| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Wysoki salon, czyli pomysłowa aranżacja antresoli

Wysoki salon, czyli pomysłowa aranżacja antresoli

Wysoki salon i antresola zamiast typowej drugiej kondygnacji to sposób na urozmaicenie przestrzeni domu i bogactwo możliwości aranżacyjnych. Można tam urządzić np. bibliotekę czy kącik wypoczynkowy.

Jeśli zależy Ci na domu z dynamiczną i otwartą przestrzenią, sięgnijmy po projekt z antresolą. Wnętrza projektowane jako wyższe niż wszystkie to salon lub hol, czasami oba te pomieszczenia połączone ze sobą. Wysokością podkreśla się rangę tego miejsca w domu: wyższe znaczy ważniejsze, bardziej reprezentacyjne. Dotyczy to zwłaszcza salonu, największego pomieszczenia w domu. Nie musi on mieć takiej samej wysokości na całej powierzchni – dzięki zróżnicowaniu poziomu sufitu uzyskujemy możliwość wydzielenia aneksów. Konsekwencją otwarcia salonu w górę jest antresola. Przestrzeń na górze przenika się z tą na dole, półpiętro równocześnie dzieli i łączy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe.

Salon można oglądać także z góry. Z antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń na dole, ale też z parteru można zobaczyć tylko fragment górnej kondygnacji. To, co widoczne niecałkowicie, przysłonięte balustradą, zawsze intryguje. Otwarte schody, galeria i balustrada mogą być atrakcyjnymi elementami wnętrza. Miłośnicy zieleni znajdą tu dobre miejsce dla roślin pnących. Antresola dzieli także części salonu o różnym przeznaczeniu. Nie trzeba zamykać biblioteki drzwiami – można ją umieścić pod antresolą i to wystarczy, żeby określić jej granice. To samo dotyczy aneksu kuchennego czy kącika telewizyjnego. Otwarta przestrzeń wnętrza to lepsza integracja mieszkańców: wszyscy są w zasięgu swych głosów. Dla tych, którzy lubią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola w domu wydaje się propozycją wartą uwagi.

Wyeksponowane schody przestają pełnić funkcję jedynie komunikacyjną. Zapowiadają obecność drugiej kondygnacji, bardziej integrują ją z parterem. Odpowiednio położone dzielą otwartą przestrzeń salonu na funkcjonalne aneksy. Często traktuje się je jak rzeźbę urozmaicającą pomieszczenie. Za pomocą efektownej balustrady, stopnic lub podstopnic wykonanych ze szlachetnych materiałów nadadzą wnętrzu indywidualny, niepowtarzalny klimat. Zrobione z metalu, drewna lub szkła balustrady mogą być inspiracją podczas urządzania salonu, wyboru mebli i innych sprzętów. Stopnie schodów można wykonać z materiału nawiązującego do podłogi lub innych elementów wykończenia wnętrza. Pamiętajmy, że schody muszą być wykonane niezwykle starannie – są przecież częścią reprezentacyjnego wnętrza przykuwającego wzrok gości.

Wyzwania projektowe

Ponieważ część parteru ma wysokość dwóch kondygnacji, miejsca na górnej jest znacznie mniej niż na parterze. Powierzchnia wyższej kondygnacji „stracona” na rzecz wysokiego salonu może być równa jednej sypialni. Warto dokładnie przyjrzeć się pod tym kątem projektowi. Antresolę i wysoką dwukondygnacyjną przestrzeń możemy rozpoznać na przekroju budynku oraz na rzucie górnej kondygnacji. Zamiast jednego z pomieszczeń kolorem białym zaznacza się pustkę nad parterem, czyli otwór w stropie między parterem a wyższą kondygnacją. Oznacza to, że pomieszczenie na parterze pod pustką ma wysokość dwóch kondygnacji. Powierzchnię tę odejmuje się od powierzchni pomieszczeń drugiej kondygnacji. Na rzutach widać też, jaka część wyższej kondygnacji będzie otwarta i w jaki sposób antresola będzie się łączyła z parterem. Koniecznie także trzeba sprawdzić na planie, w jaki sposób zostały oświetlone pomieszczenia na antresoli. Jeśli dach jest spadzisty, najczęściej antresola oświetlona jest oknami połaciowymi – są one często zaznaczone przerywanymi liniami.

Zobacz także: Niesamowite wieżowce na świecie

Autor: REGNAUER

Budowa domu z wysokim wnętrzem częściowo przeciętym antresolą jest trudniejsza i bardziej kosztowna

Autor: Haas

Zalety wysokiego wnętrza odczujemy w pełni w pomieszczeniach o dużej powierzchni podłogi

Korzyści przestrzenne

Rezygnując z drugiej kondygnacji nad salonem czy holem, mamy jedną przestrzeń otwartą w pionie. Otwarcie w górę dopełnia przestrzeń dzienną – jest ona pełna powietrza i światła. Zamiast pomieszczeń uszeregowanych w ciąg prostopadłościanów sąsiadujących ze sobą w poziomie i w pionie powstaje jedno wnętrze z dyskretnie, czasami symbolicznie, zaznaczonymi granicami poszczególnych funkcji. Dodatkowym efektem jest możliwość zamontowania okien na całej wysokości ścian. Wnętrze sprawia wówczas wrażenie ażurowego, przechodzącego płynnie w nieograniczoną przestrzeń za oknami. Umieszczając dodatkowy podest w części rozległego wnętrza, zwiększamy jego powierzchnię użytkową. Dzielimy wysokość, tworząc pod antresolą i na niej dwie kameralne nisze. Kiedy wchodzimy na schody i przebywamy na antresoli, zyskujemy widok z góry i zmieniamy nasz punkt widzenia.

Autor: Andrzej Szandomirski

Antresola to idealne miejsce na domową bibliotekę

Antresola – przestrzeń dodana

Na antresoli można wydzielić osobne pomieszczenia, pozostawiając tylko część niezamkniętej przestrzeni w formie galerii, lub całkowicie otworzyć wnętrze na parter. Przez wysokie okna do antresoli dociera dużo światła, może więc ona stanowić dodatkową powierzchnię wykorzystaną na bibliotekę, pracownię lub miejsce dziecięcych zabaw. Aby w ten sposób zagospodarować przestrzeń antresoli, musi mieć ona co najmniej 220 cm wysokości. Wąska antresola może przyjąć formę galerii obiegającej salon z trzech stron – to dobre miejsce na bibliotekę czy ekspozycję obrazów. Jeśli dom jest piętrowy, antresola może pełnić funkcję holu połączonego z parterem.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...