| muratordom.pl » Wnętrza » Sypialnie » Master bedroom. Najważniejsza sypialnia w domu

Master bedroom. Najważniejsza sypialnia w domu

Jeśli masz dość czekania rano w kolejce do łazienki, biegania w ręczniku między kilkoma szafami w celu skompletowania odzieży, a przed każdą dłuższą kąpielą negocjacji ze wszystkimi członkami rodziny i ustalania grafiku – zbuduj master bedroom. To wygodna sypialnia ulokowana w centralnym miejscu domu, połączona z łazienką i garderobą.

Master bedroom to sypialnia z łazienką i garderobą. Już 24-35 m2 wystarczy do urządzenia takiego pokoju 3 w 1. Łazienka i garderoba mogą poszerzać przestrzeń pokoju jako jego aneksy. Kiedy otworzysz drzwi do łazienki, master bedroom stanie się pokojem kąpielowym. A przy otwartych drzwiach do garderoby, przesuwnych lub chowanych w ścianie, sypialnia zamieni się w ubieralnię, czyli taką garderobą, w której jest wystarczająco dużo miejsca do ubierania się i rozbierania.

Sypialnia, łazienka i garderoba

Struktura domu unaocznia strukturę społeczną rodziny: pomieszczeniom wspólnie użytkowanym towarzyszą prywatne pokoje poszczególnych członków rodziny. Przestrzenie do celebrowania więzi to kuchnia i salon, a najważniejszym miejscem jest przestrzeń wokół stołu w jadalni. Tylko pokój sypialny małżonków może konkurować ze stołowym o miano najważniejszego miejsca w domu. Dziś z powodu coraz większego otwarcia części wspólnej domu strefa prywatna zyskuje na znaczeniu. Więź małżeńska wymaga celebrowania i większej przestrzeni, niż zwykliśmy jej przyznawać podczas rachowania metrów kwadratowych podłogi w przyszłym domu. Dlatego nawet przy małym metrażu warto zaprojektować sypialnię dla właścicieli powiększoną o łazienkę i garderobę. Wystarczy 17-24 m2, aby radykalnie zwiększyć komfort części prywatnej gospodarzy.

Razem czy osobno

Strefa dzieci i strefa rodziców powinny być od siebie oddzielone. Bliskie sąsiedztwo wszystkich sypialni sprawdza się tylko przez kilka lat, kiedy maluchy naprawdę wymagają fizycznej bliskości rodziców. Bardzo szybko potrzeba dystansu będzie ważniejsza i wtedy docenimy oddzielenie strefy pokoi dzieci od strefy pokoju lub pokoi rodziców. Nawet w domu parterowym nie musisz wszystkich pokoi sypialnych lokować obok siebie. Dwa zespoły sypialni z łazienkami to uniwersalny model funkcjonalny, który sprawdzi się na różnych etapach życia. W domu piętrowym warto użyć wyższej kondygnacji do ulokowania tam strefy dla dzieci i gości albo dla siebie. Wasza sypialnia może być azylem na piętrze – naprawdę na końcu domu. Jeśli natomiast zdecydujesz się umieścić ją na parterze, pozwoli to uniknąć częstego chodzenia po schodach, co docenisz zwłaszcza w podeszłym wieku. Pokój dla dwojga przeznaczony tylko do spania nie powinien mieć mniej niż 12 m2.

Ile łazienek w domu?

Niektórzy uważają, że ideałem jest wyposażenie każdej sypialni w małą łazienkę i wbudowaną szafę. Z drugiej strony jest też wiele racji w przekonaniu, że wychowując dzieci, trzeba dać im praktyczną lekcję współdzielenia intymnych pomieszczeń z rodzeństwem. Gdy chcesz zbudować master bedroom, podstawowym standardem będą trzy łazienki: toaleta (ewentualnie z dodatkowym natryskiem) blisko strefy wspólnej, łazienka dla dzieci w ich części domu i osobna łazienka dla rodziców w ramach master bedroom. Już niewielka łazienka z natryskiem połączona z sypialnią da niezależność i wygodę. Jednak warto przeznaczyć kilka metrów więcej, aby zmieścić pełen program: wannę, natrysk (nawet dwuosobowy) i zwykle dwie umywalki lub umywalkę podwójną. Uda się to już na 7 m2.

Garderoba czy szafy?

Garderoba nie będzie potrzebna, jeśli w pokoju zadbasz o miejsce na wbudowanie odpowiednio długich szaf. Jeżeli w master bedroom mają się zmieścić szafy, to powierzchnia pomieszczenia rośnie do 15-18 m2. Jednak wielkość pokoju i miejsca potrzebnego na szafy może być bardzo różna i zależy od ilości ubrań, które masz lub chcesz mieć. Zawsze warto przeznaczyć więcej miejsca na szafy w pokoju lub w garderobie. Wydłużysz dzięki temu okresy między koniecznym oddawaniem lub wyrzucaniem nienoszonych już ciuchów i dostaniemy szansę na zbudowanie „kolekcji” ubrań.

WAŻNE

Nie lekceważ akustyki

Dodatkowa łazienka przy sypialni to kłopot, jeśli masz lekki sen. Warto w takiej sytuacji rozważyć wydzielenie WC w ramach łazienki lub oddzielenie łazienki strefą garderoby. Łazienka połączona z garderobą może utworzyć w ramach master bedroom intymną strefę do porannego ubierania bez zakłócania snu drugiej osoby. Takie połączenie stworzy najintymniejszą strefę w domu. Pamiętaj też, by od sypialni oddzielić pralnię i suszarnię. W zespole master bedroom nie ma miejsca na żadną z tych funkcji.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja sypialni w stylu romantycznym. Zobacz...

Zasypiać i budzić się wśród koronek, w otoczeniu pełnym kwiatów - tak łatwo spełnić sny o sypialni w stylu...

Pomysł na niebanalną aranżację sypialni. Jak bez...

Ciemna i bez wyrazu sypialnia zmieniła się nie do poznania. Obyło sie bez gruntownego remontu. Po...

Pomysł na przytulną sypialnię. Jak niewielkim...

Zagracone pomieszczenie po metamorfozie totalnie zmieniło swój wystrój. Niewielkim kosztem udało się je...

Nowoczesna sypialnia. Prywatna przestrzeń...

Aranżacja sypialni połączonej na przykład z garderobą lub łazienką daje projektantowi wnętrz prawdziwe pole...

Łóżko z baldachimem w tradycyjnej i nowoczesnej...

Łóżko z baldachimem sprawdzi się nie tylko w sypialni stylizowanej na pałacową lub dworkową. To...

Pomysł na aranżację sypialni. Nowoczesne,...

Zobacz pomysłową aranżację sypialni, w której połączono biel z loftową szarością betonu. Takie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.