| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Szkoła urządzania domu. Szafy i garderoby

Szkoła urządzania domu. Szafy i garderoby

Przestrzeń do przechowywania ubrań jest potrzebna w każdym domu. Wygodnie urządzona garderoba lub pojemne, właściwie rozmieszczone szafy ułatwiają domownikom życie i zapewniają porządek w domu.

Nie sposób określić, ile metrów szafy powinno przypadać na osobę. Wydaje się, że każdą ilość szaf da się wypełnić po brzegi. Pytanie tylko, jak szybko się zapełnią...

Ile potrzeba miejsca na przechowywanie ubrań?

Optymalnie jest wtedy, gdy w domu każdy domownik ma swoją szafę, a te znajdują się w garderobach. Oczywiście nie w każdym domu jest to możliwe. Zawsze jednak należy dążyć do tego, aby każdy miał kąt na własne rzeczy, nawet gdy jest to tylko połowa wspólnej szafy.
Garderoby lub szafy na bieliznę, koszule, bluzki, spodnie, sukienki, garnitury itp. powinny się znajdować blisko sypialni i łazienki, tak aby po wstaniu z łóżka nie trzeba było krążyć po domu w poszukiwaniu ubrań. Najlepiej, gdy dorośli mają swoją garderobę, a dzieci swoją. Nie zapomnijmy o miejscu na ręczniki, obrusy, pościel. Tak zwaną bieliźniarkę można zlokalizować w pralni lub wygospodarować na nią miejsce w ogólnej garderobie. Można także rozdzielać bieliznę, kierując ją w różne miejsca, czyli ręczniki do szafki w łazience, ścierki do kuchni, a pościel do szaf przy sypialni. Przy wejściu do domu powinna się znaleźć garderoba albo duża szafa, w której trzymamy używane na bieżąco wierzchnie okrycia i buty. Latem trafiają do niej rzeczy letnie, zimą zimowe.
To jeszcze nie wszystko. Na rzeczy sezonowe przydaje się dodatkowa garderoba. To w niej będziemy przechowywać zimowe ubrania latem i letnie kurtki zimą. Buty aktualnie nieużywane powinny mieć swoją szafę. Poza tym są w domu także rzeczy wspólne albo używane okazjonalnie, takie jak walizki, torby, ubrania na szczególne warunki (sztormiaki, kurtki puchowe na wielki mróz), ubrania i sprzęty sportowe (narty, deski, pianki) – to wszystko także powinno się znaleźć w tej garderobie.
Jak widać, szaf i garderób powinno być tyle, że w niewielu domach znajdzie się na nie miejsce. Jak więc sobie radzić?
Najbardziej potrzebna jest duża ogólna garderoba przy sypialniach. Mogą się w niej znaleźć szafy dla wszystkich i na wszystko. Druga garderoba albo obszerna szafa powinna być przy wejściu, aby było gdzie odwiesić wierzchnie ubrania, nie tylko swoje, ale i gości. Część rzeczy można rozmieścić w mniejszych szafach i komodach.

Autor: Mariusz Bykowski

Szkoła urządzania domu. Szafy i garderoby

Autor: Krzysztof Zasuwik

Szkoła urządzania domu. Szafy i garderoby

Szafa wnękowa czy garderoba?

Żadna szafa nie zastąpi garderoby. Oczywiście coś za coś – dla większej wygody potrzeba więcej miejsca. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu garderoba nie zajmuje wcale dużo więcej miejsca niż szafa. Szafa bowiem to nie tylko pudło z drzwiami, ale także fragment przestrzeni przed nią potrzebnej na otwarcie drzwi i swobodne grzebanie we wnętrzu. Zazwyczaj z tej przestrzennej żarłoczności szafy nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie okaże się, że nie można przy niej postawić ani stolika, ani krzesła, ani komódki. Cały jej front to przecież drzwi i szuflady. Szafa wnękowa zajmuje więc nie tylko standardowe 60 cm, ale jeszcze drugie tyle wolnego miejsca przed sobą. Razem 120 cm. Załóżmy, że długość szafy wynosi 230 cm i porównajmy: powierzchnia 230 x 120 cm wystarczy na urządzenie wygodnej garderoby z szafami po dwóch stronach i przejściem szerokości 110 cm. Zmieszczą się w niej szafy o łącznej długości 240 cm. (W desperacji możemy jeszcze wykorzystać przestrzeń między szafami, uzyskując dodatkowe 110 cm półek przy poprzecznej ścianie, ale wtedy szafy są narożne, co nie jest najwygodniejsze).
Należy pamiętać, że na funkcjonalność garderoby bardzo wpływa jej kształt. Nawet stosunkowo duże pomieszczenie może się na nią nie nadawać. Niefortunnie usytuowane drzwi mogą w skrajnym wypadku praktycznie uniemożliwić zabudowę. W często wykorzystywanych w tym celu różnych zakątkach i zakamarkach na poddaszu trudno zabudować pełnowartościowe ciągi szaf, bo przeszkadzają skosy dachu. W takiej sytuacji mała garderoba całkowicie straci użyteczność i zamieni się w schowek, do którego można najwyżej wrzucić kilka niepotrzebnych rzeczy i docisnąć drzwi kolanem. Takie nieforemne miejsce łatwiej racjonalnie zagospodarować, przeznaczając je na szafę wnękową.
Różnica między szafą a garderobą jest taka, że zwykła szafa zabiera przestrzeń, zapewniającą dostęp do półek z pomieszczenia, w którym się znajduje, garderoba zaś ma ją w sobie. Jeżeli garderoba nie jest obszerna, to brakuje w niej miejsca, aby się swobodnie przejrzeć w lustrze. Wbudowana szafa z lustrem na drzwiach daje nam w tym celu do dyspozycji całą głębokość pokoju. Możemy się swobodnie poobracać, przyjrzeć sobie z bliska i z pewnej odległości. Oczywiście w obszernej, wygodnej garderobie znajdzie się miejsce nie tylko na przeglądanie się, ale także na przykład na odłożenie przymierzanych rzeczy.

Więcej na temat zasad planowania szaf i garderób, inspiracje i cenne rady znajdziecie w miesięczniku Murator 1/2008.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Ergonomia w nowoczesnej kuchni

Spełnij swoje marzenie o pięknej i funkcjonalnej kuchni. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ergonomia w...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.