| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Meble do przedpokoju. Szafy wnękowe i garderoby

Meble do przedpokoju. Szafy wnękowe i garderoby

Niepozorne, małe pomieszczenie za wejściowymi drzwiami może zadecydować o wygodzie przedpokoju. Coraz częściej planuje się w nim miejsce na garderobę, która znacznie ułatwia życie domownikom. Zalety mają również szafy wnękowe i wolno stojące. Zobacz, które rozwiązanie sprawdzi się w twoim domu.

Szafa w przedsionku

Coraz częściej spotyka się projekty domów z obszernymi przedsionkami z zaplanowaną wnęką na szafę, wieszaki, półki na buty. W dobrym projekcie powinniśmy znaleźć zaznaczone miejsce na te sprzęty. Jeśli nie jest ono wrysowane, może to oznaczać, że żadna szafa się tam nie zmieści.

Zwracajmy uwagę nie tylko na wielkość powierzchni – odpowiednio duża to nie wszystko. Jeśli z przedsionka prowadzą drzwi nie tylko do holu, ale także do garażu lub pomieszczenia gospodarczego, to nawet gdy wnętrze wydaje się duże, może nie udać się w nim wygospodarować sensownego miejsca na szafę.

Polecamy: Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy najczęściej popełniamy, urządzając przedpokój

Szafa wbudowana

Najlepiej, jeśli miejsce na garderobę jest przewidziane we wnęce lub jest zamknięte ścianami z dwóch stron, wówczas wbudowaną szafę można zrobić mniejszym kosztem – wystarczy zestaw półek, wieszaków i szuflad zasłoniętych drzwiami przesuwającymi się na prowadnicy zamontowanej do sufitu lub do sufitu i podłogi. Oszczędzamy wówczas na wykonaniu pleców i boków szafy. Jest to też najbardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Pamiętajmy, że wnęka na wbudowaną szafę powinna mieć głębokość większą niż sama szafa – do standardowej głębokości szafy 60-70 cm trzeba dodać 8-10 cm na drzwi przesuwne.

Szafa wolno stojąca

Wielkość szafy można dobrać do wnętrza. Dostępne są szafy o szerokości już od 30 cm, te szersze coraz częściej mają drzwi przesuwne. Ponadto współcześnie dostępne szafy są starannie zaprojektowane wewnątrz i w niczym nie ustępują szafom wnękowym, przez co stają się znacznie wygodniejsze.

Wolno stojącą szafę łatwo dobrać do stylu wnętrza, ma również taką zaletę, że na dowolnym etapie urządzania przedsionka można ją przestawić w inne miejsce. Wadą takiego rozwiązania jest standardowa głębokość – 60 cm, a jest to trochę za mało, aby grubsze zimowe ubrania, szczególnie te należące do barczystych mężczyzn, nie były zgniecione.

Autor: Michal Glinicki Jacek Kucharczyk

Przedpokój z przeszklonymi szafami wnękowymi. Stylizacja: Bartosz Sobiecki, Ida Jarmoszewicz. 

Autor: Piotr Mastalerz

Mała szafa ze sklejki liściastej w przedpokoju. Aranżacja: Kinga Zalewska-Stochmal. Wykonanie: Mariusz Rak. 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Każda garderoba, a szczególnie ta, w której przechowujemy mokre ubrania i buty, powinna mieć sprawną wentylację. Najlepiej podłączyć pomieszczenie do przewodu wentylacyjnego. Jednak jeśli w garderobie nie mamy wolnych przewodów wentylacyjnych, zadbajmy, aby była ona nieszczelna. Jeden ze sposobów zapewnienia wentylacji to kratka w ścianie pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem, w którym jest kanał wentylacyjny. Inny to drzwi z tulejkami – takie, jakie stosuje się w łazience. Otwory wentylacyjne powinny być umieszczone po przekątnej pomieszczenia, czyli w przeciwległych ścianach (z jednej strony przy podłodze, z drugiej – przy suficie). Tylko tak zaplanowana wentylacja będzie skuteczna.

Autor: Daniel Rumiancew

Garderoba w przeszklonym narożniku.

Autor: Daniel Rumiancew

Garderoba w przeszklonym narożniku.

Szatnia przy wejściu

Szatnię przy wejściu planujemy nieco inaczej niż garderobę przy sypialniach. W pomieszczeniu o wielkości 2,5 mkw. da się urządzić wygodną domową szatnię, pod warunkiem że zrezygnujemy z zabudowania jej szafami, a poprzestaniemy na drążkach na wieszaki czy haczyki oraz półkach na czapki, szaliki i buty.

Szafy nie są zresztą konieczne – drzwi do szatni zapewnią wystarczającą ochronę przed kurzem, a korzystanie z otwartych wieszaków i półek jest wygodne, poza tym zapewnia odpowiedni przewiew zmoczonym ubraniom i butom. W takiej garderobie niekoniecznie też trzeba się przejmować ewentualnym nieporządkiem.

Ważne są również wymiary – w garderobie tylko z wieszakami szerokość powinna wynosić co najmniej 140 cm – 80 cm zajmą drzwi i 60 cm wnęka na wieszaki lub półki. Gdy będzie tam szafa, garderoba powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 160 cm. Zachowanie odpowiedniego odstępu między szafą a ścianą jest ważne ze względu na możliwość swobodnego sięgnięcia do wieszaków, półek i szuflad czy obrócenia się podczas otwierania i zamykania szafy. Aby z obu stron wejścia można było ustawić szafy, pomieszczenie musi mieć przynajmniej 220 cm szerokości. Zamiast jednej z szaf można pozostawić wolne miejsce na większe przedmioty czy sprzęty ogrodowe lub sportowe o nietypowych rozmiarach. Wyposażając garderobę, warto skorzystać z modułowych systemów meblowych, w skład których wchodzą korpusy szaf, drążki, kosze, półki, pojemniki.

Osobne pomieszczenie przy wejściu można też wykorzystać na schowanie w nim nieestetycznych tablic elektrycznych, pionów kanalizacyjnych czy skrzynek z rozdzielaczami centralnego ogrzewania.

Zaplecze domu, czyli pomieszczenie gospodarcze...

Kotłownia, pralnia, schowek na narzędzia ogrodnicze i sprzęt do sprzątania – bez takich...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szablon na ścianę w przedpokoju - pomysłowy...

Zamieszczamy szablon do pobrania, który będzie potrzebny do wykonania wieszaka na rower w przedpokoju. Fajny...

Przedpokój oddzielony od pokoju ażurową ścianką....

Styliści pomyśleli także o powiększeniu przedpokoju, oddzielając go od pokoju dziennego ażurową ścianką...

Wąski przedpokój. Jak zagospodarować ścianę,...

Co można zrobić z wąskim przedpokojem, w którym nie zmieści się ani szafa, ani komoda, ani nawet...

Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie...

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na...

Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Inspiracje...

Przedpokój w bloku zazwyczaj bywa mały, wąski i ciemny. Funkcjonalne urządzenie tego wnętrza to nie...