| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Utrzymanie wnętrza w czystości: sposoby na porządek w domu

Utrzymanie wnętrza w czystości: sposoby na porządek w domu

Odpowiednie rozplanowanie wnętrza pomoże w utrzymaniu porządku. Strefowanie pomieszczeń, nowoczesne instalacje i materiały to tylko niektóre z rozwiązań pomocnych w ytrzymaniu czystości w domu.

Utrzymanie czystości w domu ułatwia dziś podział na strefy dzienną i nocną. Porządkuje on rytm życia: wyznacza nam miejsca, gdzie spędzamy czas wspólnie i sprzątać trzeba częściej, oraz miejsca, w których zwykle przebywamy osobno, gdzie łatwiej o sterylne warunki. W utrzymaniu czystości w obu strefach pomaga łatwy dostęp do odkurzacza, mopa i środków czystości, dlatego wnękę czy szafę gospodarczą warto mieć w każdej strefie domu. Strefowanie skłania do dyscypliny: nie wejdziemy w zabłoconych butach do sypialni, gdy jest ona oddalona od części dziennej domu.

Aranżacja częsci komunikacyjnej w domu

Czystość przedsionka, holu i korytarzy to element reprezentacyjności domu – to one przecież budują pierwsze wrażenie. O tym, czy będą czyste, decyduje w znacznym stopniu ich wielkość – jeśli wiatrołap jest maleńki, trudno umieścić w nim chociażby szafkę lub półkę, które schowają zabłocone buty. Duży przedsionek z wydzieloną wnęką to także miejsce, w którym można przechowywać rower, rolki czy hulajnogę naszych pociech. Gdy wjadą nimi do otwartego holu, bądźmy pewni, że piasek i błoto „jakimś cudem” przeniosą się do naszej kuchni i salonu, a nawet na schody i wyższą kondygnację. Czystości w domu sprzyja wydzielona klatka schodowa. Gdy schody są np. w salonie, łatwiej o zabrudzenie posadzki.

Czysta kuchnia i salon - utrzymanie porządku w domu

Na utrzymanie czystości w domu wpływ ma również sposób połączenia pomieszczeń. Unikajmy projektów z wejściem do kuchni tylko przez salon – łatwo go zanieczyścić, wnosząc tą drogą zakupy czy wynosząc worek ze śmieciami.

Warto dobrze zaplanować pomieszczenia służące zatrzymaniu zanieczyszczeń z zewnątrz, tzw. śluzy brudu. W strefie wejścia taką funkcję pełni przedsionek. Inne newralgiczne miejsce to wejście do domu z garażu. Jeśli znajdzie się w przedsionku lub pomieszczeniu gospodarczym, zmniejszymy ryzyko wnoszenia brudu do wnętrza domu.

3 rozwiązania sprzyjające porządkowi w domu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Porządek w domu - czytość nie tylko w kuchni i łazience

W domu, gdzie czystość jest dużą wartością, łazienki i kuchnia nie powinny być jedynym miejscem z dostępem do bieżącej wody. Z łazienki bowiem korzystamy również, kiedy chcemy wykąpać psa, wypłukać ścierki po umyciu podłóg, wyszorować zabłocone buty, umyć kosz na śmieci, czyli gdy wykonujemy brudne czynności. Bywa też, że pranie nie sprzyja utrzymaniu czystości – zwłaszcza jeżeli zamierzamy prać zabłocone spodnie naszego syna czy dres zdjęty po pracach w ogródku z przyczepionymi do niego fragmentami roślin. Jeśli pralkę wstawimy do rodzinnej łazienki, uczynimy z niej wypełnione zapachami proszku do prania (bywa, że rozsypanego) i hałasem pomieszczenie niestwarzające warunków do relaksu. Rozwiązaniem optymalnym jest wydzielenie łazienki gospodarczej połączonej z pralnią lub – gdy miejsce na to pozwala – osobnej pralni i osobnej łazienki gospodarczej. Jeśli brakuje na nie miejsca, w pomieszczeniu gospodarczym zaplanujmy wannę – najlepiej stalową pokrytą emalią o grubości 3,5 mm – lub duży zlewozmywak. Prace gospodarcze ułatwi bateria z wyciąganą wylewką. Gdy będzie to pomieszczenie oddalone od części mieszkalnej, w piwnicy, obok garażu lub schowka ogrodowego, będzie tam można umyć kosiarkę, wyprać dywaniki z samochodu czy wyczyścić sprzęt sportowy po sezonie. Gdy zainstalujemy tam prysznic, będziemy mogli z niego skorzystać po wyjątkowo brudnej pracy w garażu lub ogrodzie.

Czystośc i porządek w domu - projekt spiżarni

Rozwiązaniem sprzyjającym utrzymaniu czystości jest również wydzielenie spiżarni. Osobne pomieszczenie na zapasy pozwala na zachowanie większej sterylności w kuchennych szafkach, gdzie zwykle trudniej dostępne sypkie produkty zanieczyszczają półki i szuflady. Źródłem zanieczyszczeń w kuchni są także ziemniaki i włoszczyzna.

Im więcej gotujemy, tym więcej zabrudzeń. Dotkliwie odczuwa się to w czasie dużych przyjęć i tam, gdzie nadal robi się przetwory, a na co dzień w dużych rodzinach. Wracająca do łask kuchnia gospodarcza sprawdzi się, gdy smażymy rybę, mięso lub gotujemy flaki czy bigos. O tym, jak potrzebne jest takie pomieszczenie, nie trzeba też przekonywać właścicieli dużych psów, którzy kilka razy w tygodniu przygotowują dla nich posiłki. W kuchni gospodarczej najważniejsza jest ergonomia. Wygodny będzie dwukomorowy zlewozmywak z kompozytu – materiału niezwykle trwałego i odpornego na zabrudzenia.

Odkurzacz centralny - sposób na wygodę i porządek w domu

Odkurzanie to czynność, którą można sobie ułatwić, montując w domu odkurzacz centralny. Ma on wiele zalet – przede wszystkim sprawia, że sprzątanie jest wygodniejsze – zamiast nosić odkurzacz po całym domu, możemy przemieszczać się po nim jedynie z lekką rurą w dłoni. Nie będzie także problemu z kablem, który przy tradycyjnym odkurzaczu musimy przepinać z gniazdka do gniazdka. W przypadku odkurzacza centralnego wystarczy podłączyć wąż do specjalnego gniazda i można rozpocząć sprzątanie.

Takie odkurzanie jest również bardzo ciche. Dzieje się tak, ponieważ jednostkę centralną zwykle montuje się w piwnicy bądź garażu.

Ważniejszym atutem odkurzacza centralnego jest to, że jest on przyjazny alergikom. W tradycyjnym urządzeniu zassane powietrze przechodzi przez worek na kurz oraz filtr i jest z powrotem wydmuchiwane do sprzątanego pomieszczenia. Z kolei w odkurzaczu centralnym zassane powietrze wraz z kurzem i brudem jest przesyłane do jednostki centralnej, gdzie jest filtrowane, a następnie wydmuchiwane na zewnątrz budynku.

Moc jednostki centralnej dostosowuje się do metrażu domu i umieszcza na możliwie najniższej kondygnacji. Powinna być ona zamontowana na wysokości około 60 cm od poziomu podłogi – taka lokalizacja umożliwia łatwe opróżnianie pojemnika z kurzem. Z jednostką połączona jest sieć przewodów z PCW, które rozprowadza się do poszczególnych pomieszczeń. Ich przebieg powinien być jak najprostszy oraz jak najkrótszy. Jedynym widocznym elementem instalacji są gniazda wlotowe, do których podłącza się wąż. Do węża można dodawać różne końcówki, które przydadzą się przy sprzątaniu różnych powierzchni. W kuchni warto zamontować automatyczną szufelkę. Umieszcza się ją zwykle w cokole szafki. Zamiecione w jej okolice śmieci po wciśnięciu nogą specjalnego przycisku zostaną wessane do przewodu. Nie trzeba się nawet schylać.

Autor: A. i M. Sterniccy

Materiał na podłogę, który pomoże utrzymać czystość w domu

Stan czystości podłogi wpływa na ostateczny odbiór pomieszczenia. Brudzą się one inaczej w salonie niż w kuchni, wiatrołapie, garażu i pomieszczeniu gospodarczym, dlatego tak ważny jest dobór materiałów wykończeniowych do funkcji pomieszczenia.

Tworzeniu wrażenia czystości sprzyja wybór materiałów wzorzystych, na których mniej widoczne są zabrudzenia, takich jak drewno w drugim gatunku z przebarwieniami i bogatym usłojeniem, wzorzyste płytki ceramiczne, kamień bogato użyłkowany i z przebarwieniami.

Wokół właściwości wpływających na łatwość utrzymania w czystości materiałów posadzkowych krąży wiele mitów. Wbrew pozorom nie wszystkie płytki ceramiczne są tak samo łatwe do czyszczenia – najlepiej sprawdzą się gładkie i błyszczące: gres porcelanowy, terakota, szkliwiony klinkier. Modny gres polerowany jest narażony na zabrudzenia wnikające w otwarte pory struktury płytki, dlatego wymaga impregnacji, zanim zacznie się użytkować podłogę, i regularnego jej powtarzania. Podobnych zabiegów potrzebują posadzki z kamienia – z wyjątkiem płytek z granitu i kwarcytu. Na czystość posadzki z płytek i kamienia wpływa też wielkość poszczególnych elementów pociągająca za sobą liczbę połączeń: im większe elementy, tym mniej łatwo brudzących się spoin. Problem ten można częściowo wyeliminować, stosując fugi o jak najmniejszej szerokości i używając materiałów do spoinowania o właściwościach hydrofobowych.

Dostępne dzisiaj drewno egzotyczne dzięki zawartości garbników i tłustych olejków jest odporne na wilgoć i plamienia, co umożliwia zastosowanie go na posadzki w strefie mokrej i brudnej domu.

Jeśli decydujemy się na posadzkę drewnianą, pamiętajmy, że trudniejsza do utrzymania w czystości jest zaolejowana niż wykończona lakierem – powłoka tworzona przez olej szybciej się wyciera i mniej chroni przed zabrudzeniami, natomiast lakier tworzy na powierzchni drewna powłokę ułatwiającą czyszczenie posadzki na mokro. Lakier musi być dostosowany do rodzaju drewna – w miejscach narażonych na silne zabrudzenia najlepsze są lakiery poliuretanowe.

Wykładziny elastyczne i linoleum to sprzymierzeńcy czystości. Zapewniają bezspoinową, a więc łatwą do czyszczenia posadzkę nieprzyciągającą kurzu. Wykładziny dywanowe zwykło się postrzegać jako siedlisko kurzu i brudu, a posadzkę tak wykończoną trudną do utrzymania w czystości. Tymczasem większość wykładzin dostępnych na rynku jest zaimpregnowana. Oznacza to, że są one pokryte specjalną powłoką utrudniającą wchłanianie brudu.

Autor: Domalux

Dzisiejsza moda sprzyja wyróżnianiu fragmentów ścian innym kolorem. Można w ten sposób zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na zabrudzenia (fot. Domalux)

Jak utrzymaś ściany w czystości?

Najmniej narażone na zabrudzenia są ściany pokojów, najbardziej – łazienek, kuchni, strefy komunikacyjnej i gospodarczej. Mimo mniejszego ryzyka zabrudzeń ściany pokojów warto pomalować wodoodporną farbą emulsyjną lateksową – można je czyścić wilgotną szmatką z detergentem, a niektóre także szorować, co pozwala uniknąć częstego malowania. Łatwe do utrzymania w czystości są także tapety winylowe, modne płyty fornirowane naturalnym drewnem, drewniane boazerie, a także panele ścienne. Z wyjątkiem fornirów, które wymagają pielęgnacji dostosowanej do gatunku użytego drewna – wszystkie okładziny można myć wodą z detergentem. Boazeria drewniana będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości, gdy się ją polakieruje. Trzeba natomiast uważać na tynki strukturalne – gromadzi się na nich więcej kurzu niż na gładkich ścianach. Większość tynków można myć, stiuki – dopiero po pokryciu ich woskiem lub impregnatem olejowym. Najtrudniej będzie utrzymać w czystości tkaniny ścienne.

Popularne ostatnio betonowe kształtki naśladujące cegłę i kamień wprawdzie są zaimpregnowane przed zabrudzeniami, ale na strukturalnej powierzchni, jaką tworzą na ścianie, łatwo zbiera się kurz.

Na ścianach łazienek i kuchni nad blatem najczęściej układa się płytki ceramiczne – glazurę, a ostatnio także gres porcelanowy. Modne obecnie płytki trawertynowe trzeba zaimpregnować żywicą, inaczej w porowatym materiale będą gromadzić się niemożliwe do usunięcia zabrudzenia.

WARTO WIEDZIEĆ

Ciepła posadzka – czystość w domu

Dobrym i sprawdzonym sposobem na poradzenie sobie z kurzem gromadzącym się na grzejnikach jest ogrzewanie podłogowe. Taka instalacja jest całkowicie niewidoczna i nie zajmuje przestrzeni użytkowej pomieszczeń – wszystkie jej elementy ukryte są pod warstwą wykończeniową podłogi. Nie ma więc elementów, które zakłócałyby estetykę wnętrza.

Ponadto w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym większość ciepła oddawana jest drogą promieniowania, które polega na emisji fal elektromagnetycznych. Taki sposób ogrzewania nie powoduje unoszenia się kurzu (w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikowego, gdzie przeważa konwekcja – zimne powietrze, omywając grzejnik, ogrzewa się i unosi do góry, a wraz z nim krążą kurz i alergeny). Powierzchnia ogrzewanej podłogi ma najwyżej 30°C, czyli niewiele więcej, niż wynosi temperatura powietrza w pomieszczeniu. Taka niewielka różnica temperatur nie może być przyczyną ruchów powietrza. Dlatego nawet jeśli kurz osiądzie na ogrzewanej podłodze, nie ma obawy, że będzie ona powodowała jego ponowne unoszenie się.

Aranżacje ciepłych i przytulnych sypialni. Zobacz zdjęcia nastrojowych wnętrz

Super pomysły na klimatyczne aranżacje sypialni, bez minimalistycznej surowości. Wybraliśmy dla was...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się...

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...