować. Parawan jest lekki, łatwo go przenieść w inne miejsce albo złożyć i schować, gdy nie jest potrzebny. Jeśli wybierzemy parawan o ciekawym designie i wykończeniu - będzie w aranżacji wnętrza elementem, który dodatkowo  ozdobi pomieszczenie. 

Sypialnia w salonie
Autor: Konrad Kalbarczyk Najbardziej oczywistym rozwiązaniem na symboliczne oddzielenie sypialni od salonu jest postawienie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych. Ścianka ta nie musi sięgać do sufitu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie