| muratordom.pl » Wnętrza » Sypialnie » Sypialnia. 6 sposobów na urządzenie wygodnego pokoju do spania

Sypialnia. 6 sposobów na urządzenie wygodnego pokoju do spania

Chociaż sypialnia zwykle jest "schowana" w głębi domu, to wcale nie umniejsza to jej znaczenia. To w sypialni odpoczywamy i relaksujemy się po całym dniu. Poznaj 6 podstawowych zasad, jak urządzić wygodny pokój do spania.

Ulkouj sypialnię z dala od pokoju dziennego

Nie trzeba nikogo przekonywać, że lepiej się zasypia i wysypia, gdy hałas zza okien nie przeszkadza. Czasem warto nawet przestawić ściany, zmienić funkcję pomieszczeń, by sypialnia znalazła się od strony podwórka, a nie od ulicy. Nic też nie zakłóci wypoczynku w pokoju oddalonym od centrum domowego życia, gdzie słucha się muzyki czy ogląda telewizję. Jeśli więc to tylko możliwe, ulokuj sypialnię jak najdalej od pokoju dziennego.

Polecamy: Sypialnie w 3 modnych stylach: romantyczna, glamour, naturalna

Ustaw łóżko tak, by widzieć z niego drzwi

Zastanawiasz się, gdzie postawić w sypialni łóżko? Najważniejsze, by nie znajdowało się na linii drzwi okno, bo przeciągi są nie tylko mało przyjemne, ale i szkodzą zdrowiu. A gdy się nie da inaczej? Umieść między łóżkiem i drzwiami parawan, komodę lub regał. Śpi się spokojniej – dowiodły tego badania – jeśli leżąc, widzimy drzwi. Nie musisz bowiem odwracać głowy, by sprawdzić, kto wchodzi do pokoju. To, czy ustawisz łóżko szczytem, czy bokiem do ściany, a może na środku pomieszczenia, uzależnij głównie od swoich potrzeb i odczuć. Podobno nieśmiali chętniej wybierają na miejsce do spania kąt pokoju, bardziej otwarci – środek. W sypialni małżeńskiej łóżko najlepiej ustawić tak, aby każdy miał do niego swobodny dostęp.

Zadbaj o zasłony w oknach

Trzeba także pamiętać, że nawet największego śpiocha wyrwie ze snu ostre poranne słońce w sypialni. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, w oknach wychodzących na wschód załóż rolety, żaluzje lub gęste zasłony. Dzięki nim słoneczny budzik przestanie być natrętny.

Autor: Mariusz Bykowski

Aby sypialnia była wygodna, urządzając ją, trzeba pamiętać o kilku zasadach

Pomaluj ściany w sypialni na kolor, który cię zrelaksuje

Pastelowe błękity uspokajają, zielenie wnoszą do wnętrza świeżość i doskonale relaksują. W pogodny nastrój wprawią cię delikatne, ciepłe żółcienie i przypudrowane róże. Biele dadzą wrażenie sterylności. Natomiast ciemne barwy, np. głęboki fiolet czy brąz, mogą cię przygnębić. Dlatego lepiej stosować je w oszczędny sposób (nie więcej niż na jednej ścianie lub jako dodatki). Podobnie postępuj z intensywnymi kolorami, np. czerwienią. W nadmiarze będzie drażnić.

Wybierz stabilne łóżko do sypialni

Dobre łóżko do sypialni nie pwoinno się chybotać i trzeszczeć, gdy zmieniasz pozycję we śnie (a robisz to nawet 60 razy w ciagu nocy!). Wysokość łóżka też ma znaczenie. Z wyższego łatwiej wstawać i wygodniej się na nim kłaść. Minimalna szerokość jednoosobowego to 90 cm. Dla dwojga co najmniej 160 cm.

Zainstaluj oświetlenie o ciepłym zabarwieniu i nieostre

Przy takim oświetleniu dobrze się wypoczywa. Jeśli czytasz w łóżku, wybierz lampę stojącą albo mocowaną do zagłówka, która najlepiej oświetli książkę. Ciemne abażury lamp stworzą kameralny klimat sypialni.

Salon i sypialnia: jak urządzić stylowy salon i sypialnię

Jak urządzić stylowy salon i stylową sypialnie? Wydaje się, że harmonia bierze się z idealnej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Łóżko z baldachimem w tradycyjnej i nowoczesnej...

Łóżko z baldachimem sprawdzi się nie tylko w sypialni stylizowanej na pałacową lub dworkową. To...

Pomysł na przytulną sypialnię. Jak niewielkim...

Zagracone pomieszczenie po metamorfozie totalnie zmieniło swój wystrój. Niewielkim kosztem udało się je...

Pomysł na małą sypialnię. Jak urządzić wnętrze na...

Urządzenie małej sypialni nie musi być trudne. Pomieszczenie można zaaranżować w taki sposób, aby...

Nowoczesna sypialnia. Prywatna przestrzeń...

Aranżacja sypialni połączonej na przykład z garderobą lub łazienką daje projektantowi wnętrz prawdziwe pole...

Master bedroom. Najważniejsza sypialnia w domu

Jeśli masz dość czekania rano w kolejce do łazienki, biegania w ręczniku między kilkoma szafami w celu...