| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Sztuka łączenia kolorów ścian i podłogi we wnętrzu - poznaj złote reguły zestawiania barw

Sztuka łączenia kolorów ścian i podłogi we wnętrzu - poznaj złote reguły zestawiania barw

Połączenie kolorów ścian i podłogi nie jest takie proste. Aby zestawienie barw było udane, warto kierować się sprawdzonymi regułami łączenia kolorów. Chyba że masz wrodzone wyczucie koloru i bez trudu tworzysz we wnętrzu barwne kompozycje.

Łączenie kolorów w jednym wnętrzu

Ściany, podłoga, drzwi, ramy okien, meble, obrazy, dodatki – to elementy barwnej układanki. Przekonanie, że kolor wnętrza jest tym samym co kolor ścian, jest zbyt dużym uproszczeniem. Wprawdzie ściany odgrywają tu dominującą rolę dzięki wielkości powierzchni, której można nadać barwę, ale każdy z wymienionych elementów ma wpływ na kompozycję kolorystyczną. Z reguły nie powstaje ona od zera.

Nawet do nowo wybudowanego domu przenosimy część swojej historii – rzeczy, z którymi nie chcemy się rozstać – mogą to być obraz, zegar albo choćby ulubiony fotel. Zacznijmy od odpowiedzi na podstawowe pytania: jakie kolory na pewno pojawią się we wnętrzu i w jakich pomieszczeniach czujemy się lepiej – przestronnych czy przytulnych, tradycyjnych czy nowoczesnych? Opierając się na tych elementarnych informacjach, możemy zacząć zestawianie kolorów

Autor: Andrzej Szandomirski

Łączenie barw ciepłych i zimnych wymaga wyczucia. Tu zimny niebieski zestawiono z czerwonoróżowym powszechnie uznawanym za ciepły. Jednak ciepło tego koloru jest dyskusyjne, ponieważ jego odcień został wzbogacony chłodnym fioletem

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kolor podłogi a kolor ścian

To z reguły do podłogi dopasowujemy kolor ścian – nie odwrotnie.

Gdy podłoga jest kamienna. Wówczas tworzy się kompozycję opartą na niuansach tonów, dlatego z reguły występuje przy ścianach pomalowanych na dyskretne kolory – biel, beż, zieleń. Tu nie ma miejsca na kontrasty charakterystyczne dla nowoczesnych wnętrz. Zestawienie kamiennej, tradycyjnej podłogi z intensywnymi, czystymi barwami ścian byłoby analogiczne do towarzyskiego faux pas – subtelny materiał posadzki wymaga takiego samego sąsiedztwa.

Gdy podłoga jest drewniana. Drewno jest bardziej tolerancyjne. Sprawdzi się w zestawieniach stonowanych i kontrastowych. Oczywiście wiele zależy od kolorystyki konkretnego gatunku wybranego na posadzkę. Jasne albo specjalnie bielone najlepiej zestawiać z rozbielonymi, jasnymi ścianami. Uzyskamy w ten sposób efekt lekkości i przestronności wnętrza. Można go jeszcze spotęgować, nadając posadzce nieco połysku, dzięki któremu będzie lepiej odbijała światło. Z taką podłogą dobrze mogą się komponować także intensywne barwy, zwłaszcza jako kolorystyczne akcenty.

Drewno o nieco ciemniejszej naturalnej barwie, na przykład jesion czy dąb, najlepiej wygląda obok kolorów przeniesionych z natury, szczególnie korzystnie przy ich ciepłych tonach, na przykład oliwkowej zieleni, ciepłym beżu, ale dobrze prezentuje się też przy zimnym niebieskim.

Posadzka z ciemnego drewna z reguły staje się najbardziej wyrazistym elementem aranżacji wnętrza – przesądza o jego charakterze. Można z nią zestawić ściany w jasnych, rozbielonych kolorach, jednak doskonale współgra także z wyrazistymi, intensywnymi nowoczesnymi barwami.

Posadzka z niemal czarnego wenge sprawdzi się w każdym zestawieniu, czerwone akcenty mahoniowej podłogi będą pięknie wyglądały przy zimnych odcieniach koloru niebieskiego i zielonego, a urodę ciemnopomarańczowego drewna padouk podkreślą fioletowe lub zielone ściany. Wybieramy kolor ścian.

Kolor ścian a światło naturalne we wnętrzu

To, jak widzimy barwy, zależy od światła, w którym je oglądamy. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą najintensywniej oświetlone rano, gdy dominuje promieniowanie niebieskie. Te z oknami na zachód doświetli w większym stopniu promieniowanie czerwone. Tę różnicę warto wziąć pod uwagę, wybierając ciepłą barwę ścian.

Ciepłe kolory będą lepiej wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, zachodzące wydobędzie z nich intensywny odcień, może nawet sprawić, że staną się krzykliwe.

Duże nasłonecznienie powoduje kontrast między oświetleniem przy oknach i wewnątrz pomieszczenia słonecznego, na przykład z oknami od północnej strony – nie. Znacznie lepiej prezentują się w ciepłych, jasnych kolorach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Styl loftowy - elewacja i wnętrze

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym daje dużą swobodę i możliwości w urządzaniu. Zobacz, jak powinien wyglądać...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...

Kolor ścian 2017 - czyli kolor zielony w...

Poznaj najmodniejsze kolory ścian 2017. Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...