Telewizor na ścianie w salonie. 11 pomysłowych aranżacji z telewizorem

2012-12-10 15:51

Telewizor może wisieć na ścianie w różnych pomieszczeniach w domu, choć najczęściej pojawia się w salonie. Podpowiadamy, jak go powiesić, by stał się częścią aranżacji wnętrza albo... jak go sprytnie ukryć. Oto 11 ciekawych pomysłów na telewizor na ścianie.

Telewizor na ścianie z piaskowca
Autor: Jarosław Chabros Dzięki kontrastowi z chropowatym tłem z piaskowca gładki ekran telewizora odgrywa główną rolę w aranżacji wnętrza

Telewizor można już sobie wyobrazić w każdym wnętrzu w domu, nie tylko w salonie, a producenci i projektanci prześcigają się w wymyślaniu, gdzie by tu jeszcze wmontować ekran.

Są okapy z telewizorem na froncie, mikrofalówki z telewizorem, lodówki z telewizorem. A same odbiorniki stają się coraz efektowniejsze, bardziej eleganckie – już tak nie rażą nawet w stylowych wnętrzach. Paradoksalnie teraz nie ma też problemu, żeby je ukryć.

Dobre miejsce na telewizor w salonie

Zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca do oglądania telewizji. Dopiero potem wybierz telewizor. Komfort telewidza zależy od ustawienia odbiornika w odpowiedniej odległości i na odpowiedniej wysokości, a także od jego właściwego oświetlenia.

Wybierz spokojne miejsce, tak by domowych seansów nie zakłócali przechodzący przed ekranem domownicy.

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Czy telewizor może wisieć koło kominka?

Na szczęście odbiornikom plazmowym, LCD czy LED (udoskonalone LCD) nie powinno zaszkodzić ani sąsiedztwo kaloryfera, ani kominka (chociaż nie będą się najlepiej prezentować w takim towarzystwie). Niekorzystne może być natomiast ustawienie telewizora na wprost okna czy lampy świecącej mocnym światłem.

Nie z obawy przed powstawaniem blików na ekranie, bo nowoczesne odbiorniki nie odbijają tak światła jak wychodzące z użycia telewizory CRT (kineskopowe), ale z powodu nieznacznego pogorszenia jakości obrazu.

Czy telewizor sprawdzi się w bardzo nasłonecznionym salonie?

Telewizory w technologii ciekłokrystalicznej (LCD) cechuje na tyle duża jasność obrazu, że sprawdzą się nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Nie zapewnią jednak takiego nasycenia kolorów i głębi czerni jak ekrany plazmowe. A te potrzebują pomieszczeń z mniejszą ilością światła.

Rozwiązaniem będzie całkowite lub częściowe zasłanianie okien podczas oglądania telewizji. W pokojach od strony południowej czy południowo-zachodniej przydadzą się rolety całkowicie zaciemniające typu blackout. Zwykle wystarczą jednak rolety typu screen, częściowo pochłaniające światło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.