| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Projektowanie wnętrz: jak wykonać projekt poddasza idealny do skosów w domu

Projektowanie wnętrz: jak wykonać projekt poddasza idealny do skosów w domu

Każdy z nas chciałby, aby klimat w jego domu był przytulny i miły. Niestety nie każdy wie, jakie tajniki projektowania wnętrz zastosować, aby właśnie taki efekt osiągnąć. A przecież - jak twierdzą architekci - jednym z głównym elementów powinien być odpowiedni projekt poddasza. Zobacz, jak należy go przygotować.

Oswojenie domowej przestrzeni tak, by stała się dla nas ciepła i przyjazna, to nie lada sztuka. Warto poznać jej tajniki i krok po kroku pięknie urządzać najbliższy nam kawałek świata. Jednym z kroków jest odpowiednie zaprojektowanie wnętrz poddasza w domu.

Czemu projekt poddasza jest tak ważny?

Poddasze to przestrzeń przyciągająca, frapująca, ale też trudna. Kojarzy się z tajemniczymi kryjówkami z dzieciństwa i wspomnieniami rodzinnych historii ukrytymi w starych kufrach. Jest to przestrzeń nieoczywista – trudna do ogarnięcia wyobraźnią i pełna niespodzianek, kusząca możliwościami stworzenia przytulnych wnętrz, a jednocześnie trochę onieśmielająca ograniczeniami konstrukcyjnymi. Ale właśnie te ograniczenia – skosy połaci dachowych i elementy konstrukcyjne więźby dachowej – kształtują styl poddasza. Jeśli są umiejętnie wykorzystane i podkreślone, mogą się stać głównym atutem wnętrza, które już od progu będzie sprawiało wrażenie przytulnego.

Kształt dachu ma wpływ na projekt poddasza

Pomieszczenia ze skosami dzięki swojemu nietypowemu kształtowi są przytulne, gdyż kojarzą się z bezpiecznym schronieniem. Ale nie zawsze tak jest. Największy wpływ na przestrzeń pod dachem ma kąt nachylenia połaci. Zazwyczaj jest to 35-45°. Taki dach zapewnia w miarę przestrzenne i harmonijne pomieszczenia, w których równoważą się partie niskie i wysokie, a przestrzeń o wysokości mało użytkowej (poniżej 1,4 m) jest stosunkowo nieduża.

Pod dachami o dużym kącie nachylenia połaci (powyżej 45°) jest dużo przestrzeni użytkowej, ale ze względu na wysokość są one mało przytulne. Aby sprawiały takie wrażenie, wymagają dodatkowych zabiegów projektowych i wykończeniowych. Wysokość takiego pomieszczenia można na przykład obniżyć za pomocą płaskiego sufitu lub dzieląc przestrzeń poddasza dodatkowym poziomem – antresolą. Można też odpowiednio oświetlić wysokie części skosów, by sufit nie ginął w mroku, albo oddzielić kolorystycznie najwyższe partie skosów (wysoko ciemny kolor, poniżej jaśniejszy). Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie okien połaciowych, które powiększają pomieszczenia i kierują uwagę na przestrzeń na poziomie wzroku, a nie na odległą kalenicę.

Autor: Piotr Mastalerz

Skontrastowanie gładkich, jasnych powierzchni i naturalnego drewna zapobiega wrażeniu przytłoczenia, jakie powstałoby w pomieszczeniu całkowicie wykończnym drewnem. Jasny sufit zdaje się unosić nad deskowymi ścianami i skosami (Projekt: Joanna i Wojciech Małeccy)

Niewielki kąt nachylenia = niewielki problem?

Inny problem stwarzają dachy o niewielkim nachyleniu połaci. Poddasza pod dachami o spadku połaci poniżej 35° mają niewielką wysokość i dużą powierzchnię nieużytkową. Stwarza to problemy funkcjonalne i wpływa na atmosferę wnętrza. Zamiast przytulności ma się wrażenie przytłoczenia i ciężkości, a sufit zdaje się wisieć tuż nad głową. Sposobem na to może być oddzielenie niskich części poddasza ściankami, dzięki czemu uzyskamy pomieszczenie o lepszych proporcjach i dodatkowych schowkach.

Z kolei wykonanie lukarny podniesie sufit i podzieli przytłaczający skos połaci, a pomalowanie go na jasny kolor i skontrastowanie z ciemnymi ścianami pionowymi da efekt przestrzenności. To samo osiągniemy, wykańczając skosy deskami układanymi pionowo. Unikajmy natomiast deskowania płaskich sufitów – lepsze wrażenie sprawi biały, gładki sufit pod lub nad jętkami.

Światło na poddaszu

Bardzo istotnym elementem w kształtowaniu atmosfery i przygowatniu projektu poddasza ma również oświetlenie światłem dziennym. Podczas planowania rozmieszczenia okien nie jesteśmy ograniczeni jedynie do pionowych ścian, mamy też do dyspozycji skosy, które dają wiele możliwości.

Lukarny powiększają przestrzeń na poddaszu, wcinając się konstrukcją w niższe partie dachu. Powodują one rozrzeźbienie przestrzeni i grę światłocieni. Dlatego są bardzo dobrym rozwiązaniem przy niewielkich spadkach dachu. Bardzo ciekawy efekt daje umieszczenie lukarn naprzeciwko siebie w dwóch przeciwległych połaciach dachu – wtedy otrzymamy wyraźnie zaakcentowaną wysoką, jasną część pomieszczenia z okalającymi ją kameralnymi niskimi strefami.

Przeczytaj dodatkowo:
Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci,...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Styl industrialny: modny wystrój wnętrz

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...