| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacje wnętrz. W roli głównej: garderoba, łazienka, kuchnia i schody

Aranżacje wnętrz. W roli głównej: garderoba, łazienka, kuchnia i schody

Moda nie ominęła też miejsc uważanych jedynie za usługowe i pomocnicze, takich jak kuchnia, łazienka, schody czy garderoba. Do niedawna umieszczane w pomieszczeniach ciasnych i mało reprezentacyjnych - dzisiaj “wychodzą z ukrycia”. 

Kuchnia na salony

W nowoczesnym domu gotowanie przestaje być czynnością skrzętnie ukrywaną za drzwiami niewielkiej kuchni. Wnętrze kuchni nie tylko odsłania się, ale często wręcz przenosi do pokoju. Modne są wyspy, czyli oderwane od ścian stanowiska pracy, które umieszcza się pośrodku lub na granicy otwartej kuchni. Kuchenka na wyspie jest nawiązaniem do dawnego ogniska, wokół którego tak miło było się gromadzić. Pozwala na zmianę obyczajów kulinarnych: zamiast pod ścianą, tyłem do domowników, można obsługiwać kuchenkę pośrodku, zapraszając do pomocy domowników, a nawet gości.

Autor: Marcin Czechowicz

Zwyczajne niezwyczajne

Autor: Andrzej Szandomirski

Zwyczajne niezwyczajne

Nowe oblicze łazienki

Łazienka przestaje być miejscem nudnych zabiegów higienicznych. Kult pięknego ciała, wyszukanej higieny, dobrego samopoczucia sprawia, że łazienka awansowała do roli jednego z ważniejszych pomieszczeń w domu.
We współczesnej łazience obowiązuje wyrazisty podział wnętrza na strefy: kąpielową, higieniczną i sanitarną. Taka aranżacja jest jednak możliwa we wnętrzach o większej powierzchni niż dotychczas. Wanna, prysznic, umywalka zamiast w kątach i pod ścianami coraz częściej odnajdują swoje miejsce pośrodku dużego oświetlonego światłem naturalnym salonu kąpielowego. Coraz częściej także łazienka otwiera się na inne pomieszczenia: sypialnię, garderobę, salkę gimnastyczną.

Garderoba – znak czasu

Modna garderoba to nie zwyczajna szafa ani też składzik sezonowych rzeczy. Na czasie jest garderoba – symbol kultu strojów i nieskazitelnego domowego porządku. Współczesna szafa albo pomieszczenie ją zastępujące to miejsce ze starannie zaplanowanymi półkami, wieszakami i szufladami, w których każda, nawet najdrobniejsza część naszej garderoby ma swoje miejsce. Może się znaleźć zarówno we wnęce ukrytej za przesuwnymi drzwiami, jak i w osobnym, wydzielonym pomieszczeniu z szafami, półkami, lustrem i toaletką.

Autor: Andrzej Szandomirski

Zwyczajne niezwyczajne

Autor: Andrzej Szandomirski

Zwyczajne niezwyczajne

Schody w roli głównej

Zamiast w ciasnej, schowanej między ściankami klatce schodowej coraz częściej schody umieszcza się w centralnym miejscu: w reprezentacyjnym holu lub salonie. Zgodnie z najnowszymi trendami mają stanowić lekką, przestrzenną formę we wnętrzu. Otwarte schody ujawniają obecność drugiej kondygnacji i ściślej wiążą parter z piętrem. Dzięki nim życie domowników jest bardziej zintegrowane.

Zanim podejmiesz decyzję...

  • Pamiętaj, że decyzję o usytowaniu urządzeń w łazience najlepiej podjąć przed doprowadzeniem instalacji. Do zamontowania urządzeń usytuowanych pośrodku pomieszczenia stosuje się specjalne stelaże instalacyjne przeznaczone do zabudowy przestrzennej.
  • Wyspa w kuchni to aranżacja, która sprawdza się w dużym wnętrzu (minimum 20 m2) albo w kuchni otwartej na pokój dzienny. Do wyspy muszą być doprowadzone odpowiednie instalacje.
  • Wybierając projekt domu z otwartą na pokój klatką schodową, pamiętaj, że taki pokój oprócz tradycyjnego miejsca wypoczynku będzie pełnił także funkcję komunikacyjną. Odgłosy z salonu wyraźniej docierają na piętro niż przez zamkniętą klatkę schodową.
  • Pamiętaj, że garderobę można umieścić tylko w pomieszczeniu suchym i wentylowanym. Jeśli funkcję garderoby ma pełnić wnęka zabudowana półkami i zasłonięta drzwiami przesuwnymi, jej głębokość nie powinna być mniejsza niż 80 cm.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja sypialni - barwy sprzyjające dobremu...

Jak stworzyć nastrój w sypialni? Kolory ścian, które poprawiają samopoczucie, dodają energii...

Remont łazienki – poradnik remontującej kobiety

Właśnie kupiłaś mieszkanie lub podjęłaś decyzję o remoncie łazienki? Warto zadbać o prawidłową...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...