| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Wnętrza z błyskiem: metalowe elementy wyposażenia wnętrz

Wnętrza z błyskiem: metalowe elementy wyposażenia wnętrz

Metalowe detale i elementy wyposażenia budzą zainteresowanie współczesnych projektantów i użytkowników – na dobre zagościły w wielu domach. Można je spotkać w kuchni, łazience, salonie, holu, a także w sypialni.

Z przestrzeni industrialnej odważnie przeniosły się do naszych kuchni, łazienek, sypialni i salonów. To mocny akcent we wnętrzu – metaliczny połysk sprawia, że od razu zwracamy wzrok ku metalowym schodom, frontom szafek czy blatom. Są też alternatywą dla tradycyjnych sprzętów: ceramicznych umywalek, drewnianych stołów czy krzeseł. Niewątpliwie zdobią wnętrze – ich połyskliwa powierzchnia wygląda oryginalnie, równocześnie sprawiają wrażenie trwałych i solidnych. Metalowe meble, schody, balustrady mogą być ozdobą zarówno wnętrz nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Pozwalają stworzyć nastrój nowoczesności w domach urządzonych klasycznie, a w nowoczesnych, inspirowanych stylem industrialnym lub minimalistycznym podkreślą czystość form i urodę materiałów.

Jaki metal we wnętrzach?

Na ścianach i we wnękach oraz tam, gdzie materiał nie będzie narażony na zadrapania i zarysowania, chętnie stosuje się blachę aluminiową. Decydując się na aluminiowe schody, trzeba pamiętać, że jest to materiał miękki – wgniata się w niego piasek, łatwo się rysuje i odkształca – stopnice aluminiowe utleniają się i brudzą, dlatego najlepiej wykorzystać elementy pomalowane farbami proszkowymi. Aluminium nie koroduje, dlatego można wykorzystywać je w łazience.

Stal nierdzewna – chociaż jest odporna na wodę i wilgoć – z czasem pokrywa się rudym nalotem, dlatego nie powinno się jej stosować w miejscach narażonych na wilgoć. Nie jest odporna na działanie kwasów. Wykonane z niej schody również powinny być pomalowane farbami proszkowymi, co znacznie przedłuży ich trwałość. Jednak we wnętrzach najczęściej stosuje się blachy ze stali kwasoodpornej. Jest trwała, wygląda dobrze nawet kilkadziesiąt lat. To materiał droższy od aluminium i stali nierdzewnej, a także trudniejszy od nich w obróbce, co podnosi koszt wykonanych z niego elementów.

Autor: ALNO

Nowoczesny wielokomorowy zlewozmywak dodatkowo wyróżnia nowoczesna stalowa szafka (fot. ALNO)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Metal w kuchni

Efekty wizualne, które stwarza zastosowany we wnętrzach metal, stały się nie tylko symbolem stylu high-tech, elementy metalowe potrafią też ożywić tradycyjne aranżacje. Ich atutem jest błyszcząca powierzchnia, odbijające się w niej światło buduje we wnętrzu malarskie efekty. Najchętniej elementy metalowe stosuje się w kuchni. Nieco laboratoryjny charakter nadadzą kuchni wykonany ze stali nierdzewnej okap kuchenny, metalowa obudowa lodówki, kuchenka czy zlewozmywak.

Znakiem nowoczesnej kuchni są również proste fronty szafek z aluminiowej ramy wykonanej z kątownika, w której osadzono taflę mrożonego szkła (dodatkowo może być piaskowane we wzór). Blaty metalowe nie są odporne na zarysowania, dlatego nie powinno się po nich przesuwać garnków. Często wykonuje się je ze stali z głębszym szlifem, na której nie widać rys. Najlepiej stosować metalowe wstawki – na przykład jako przedłużenie zlewozmywaka.

Blachy, które razem z blatem tworzą jednolitą powierzchnię, tłoczy się razem ze zlewozmywakiem, co jest gwarancją ich solidności. Blachę metalową można też polecić tym, którzy szukają sposobu na niebanalne wykończenie ściany między blatem a wiszącymi szafkami. Taki wybór oprócz walorów estetycznych jest praktyczny, gdyż nie wymaga wykańczania krawędzi, a aby arkusz zamontować, wystarczy go przyciąć na odpowiedni wymiar i przymocować do ściany wkrętami. W kuchniach bardziej tradycyjnych, stylizowanych na rustykalne chętnie stosuje się mosiężne lub miedziane okapy, do których można dopasować szafki kuchenne z wypełnieniem frontów z cienkiej miedzianej blachy.

Chrom w łazience

Jest doskonałym dopełnieniem chłodnych, minimalistycznych aranżacji. Najczęściej poza drobnymi metalowymi akcesoriami można spotkać wykonane ze stali nierdzewnej umywalki, nieśmiało pojawiają się też proste w formie, przeniesione z przestrzeni publicznej stalowe sedesy, bidety i pisuary. Metalowe blachy są także doskonałym materiałem na wypełnienia frontów szafek oraz przegrody służące funkcjonalnym podziałom łazienki. Na pionowe płaszczyzny stosowana jest blacha stalowa lub aluminiowa grubości około 1 mm, należy jednak pamiętać, że jeśli blacha jest zbyt cienka, może być widoczne jej podłoże.

Autor: Andrzej Szandomirski

Metalowe elementy z blachy perforowanej - obudowa grzejnika i fronty szafek - powtarzają wzór kratki, który dominuje w kompozycji łazienki. Dopełnieniem są stalowe błyszczące kosze

Metalowe elementy w holu

Coraz liczniejszych zwolenników znajdują również metalowe schody. Zarówno ażurowe, jak i pełne zdobią wnętrze, przypominając delikatną nowoczesną rzeźbę. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie na schody przeznaczono niewiele miejsca. Mają wiele zalet – są znacznie lżejsze od żelbetowych, a ich wykonanie jest szybsze i mniej kłopotliwe. Ponieważ użyta na nie blacha jest sztywna, są bardziej wytrzymałe od drewnianych.

Elementy konstrukcyjne mają grubość od 5 mm, jednak zawsze wynika ona z obliczeń konstruktora. Warto też zastosować metalową blachę jako okładzinę ściany lub drzwi w wąskim korytarzu – można go w ten sposób poszerzyć optycznie. Stal szlifowana, gładka lub błyszcząca sprawdzi się także jako okładzina kominka w salonie. Najczęściej wykorzystuje się blachę grubości 3-5 mm. Bardzo atrakcyjne wykończenie tworzy mieniąca się blacha kolorowa, jej użycie na okładzinę kominka pozwoli stworzyć nietypową aranżację salonu. Jeśli oprawa ma kształt łuku, można ją obłożyć stalą lustrzaną.

Metalowe elementy dobrze wyglądają w połączeniu z wieloma materiałami. Surowość metalu można przełamać drewnianymi stopnicami, balustradą, parkietem czy ciepłym odcieniem frontów mebli. Bardzo modne jest połączenie stali ze szkłem. Duże tafle szklane stosuje się jako wypełnienia metalowej konstrukcji balustrady. Pojawiają się też efektowne połączenia metalu i szkła na stopnicy. Na perforowanej blasze, która jest elementem stopnicy, montuje się taflę szkła hartowanego lub budowlanego. Połączone na stopniach szkło i metal dają wnętrzu dodatkowy wymiar – schody są przejrzyste, prześwietlone i powiększają przestrzeń.

Autor: Marcin Czechowicz

Metalowa prowadnica drzwi przesuwnych może być także dekoracją. W połączeniu z ramą tworzy zamkniętą oprawę dla przeszkleń. Nieco industrialną kompozycję buduje też oświetlenie

Autor: Marcin Czechowicz

Stopnie schodów z metalu powinny byc antypoślizgowe i odporne na zarysowania. Najlepiej w tej roli sprawdzi się blacha ryflowana ze stali kwasoodpornej tłoczonej na zimno

WARTO WIEDZIEĆ

Jak pielęgnować sprzęty z metalu?

Elementy metalowe co 3-6 miesięcy należy przecierać płynem do pielęgnacji stali kwasoodpornej. Najlepiej wykorzystywać preparaty na bazie oleju, można też je przecierać oliwką przeznaczoną do pielęgnacji niemowląt. Niekiedy stosuje się środki do pielęgnacji samochodów zawierające wosk, jednak na tak zabezpieczonej powierzchni łatwo osadza się kurz.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Nowoczesny dom: płytki kamienne, szkło i cegła...

Prostota i minimalizm to główne cechy nowoczesnego domu. Ten styl kieruje się zasadą „mniej...

Styl loftowy - elewacja i wnętrze

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym daje dużą swobodę i możliwości w urządzaniu. Zobacz, jak powinien wyglądać...

Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...