Wnętrza w stylu skandynawskim. Jak urządzić dom w stylu skandynawskim

2010-08-30 10:40

Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje naturalność, prostota, bezpretensjonalność. Są to cechy, dzięki którym styl skandynawski zawdzięcza niesłabnącą popularność. Chcesz urzadzić dom w stylu skandynawskim? Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Wnętrza w stylu skandynawskim. Jak urządzić dom w stylu skandynawskim
Autor: IKEA Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje naturalność i prostota

Dlaczego warto urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski opiera się na naturalnym pięknie przyrody i wnosi do wnętrz spokój oraz czystość form. Nie oznacza to, że jest surowy i ascetyczny – styl skandynawski ma w sobie miękkość, którą dają mu naturalne materiały. Ale to niejedyne wyróżniki stylu skandynawskiego.

Kraje skandynawskie ze swoją otwartością na demokratyczne idee społeczne tworzyły podatne środowisko dla rozwoju nowoczesnych koncepcji wzornictwa: funkcjonalizmu i minimalizmu. Charakterystyczne dla stylu minimalistycznego jest oszczędne gospodarowanie meblami. Styl skandynawski również każe unikać przeładowania wnętrz sprzętami, dlatego doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach.

Zobacz także:

Wybieramy drzwi  w naturalnym stylu. ZDJĘCIA

Siłą funkcjonalizmu jest z kolei użytkowość podążająca za stylem życia, a równocześnie odwołująca się do rozwiązań stosowanych w dawnych domach wiejskich opartych na skromności i wygodzie. W efekcie szwedzkie czy duńskie mieszkania są ponadczasowe, nie podążają za modą i nie epatują bogactwem. Wnętrza domów są wygodne, przytulne i swobodne, przyjazne dzieciom.

Polecamy: Do jakich wnętrz pasują meble w stylu skandynawskim?

We wnętrzu w stylu skandynawskim ważna jest podłoga

Budowanie spójnej aranżacji wnętrza warto rozpocząć od wyboru materiałów posadzkowych.

W krajach Północy podstawą są naturalne materiały, a przede wszystkim łatwo dostępne w Skandynawii drewno. Drewniana podłoga jest ciepła i przyjemnie po niej stąpać bosymi stopami – ma to znaczenie w chłodnym północnym klimacie. Styl skandynawski posługuje się prostymi liniami, co jest widoczne również przy wyborze wzoru posadzki. Duże, przecięte prostymi liniami płaszczyzny najłatwiej uzyskać, wybierając deski parkietowe, dyle czy też parkiet lamelowy. Elementy muszą być odpowiednio długie – parkiet lamelowy ma długość do 50 cm, deski parkietowe do 1,4 m, dyle to deski o długości sięgającej nawet 4 m.

Do skromnego wystroju wnętrza najbardziej pasuje drewno wykończone matowym lakierem lub olejem. W stylistyce skandynawskiego rustyku utrzymane są posadzki wykończone białym olejem, które przypominają wiejskie wyługowane deski. Szerokie deski wykańcza się również białą farbą. Często jest stosowane jasne naturalne drewno sosnowe lub bukowe, którego płowy, złoty lub miodowy kolor wydobywa wykończenie olejem. Można też sięgnąć po panele drewniane oraz laminowane naśladujące takie wzory.

W bardziej surowej i minimalistycznej wersji stylu skandynawskiego chętnie wykorzystuje się na posadzki takie materiały jak żywice epoksydowe czy naturalny lub kolorowy beton.

Jak wykończyć ściany w stylu skandynawskim?

Ściany wykańcza się najczęściej materiałami w naturalnych i pastelowych kolorach. Duże jasne płaszczyzny ścian rozświetlają wnętrza, w których zimą szybko zapada zmrok. Ściany maluje się farbami pozwalającymi pozwalającymi uzyskać gładką powierzchnię. Do tego stylu pasują także panele boazeryjne wykonane z drewna sosnowego, świerkowego, bukowego bądź jodłowego.

By nadać wnętrzom przytulny charakter, ściany wykłada się tapetami – najczęściej w delikatnych wzorach kwiatowych lub pasiastych, a także jednokolorowe z subtelnym wzorem zaznaczonym fakturą. Ocieplają one wnętrza i nadają im bezpretensjonalny charakter.

We wnętrzach inspirowanych stylem duńskim na ścianach pojawia się również fornir, czyli bardzo cienkie arkusze drewna zachowujące ciągłość wzoru. Naniesione na płytę MDF lub sklejkę tworzą na ścianach wielkoformatowe powierzchnie okładzin. Najczęściej wykorzystuje się forniry bukowe, brzozowe oraz gatunki egzotyczne, na przykład tek i wenge.

Ważnym elementem ściany są również duże przeszklenia, w sposób naturalny włączające w przestrzeń domu piękne krajobrazy. Poza tym przez niezasłonięte okna do wnętrz przedostaje się więcej deficytowego na Północy światła.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie