Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji płytek podłogowych i na ścianę

2017-09-06 12:49
Płytki łazienkowe hh
Autor: Opoczno Wypukłe wzory płytek strukturalnych stanowią alternatywę dla tradycyjnych ornamentalnych dekoracji. Wzór widoczny jest nie dzięki rysunkowi, ale światłu odbijającemu się od zróżnicowanej powierzchni.

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak połączyć kształty i wzory płytek podłogowych i ściennych. Poznaj najpopularniejsze sposoby układania płytek w łazience lub kuchni.

Ilość wzorów, kolorów i faktur płytek ceramicznych znajdujących się w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Co jakiś czas producenci oferują nam nowe kolekcje płytek i sposoby ich aranżacji w łazience lub kuchni. Wraz ze zmieniającymi się trendami pojawiają się nowe kształty i sposoby układania płytek podłogowych, czy też ściennych. Aby nie dać się zwariować i nie robić remontu łazienki co roku, należy wybrać taki produkt, lub zaprojektować taką aranżacje wnętrza, abyśmy mogli cieszyć się jej urokiem przez lata.

Płytki ścienne i podłogowe

Jeżeli płytki ceramiczne są już wybrane, należy zastanowić się nad ich rozplanowaniem, czyli sposobem układania, spoinowania czy dodaniem tzw. dekoru. Najpopularniejsze układy płytek to: prosty, na ząb (w cegiełkę) i w karo. Układ prosty jest najmodniejszy. Płytki układa się obok siebie, a wąskie fugi przecinają się prostopadle. Obecnie rzadziej stosowany jest układ a karo, kiedy to spoiny krzyżują się po kątem 45 stopni. Układ na ząb to przesunięcie kolejnych rzędów płytek o pewną wartość. W rezultacie wychodzi coś na wzór ceglanego muru. Można również zastosować układ mieszany, czyli połączenie płytek o różnych wielkościach i modularny. Jednak ile głów tyle pomysłów, a raczej ile wzorów płytek tyle sposobów układania. Czasami układ jest już z góry narzucony poprzez wzór (np. obraz), elementy dekoracyjne, czy kształt. Na jednej płaszczyźnie można wprowadzić kilka układów płytek i w ten sposób zaplanować podział pomieszczenia na strefy.

Jeżeli płytki położone na ścianie nie zgrywają się fugami z tymi co mają znaleźć się na podłodze, na przykład z powodu różnic w wielkości, należy zastosować technikę maskującą. Płytki podłogowe ułożone w karo doskonale sprawdzą się w tej roli. Kiedy zaistnieje sytuacja, że fugi idealnie do siebie pasują, wtedy można zastosować układ prosty lub na ząb i tu pasują płytki w kształcie prostokąta lub kwadratu.

Ważna jest również ilość zakupionych pyłek, bo należy pamiętać, że płytki będą docinane oraz jakaś cześć pójdzie na odpad. Dlatego kupujemy je z zapasem w zależności od wybranego sposobu układania – układ prosty + 5%, układ w ząb +10 %, karo + 15%. Im bardziej skomplikowany rozkład wnętrza np. ze skosami, tym odpad będzie większy. Są to bardzo ważne dane zwłaszcza, gdy mamy w planie zakup bardzo drogich płytek ceramicznych.

Kształty płytek ceramicznych

Rynek oferuje dosyć szeroką ofertę płytek ceramicznych. Ostatnio modne są płytki wielkoformatowe - nie tylko ceramiczne ale też wytwarzane ze spieków kwarcytowych. Nie mija zainteresowanie płytkami imitującymi drewnianą podłogę, które układa się zupełnie tak, jak naturalne deski. Czasami wprawne oko nie jest w stanie odróżnić, czy jest to naturalne drewno czy może sprytne płytki podłogowe.

Oprócz tradycyjnych kwadratowych i prostokątnych kształtów płytek coraz częściej możemy spotkać, również symetryczne ale w formie heksagonów. Mamy również taki produkt, jak płytki 3D. Mają kształt przestrzenny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany