Sklep online
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz

Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz

Trzy wersje tego samego przedpokoju. Każda dostosowana do potrzeb mieszkańców - starszych osób, małżeństwa z niepełnosprawnym dzieckiem oraz studentów. Przekroczmy próg i zobaczmy, jak architekt urządził nieduży przedpokój.

Nasz architekt opracował rzut modelowego mieszkania o powierzchni 71 m2, w starym domu wielorodzinnym, a następnie trzy jego warianty, za każdym razem dostosowując podział przestrzeni do określonych potrzeb mieszkańców.

Pierwsze mieszkanie należy do pary starszych ludzi, którzy mieszkają sami. Mają oni jednak dużą rodzinę. Dzieci i wnuki bardzo często ich odwiedzają. Mieszkanie jest pomyślane jako wygodne dla gospodarzy, ale też otwarte na przyjęcie i ugoszczenie dodatkowych kilku osób.

Drugie lokum zajmuje małżeństwo z dzieckiem niepełnosprawnym ruchowo. Taka sytuacja wymusza wygospodarowanie większej łazienki i wielu specjalnych udogodnień w różnych strefach domu.

Ostatnie wnętrze to mieszkanie wynajmowane przez czterech studentów. Każdy z nich musi mieć osobny pokój i w miarę równy dostęp do kuchni, łazienki, jadalni.

Przedpokój dla starszego małżeństwa, przedpokój 6 m2

Przestrzeń przedpokoju opracowana jest tu dosyć nietypowo. Środek przedpokoju nie pozostał wolny – jak to się dzieje na ogół – ale umieszczono tam cztery oryginalne szafki. Są to sześcienne konstrukcje wykonane z płyty MDF oklejonej taśmą z blachy kwasoodpornej, z drzwiczkami i przegrodami z blachy perforowanej.

Dwa sześciany przymocowane zostały do podłogi, dwa kolejne do sufitu. Każdy z nich dostępny jest z dwóch stron: po jednej zainstalowano półki, po drugiej pozostawiono miejsce na ubrania i od tej strony zamontowano drzwiczki z blachy. Błyszczące szafki o nowoczesnym wyglądzie skontrastowane ze stylową obszerną szafą (we wnęce przy wejściu) i galerią starych zdjęć w ozdobnych ramach stanowią ciekawą propozycję stylistyczną.

Autor: Tomasz Wieczorek

Przedpokój dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, przedpokój 6,5 m2

Bardzo klarowny układ kompozycyjny oparty na dużych, jasnych i błyszczących płaszczyznach zestawionych z brązowymi podłużnymi elementami. Po lewej stronie od wejścia mieści się szafa wnękowa z drzwiami otwieranymi metodą docisku.

Szafa jest tak umocowana, by przy suficie i przy podłodze pozostały luki, w których umieszczono świetlówki. Rzucany przez nie blask oświetla cały przedpokój. Wbrew pozorom naprzeciwko drzwi wejściowych nie ma kolejnej szafy, a jedynie jej imitacja. Mały metraż nie pozwolił na zamontowanie drugiej szafy, tym bardziej że środek przedpokoju musiał pozostać na tyle duży, by można w nim było manewrować wózkiem inwalidzkim.

Istniejące tam niegdyś drzwi do łazienki usunięto, gdyż kosztem toalety powiększono pokój dziecka.

Autor: Tomasz Wieczorek

Przedpokój dla 4 studentów, przedpokój 6 m2

Ponieważ to mieszkanie pomyślane zostało jako wynajmowane, projektant uznał, że właściciel starałby się wyposażyć je jedynie w niezbędne sprzęty. Część prac wykończeniowych lokatorzy wykonaliby samodzielnie, nadając wnętrzom bardzo zdecydowaną estetykę.

Układ przestrzenny przedpokoju jest dosyć standardowy: po lewej stronie od wejścia szafa wnękowa, po prawej dwie półki ograniczone wysuniętym fragmentem ścianki, a naprzeciw – drzwi do łazienki. Oryginalny styl uzyskany został dzięki dekoracji opartej głównie na graffiti i elementach znanych z budynków użyteczności publicznej.

Autor: Tomasz Wieczorek

Przeczytaj dodatkowo:
Funkcjonalny przedpokój. Pomysły i inspiracje na...

Przedpokój to wizytówka mieszkania – tu trafiają najpierw wszyscy Twoi goście. Ważne, by...

Praktyczna organizacja przestrzeni

Urządzanie domu powinno polegać nie tylko na estetycznym dobieraniu elementów wyposażenia, lecz także...

Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć...

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie...

Czyste ściany w holu i przedpokoju - jakimi...

Tak jak elewacja jest wizytówką domu, tak hol odpowiada za pierwsze wrażenia dotyczące jego wnętrz. Pozytywne...

Wąski przedpokój. Jak zagospodarować ścianę,...

Co można zrobić z wąskim przedpokojem, w którym nie zmieści się ani szafa, ani komoda, ani nawet...

Lustra do przedpokoju. Wybierz lustro stylowe,...

Chyba żadna z pań nie wyobraża sobie przedpokoju bez lustra. Tylko które lustro do przedpokoju wybrać?...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.