| muratordom.pl » Wnętrza » Sypialnie » Jaki materac kupić? Zobacz, jak wybrać materac dopasowany do Twoich potrzeb

Jaki materac kupić? Zobacz, jak wybrać materac dopasowany do Twoich potrzeb

Materac, na którym śpisz, w dużej mierze wpływa na komfort snu. Jak wybrać materac, który zapewni wygodny wypoczynek? Materac powinien być dobierany indywidualnie, dopasowany do wagi, wzrostu i sposobu spania. Podpowiadamy, jaki materac kupić, by spełniał wszystkie Twoje potrzeby.

Źle dobrany materac może być przyczyną niewysypiania się, problemów z wstawaniem, a nawet schorzeń kręgosłupa. Szukając materaca dla siebie, pamiętaj, że to zakup na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że powinno się go wymieniać co 8 lat, dobrze dobrany materac może służyć o wiele dłużej. Niektóre sklepy obejmują swoje materace aż 25-letnią bezpłatną gwarancją. Tym bardziej decyzja o zakupie materaca powinna być przemyślana, a wybór warto skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą lub fizjoterapeutą.

1. Przetestuj materac

Pomocna przy podjęciu decyzji o konkretnym materacu jest też możliwość wcześniejszego przetestowania go. Lepiej wybrać się do sklepu, który daje możliwość położenia się na materacu w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, niż dokonywać zakupu przez Internet. Niektóre sklepy umożliwiają też przetestowanie materaca w domu.

- Nasze ciało potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków spania. Dlatego w IKEA dajemy klientom 90 dni na przetestowanie kupionego materaca – mówi Monika Sobocińska, specjalista w Dziale Sypialni w IKEA Kraków. – Jeżeli okaże się, że jest on np. zbyt twardy, można go bezpłatnie wymienić na inny – dodaje.

Autor: IKEA

Jeżeli śpisz przeważnie na plecach, potrzebujesz materaca, który zapewnia wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa (fot. IKEA).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

2. Dobierz materac do swojej wagi

Trzeba pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny i ten sam model materaca nie będzie idealny dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do indywidualnych cech.

Wybierając materac, powinno się najpierw zwrócić uwagę na jego twardość. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na materac piankowy, lateksowy, czy sprężynowy, do wyboru masz kilka poziomów twardości. Najważniejszym kryterium jej doboru jest waga. Osoby cięższe powinny kupować materace twardsze, które nie będą się zapadać.

- Gdy ktoś szuka materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości i położenia na nich specjalnej maty, która zniweluje odstęp pomiędzy materacami i zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania – radzi Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

– Dla dziecka polecam materace miękkie, z najprostszych materiałów, np. pianki poliuretanowej. Dzieci często miewają alergię, dlatego lepiej sprawdza się właśnie taki materiał, a nie naturalna wełna czy włosie końskie. Ponadto pianka jest gęsta i zbiera mniej kurzu niż np. materac sprężynowy, a że maluchy uwielbiają skakać na łóżku, pianka zyskuje dodatkowy atut – dodaje Monika Sobocińska.

3. Dobierz materac do sposobu spania

Przy wyborze twardości materaca ważna jest pozycja, w jakiej śpisz, i Twój wzrost. Większość materacy ma wydzielone tzw. strefy komfortu. Oznacza to, że twardość materaca jest zróżnicowana na jego powierzchni, np. pod ramionami i biodrem powinien być bardziej miękki, w odcinku lędźwiowym - twardszy. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet w najbardziej nietypowych pozycjach.

- Materace piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, sprężyny natomiast łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Najbardziej jest to odczuwalne podczas siadania. Dlatego, wybierając materac, należy położyć się w takiej pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Na odpowiednio dobranym materacu kręgosłup będzie ułożony w linii prostej – tłumaczy Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

  • Jeżeli śpisz przeważnie na plecach, potrzebujesz materaca, który zapewnia wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Nieco twardszy chroni przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże.
  • Jeżeli częściej śpisz na boku, pomyśl o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała.
  • A spanie na brzuchu? Generalnie nie jest zalecane, ponieważ nacisk na żołądek uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc podczas oddychania. Jeżeli jednak lubisz spać w tej pozycji, pamiętaj o wsparciu w okolicy karku i u podstawy kręgosłupa. Zbyt miękki materac zwiększy nacisk na kręgosłup, powodując jego nienaturalne wyprostowanie.

4. Dopasuj materac do łóżka

Decydując się na zakup lub wymianę materaca, zastanów się, gdzie będzie on leżał. Nie powinna to być podłoga, zarówno ze względów komfortowych, jak i higienicznych. - Dno łóżka z listewek zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiada za 25% komfortu spania. Współpracuje z materacem, zapewniając wsparcie i dostosowując się do konturów ciała. Jeżeli dół łóżka ma więcej listewek, może ściślej dopasować się do kształtu i ruchów ciała. Dodatkowe funkcje, takie jak regulacja twardości w różnych strefach, zwiększają poczucie komfortu – mówi Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

Dno z listewek zapewnia właściwy „przewiew”, ale nie może należycie spełniać swojej funkcji, jeżeli materac nie będzie przepuszczał powietrza. Zarówno materace sprężynowe, lateksowe, jak i piankowe gwarantują dobrą wentylację i prawidłowe środowisko snu. Jednak przed zakupem należy również sprawdzić, z czego wykonany jest jego pokrowiec. Dobrze, by pokrowce i maty były wykonane z bawełny i watoliny poliestrowej, która odprowadza wilgoć.

Urządzanie sypialni. Kolor fioletowy w wystroju wnętrz

Sypialnia i kolor fioletowy idealnie do siebie pasują. Ta głęboka barwa z szeroką paletą odcieni,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na niebanalną aranżację sypialni. Jak bez...

Ciemna i bez wyrazu sypialnia zmieniła się nie do poznania. Obyło sie bez gruntownego remontu. Po...

Pomysł na szarą sypialnię - przytulne i bardzo...

Szara sypialnia nie musi być monotonna i bez wyrazu. Wręcz przeciwnie. Dzięki odpowiednio dobranym odcieniom...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Jak dzięki zwykłej tapecie totalnie odmienicie...

Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby zupełnie odmienić aranżację wnętrza. W tej sypialni wystarczyło...

Jak zachować porządek w domu? Kilka pomysłów na...

Odpowiednio zaplanowane schowki sa niezbędne nie tylko dla zachowania porządku w domu, ale również...