| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Wnętrza jak z loftu - przestronne, otwarte. Obejrzyj ARANŻACJĘ

Wnętrza jak z loftu - przestronne, otwarte. Obejrzyj ARANŻACJĘ

W tradycyjnie podzielonym na szereg wnętrz mieszkaniu nowy właściciel, dostrzegł ogromny potencjał. Poproszona o pomoc w jego urządzeniu architektka nie przypuszczała, że wkrótce przyjdzie jej testować tu własne pomysły. Zobacz aranżącję wnętrza przypominającego stylem loft.

Właściciele tego 65-metrowego mieszkania, w starej kamienicy, na warszawskiej Pradze od początku wiedzieli, jak ma wyglądać. Chcieli wnętrza przypominającego loft, czyli przestronnego i otwartego, kojarzącego się z architekturą poprzemysłową. Wszystko sobie obmyślili. Nie mieli jednak pomysłu na kuchnię i łazienkę.

O zaprojektowanie ich poprosili więc architekta. Wspólnie osiągnęli mistrzostwo świata w funkcjonalnym i niebanalnym wykorzystaniu powierzchni. Stworzyli dom nowoczesny, wygodny i, co nie mniej ważne, o indywidualnym charakterze.

Bez ścian

W mieszkaniu pozornie dużym brakowało przestrzeni. – Postanowiłem wyburzyć niektóre ściany – mówi Oiko – i wtedy natknąłem się na przeszkody. Okazało się, że jedna z nich, choć była działowa, pełniła funkcję ściany nośnej, gdyż strop powyżej – kiedyś strop strychu – nie został odpowiednio wzmocniony. Po wyburzeniu trzeba było szybko zamontować stalową belę podtrzymującą. Na szczęście idealnie wpasowała się ona w wymarzony przeze mnie klimat wnętrza. Dziś nie wyobrażam sobie bez niej tej przestrzeni.

Autor: Marcin Czechowicz

Kuchnia jest nie widoczna od strony wejścia do mieszkania, za to zupełnie otwarta na przestrzeń salonu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeszklony kubik


Zaczyna się dosyć poważnie – na podłodze gres przechodzący w czarne, matowe deski, na ścianie oryginalne 70-letnie cegły. Im głębiej, tym weselej i bardziej kolorowo. Wiszą light-boxy (zdjęcia z cyklu „Guys. From Poland with Love”) autorstwa właściciela domu, barwne tapety, obraz „Basen” Anny Waligórskiej i tak aż po czerwoną mozaikę w łazience. Swoje niezwykłe widzenie przestrzeni gospodarz udowodnił też, rezygnując z tradycyjnego (wydzielonego) przedpokoju i „zwykłej” łazienki.

Na kuchnię i łazienkę nie miał jednak pomysłu. Katarzyna zaproponowała więc częściowo przeszklony kubus. – Ustawiłam go niczym kostkę w miejsce wyburzonych ścian – objaśnia architektka. – Konstrukcja powstała z płyty gipsowo-kartonowej. Wraz z szafą tworzą sporą sześcienną formę, jakby wrzuconą w tę przestrzeń. Tu kryje się też łazienka o powierzchni 4 m2. Z jednej strony jest przeszklona (dzięki temu wpada do niej dzienne światło), z drugiej – „oderwana” od sufitu. Straciła nieco na wysokości, ale niekorzystny efekt zniwelowano, naklejając czarną folię (barrisol). Daje ona wrażenie nieskończonej głębi. Kubiczna konstrukcja to jednak nie tylko łazienka i szafa: kryje ona w sobie nawet urządzenia kuchenne!

Autor: Marcin Czechowicz

Klimat lat 60. Wszystko idealnie zgrane: pomarańczowo-brązowa tapeta nawiązującado mody sprzed pół wieku, fotel, szafka, a nawet dywan i fornir pokrywający konstrukcję mieszczącą urządzenia kuchenne.

Ścianka z matowego szkła, przez którą wpada światło dzienne, oraz duże lustro nad umywalką powiększają łazienkę. Przezroczyste drzwi kabiny prysznicowej oraz podwieszana toaleta potęgują ten efekt

Wszystko lśni… czerwona mozaika marki Rocersa oraz czarna umywalka ArtCeran na szafce z lakierowanej płyty MDF

ZDANIEM SPECJALISTY

Pomysł na wnętrze

  • Pomysł na przestrzeń. Zamknięcie łazienki, szafy i kuchennych sprzętów w jednym kubiku.
  • Eklektyzm. Wykorzystać to, co stare, ale godne uwagi, i zgrabnie połączyć z nowoczesną sztuką oraz urządzeniami – to cenna umiejętność.

Praktyczne strefy

Jadalniana mieści się oczywiście tuż za ową konstrukcją i – w zależności od potrzeb – można w niej także pracować. Przedwojenny rozkładany stół Oiko wypatrzył na targu staroci. Tradycji nie przeszkadzają nowoczesne krzesła kupione w Cube oraz w IKEA. Mało tego – idealnie tu pasują. Wystarczy się obrócić, by sięgnąć do miniwyspy, służącej do przygotowywania posiłków. Za nią, na tle grafiki Tymka Jezierskiego „Kobiety Felliniego”, czarny zlewozmywak. – Z założenia wprowadziłam do części kuchennej oraz do łazienki czerń – mówi Kasia. – Lakierowane szafki, urządzenia, ceramikę. Dodaje to wnętrzu elegancji i podkreśla zdecydowany charakter wystroju.
Stanowi też dobre tło dla strefy wypoczynkowej z nowoczesną kanapą z IKEA i przedwojennym stolikiem do kawy (po cioci)oraz zrewitalizowanym fotelem z lat 60. To miejsce pełne czystych, słonecznych kolorów, podkreślone oryginalnym oświetleniem pomysłu Oiko: reflektorki i „fabryczna” lampa z metalowym kloszem kupiona na targu staroci i przemalowana na niebiesko farbą w spreju.

Małe wnętrze też pomieści dużo rzeczy. Sprytna aranżacja małego mieszkania. Zdjęcia

Nawet mieszkanie o skromnym metrażu 45 mkw. dzięki dobremu projektowi może być wygodne i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mieszkanie wykończone pod klucz. Czy opłaca się...

Przy kupnie mieszkania, większość deweloperów może nam zaoferować pakiet wykończenia pod klucz. Dzięki...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...

Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...