| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji płytek podłogowych i na ścianę

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji płytek podłogowych i na ścianę

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak połączyć kształty i wzory płytek podłogowych i ściennych. Poznaj najpopularniejsze sposoby układania płytek w łazience lub kuchni.

Ilość wzorów, kolorów i faktur płytek ceramicznych znajdujących się w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Co jakiś czas producenci oferują nam nowe kolekcje płytek i sposoby ich aranżacji w łazience lub kuchni. Wraz ze zmieniającymi się trendami pojawiają się nowe kształty i sposoby układania płytek podłogowych, czy też ściennych. Aby nie dać się zwariować i nie robić remontu łazienki co roku, należy wybrać taki produkt, lub zaprojektować taką aranżacje wnętrza, abyśmy mogli cieszyć się jej urokiem przez lata.

Autor: Opoczno

Wypukłe wzory płytek strukturalnych stanowią alternatywę dla tradycyjnych ornamentalnych dekoracji. Wzór widoczny jest nie dzięki rysunkowi, ale światłu odbijającemu się od zróżnicowanej powierzchni.

Płytki ścienne i podłogowe

Jeżeli płytki ceramiczne są już wybrane, należy zastanowić się nad ich rozplanowaniem, czyli sposobem układania, spoinowania czy dodaniem tzw. dekoru. Najpopularniejsze układy płytek to: prosty, na ząb i w karo. Układ prosty jest najpopularniejszy. Płytki układa się obok siebie, a wąskie fugi przecinają się prostopadle. W karo, czyli pod katem 45 stopni. Układ na ząb to przesunięcie kolejnych rzędów płytek o pewną wartość. W rezultacie wychodzi coś na wzór ceglanego muru. Można również zastosować układ mieszany, czyli połączenie płytek o różnych wielkościach i modularny. Jednak ile głów tyle pomysłów, a raczej ile wzorów płytek tyle sposobów układania. Czasami układ jest już z góry narzucony poprzez wzór (np. obraz), elementy dekoracyjne, czy kształt. Na jednej płaszczyźnie można wprowadzić kilka układów płytek i w ten sposób zaplanować podział pomieszczenia na strefy.

Jeżeli płytki położone na ścianie nie zgrywają się fugami z tymi co mają znaleźć się na podłodze, na przykład z powodu różnic w wielkości, należy zastosować technikę maskującą. Płytki podłogowe ułożone w karo doskonale sprawdzą się w tej roli. Kiedy zaistnieje sytuacja, że fugi idealnie do siebie pasują, wtedy można zastosować układ prosty lub na ząb i tu pasują płytki w kształcie prostokąta lub kwadratu.

Ważna jest również ilość zakupionych pyłek, bo należy pamiętać, że płytki będą docinane oraz jakaś cześć pójdzie na odpad. Dlatego kupujemy je z zapasem w zależności od wybranego sposobu układania – układ prosty + 5%, układ w ząb +10 %, karo + 15%. Im bardziej skomplikowany rozkład wnętrza np. ze skosami, tym odpad będzie większy. Są to bardzo ważne dane zwłaszcza, gdy mamy w planie zakup bardzo drogich płytek ceramicznych.

Kształty płytek ceramicznych

Rynek oferuje dosyć szeroką ofertę płytek ceramicznych. Ostatnio modne są płytki imitujące drewnianą podłogę, które układa się zupełnie tak, jak naturalne deski. Czasami wprawne oko nie jest w stanie odróżnić, czy jest to naturalne drewno czy może sprytne płytki podłogowe.

Oprócz tradycyjnych kwadratowych i prostokątnych kształtów płytek coraz częściej możemy spotkać, również symetryczne ale w formie heksagonów. Sposób układania jest w tym przypadku intuicyjny, tu nie ma wielkiego pola do popisu. Aby wnieść trochę zróżnicowania można połączyć heksagony z prostokątnymi płytkami imitującymi drewno lub deskami. Taki zabieg doskonale sprawdzi się np. w łazience lub kuchni, co pozwoli podzielić pomieszczenie na strefy: kuchenną i jadalnianą lub kąpielową i toaletową. Mamy również taki produkt, jak płytki 3D. Po ułożeniu namalowany wzór na płytkach powoduje złudzenie optyczne w postaci trójwymiarowego obrazu.

Odrębną sprawą są płytki wielkoformatowe. Zasada układania jest dokładnie taka sama jak ich mniejszych odpowiedników. Jednak nie zawsze dobrze wyglądają. Jeśli zostaną położone w  zbyt małym pomieszczeniu, ciężko będzie dobrać układ i uzyskać dobry efekt na płytkach ze wzorem. Duże formaty najlepiej sprawdzają się wielkich pomieszczeniach, holach i salonach. W małych pomieszczeniach, np. łazienkowych lub przykuchennych spiżarniach, ostatnio królują malutkie płytki - czyli tzw. mozaiki.

Autor: Ceramstic

Płytki w kształcie heksagonów na ścianie i podłodze, połączone z płytkami imitującymi drewno.

Autor: Ceramstic

Płytki imitujące kamień położone w układzie modularnym.

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT? Podłogi drewniane i drewnopodobne na różne potrzeby i kieszeń

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sielski klimat w centrum miasta, czyli jak...

Zgodnie z duchem postępu wiele wnętrz zaaranżowanych jest nowocześnie i sterylnie. Styl rustykalny w...

Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Klimatyzacja – co warto wiedzieć przed zakupem...

Kiedy przydaje się klimatyzator? Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie tylko jedna – wtedy gdy w...

Beton dekoracyjny we wnętrzu - od podłogi po...

Beton dekoracyjny od kilku lat podbija prywatne mieszkania, domy i pomieszczenia przestrzeni publicznej. Oto...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Trzy składniki nowoczesnego domu - kamień, szkło...

Prostota i minimalizm to kluczowe cechy nowoczesnego domu. Amatorzy tego stylu wyznają zasadę „mniej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.