Jaki salon? 8 zasad projektowania salonu - porady architekta

2018-02-15 13:28
Okna w salonie
Autor: Mariusz Bykowski Salon powinien mieć dużo naturalnego światła. Wcale nie musi być południowe, choć taka ekspozycja wydaje się najlepsza. Ideałem jest oświetlenie z trzech kierunków. Jeśli zrobisz okno od strony zachodniej, będziesz mógł dłużej cieszyć się naturalnym światłem we wnętrzu. Okno południowe natomiast wpuści do salonu promienie zimowego słońca – tym cenniejsze, że o tej porze roku nieczęste.

Jak zaprojektować salon, by pogodził potrzeby wszystkich domowników? Czy salon w domu musi być duży, czy kuchnia z salonem to dobry pomysł? Poznaj najważniejsze zasady projektowania salonu. Dzięki poradom architekta, wnętrza twojego domu spełnią potrzeby wszystkich jego mieszkańców.

Salon - wizytówka domu

Salonem nazywa się tę część domu, która nie tylko służy domownikom, ale również pełni funkcję reprezentacyjną. W niej przyjmujesz gości. Postaraj się o to, by powitały ich piękne widoki od wejścia oraz z kluczowych miejsc wypoczynku – kanap i foteli.

Na pewno dobre wrażenie zrobią długie osie widokowe i dobrze eksponowane dekoracje – przedmioty, którymi chcesz się pochwalić: obrazy, grafiki, rzeźby, powiększenia zdjęć własnych lub własnego autorstwa, może kolekcje z dzieciństwa ułożone w atrakcyjny wzór.

Salon
Autor: Mariusz Bykowski Przytulny salon z dużymy przeszkleniem. Projekt: Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki/Q+B.Architekci

1. Czy salon powinien być największym pokojem w domu?

Jaki ma mieć rozmiar salon? Powinien być na tyle duży, by wystarczył dla przewidywanej liczby użytkowników, i na tyle mały, by nie straszył pustką. Jeśli masz liczną rodzinę, którą lubisz widzieć razem, stosownie powiększ przestrzeń. Nie należy jednak przesadzić, szczególnie jeżeli salon nie jest połączony z jadalnią, ponieważ to zwykle wokół stołu spędza się na co dzień najwięcej czasu razem.

Według zasad projektowania już 20-25 m2 o szerokości przynajmniej 4 m stworzy przestrzeń wystarczającą do ustawienia kanap i foteli nawet w centrum salonu. Połączenie z jadalnią i kuchnią powiększy wnętrze fizycznie. Domownicy będą mieć więcej możliwości wyboru, co chcieliby robić we wspólnej części domu. Otwarcie na schody da tak potrzebne w domu poczucie przestronności, powiększy wnętrze optycznie.

Stylowy salon
Autor: Agnieszka Włodarczyk / Happy Place Stylowy salon w jasnych kolorach

2. Kuchnia z salonem czy osobno?

Tradycyjnie oddzielano w przestrzeni to, co codzienne, hałaśliwe i brudne, więc „kuchenne”, od tego, co odświętne, ciche, czyste, więc „salonowe”. Zmiany obyczajowe, rewolucja, która nastąpiła w kuchni, spowodowały dość powszechne łączenie tych do niedawna separowanych pomieszczeń.

Chęć oraz możliwość bycia razem podczas większości czynności kuchennych wygrywają dziś na ogół z potrzebą izolowania kuchni z powodu na przykład bałaganu lub uciążliwego hałasu podczas zmywania. Ale potrzeba ta nadal istnieje.

Przeczytaj też:

Odpowiednie zaprojektowanie salonu pozwala ci na częściowe separowanie strefy kuchennej tak, aby praca przy przygotowywaniu posiłków nie była odbierana jako wykluczająca i aby ograniczyć uciążliwości, które powoduje.

Skuteczne jest wydzielenie kuchni w aneksie (plan typu L) oraz oddzielenie jej przy pomocy wyspy lub półwyspu.

3. Jak zaprojektować przestrzenie spoczynku i ruchu w salonie?

Rozplanowanie komunikacji, przestrzeni ruchu, czyli wejść do i z salonu, powinno być starannie przemyślane.

Przestrzeń ruchu to niewidoczny korytarz o szerokości około 80 cm, który łączy wszystkie wejścia do pomieszczenia. Składają się na nią najkrótsze drogi, po których będziesz się bardzo często poruszał. Im częściej, tym droga ważniejsza. Korytarze te powinny udostępniać domownikom miejsca spoczynku – swoiste wyspy, czyli miejsca na stół, kanapy, fotele, których nie trzeba będzie przesuwać ani omijać. Ważne, aby wyspy były stosunkowo duże. Z kolei samych „korytarzy” nie może być za dużo.

4. Czy salon warto otworzyć na ogród?

Z praktycznego punktu widzenia najwygodniejszym miejscem połączenia domu z ogrodem jest strefa jadalni. Ale nic nie zastąpi pięknego widoku z kanapy w salonie przez wielkie przeszklenie. Najlepiej, by umieszczone w nim drzwi kończyły jeden z „korytarzy” (ciągów komunikacyjnych) w przestrzeni salonu lub aby po otwarciu łączyły naszą kanapową wyspę z ogrodem. Otwarcie dużego okna/drzwi balkonowych przy sprzyjającej pogodzie daje wrażenie przebywania na zewnątrz.

Salon na poddaszu
Autor: Bartek Barczyk Salon na poddaszu

5. Gdzie w salonie powinien być kominek?

Żywy ogień jest we wnętrzu nie do zastąpienia. Najczęściej właśnie w salonie buduje się palenisko. Dzieje się tak, bowiem podświadomie dążymy do ustanowienia środka i centrum rodzinnego świata – nie bez powodu nazywanego domowym ogniskiem. Prawie każde umiejscowienie kominka w salonie jest dobre, jeśli jest spójne kompozycyjnie, czyli pasuje do kształtu i układu pomieszczenia: centralne, w ścianie zewnętrznej, pomiędzy oknami. Ważne, żeby kształt kominka dostosować do własnych upodobań i do funkcji, które będzie pełnił.

Jeżeli rola ognia na kominku będzie przede wszystkim symboliczna i dekoracyjna, a rozpalanie sporadyczne, kominek powinien raczej uzupełniać wnętrze, niż je organizować lub w nim dominować. Jeśli natomiast kominek ma być jedynym lub ważnym wspomagającym źródłem energii do ogrzewania domu, to jego centralne miejsce i rozbudowane rozmiary będą usprawiedliwione.

6. Co zrobić, by w salonie było dużo światła?

Salon powinien mieć dużo naturalnego światła. Wcale nie musi być południowe, choć taka ekspozycja wydaje się najlepsza. Ideałem jest oświetlenie z trzech kierunków. Jeśli zrobimy okno od strony zachodniej, będziemy mogli dłużej cieszyć się naturalnym światłem we wnętrzu. Okno południowe natomiast wpuści nam do salonu promienie zimowego słońca – tym cenniejsze, że o tej porze roku nieczęste.

7. Czy telewizor powinien być w salonie?

Choć wydaje się, że epokę królowania w naszych salonach jedenastej muzy w postaci telewizora mamy już za sobą, to jednak obecność jakiegoś ekranu w salonie wydaje się niezbędna. Gdy nie możemy sobie pozwolić na osobny pokój mieszczący kino domowe, trzeba zadbać o takie umieszczenie ekranu, aby nie dominował. Nie on jest najważniejszy.

8. Jak zaprojektować salon, by każdy domownik miał w nim swoje miejsce?

Salon powinien być przestrzenią atrakcyjną dla wszystkich. Niech każdy ma swoje ulubione miejsce na kanapie, swój fotel lub nawet kącik na dywanie. Wspólne oglądanie filmów, słuchanie muzyki, nieuciążliwe zabawy dzieci pod okiem rodziców – na to wszystko w salonie musi być miejsce.

Salon to też przestrzeń służąca temu, aby grupa przyjaciół lub członków rodziny mogła cieszyć się swoją obecnością, bawić się i wymieniać myśli. Istotą salonu jest komfort tych spotkań. Niech będzie przytulny dla domowników, ale też otwarty i przyjazny dla gości. Zachęcający do przebywania w grupie. W salonie zaspokajamy przecież głód rozmowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany