| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak utrzymać porządek w domu? Pomieszczenia gospodarcze i schowki pomysłem na ład

Jak utrzymać porządek w domu? Pomieszczenia gospodarcze i schowki pomysłem na ład

Porządkowi w domu powinna służyć przestrzeń każdego pomieszczenia. Jednak poza nimi warto wydzielić obszerną część taką, jak pomieszczenia gospodarcze i dodatkowe schowki. Odpowiednio zaplanowana powierzchnia do składowania to miara nowoczesności współczesnego domu. Zobacz w jakich pomieszczeniach powinna się znaleźć.

Autor: Rafał Kłos

W aranżacji salonu połączono strefę relaksu i wypoczynku z miejscem do pracy

Już na etapie wyboru projektu można ocenić, czy łatwo będzie utrzymać porządek w domu. Zapanowanie nad chaosem, jaki w sposób naturalny powstaje w codziennym życiu, ułatwi nam powierzchnia do składowania zaplanowana w każdym pomieszczeniu domu.

Porządek w strefie wejścia

To miejsce szczególnie newralgiczne pod względem powstawania bałaganu. Sprawdźmy w projekcie, czy kształt i wielkość przedsionka umożliwiają wstawienie wolno stojącej lub wbudowanie wnękowej szafy.

Wnęka do zabudowy powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm, a jeśli się zdecydujemy na szafę z drzwiami przesuwnymi – co najmniej 70 cm. W zamykanej wnęce można dyskretnie ukryć urządzenia, takie jak liczniki energii czy tablice alarmowe. Warto wybrać projekt, w którym obok przedsionka zaplanowano szatnię – urządzimy ją już w pomieszczeniu o wielkości 2,5 m2. Atutem szatni jest duża elastyczność – można tam trzymać nie tylko ubrania i buty, ale też sprzęt sportowy, taki jak deskorolka czy rower.

Funkcjonalny podział pokoju dzinnego

Źródłem nieładu w wielofunkcyjnym salonie mogą być książki, kasety, płyty, dziecięce zabawki. Znacznie łatwiej opanować chaos w pomieszczeniu, które można podzielić na funkcjonalne aneksy. Aneks biblioteczny, służący do pracy albo telewizyjny warto wtedy zamknąć przesuwnymi drzwiami i w razie potrzeby odizolować od części wypoczynkowej. Część bawialnianą można oddzielić niewysoką ścianką lub przenośnym parawanem.

Wrażenie nieładu w salonie może być również spowodowane bałaganem panującym w sąsiednich, powiązanych z nim przestrzennie pomieszczeniach. Problem ten pojawia się szczególnie, gdy kuchnia jest otwarta na salon. Warto przemyśleć już na etapie projektu, która jej część będzie niewidoczna z pokoju dziennego, i tam sytuować strefę roboczą.

W stworzeniu bardziej uporządkowanej przestrzeni pomogą murki i ścianki przysłaniające część roboczą kuchni.

Również schody włączone w przestrzeń salonu mogą zakłócać porządek – istnieje niebezpieczeństwo gromadzenia na nich rzeczy, które przy okazji chcemy wnieść na wyższą kondygnację.

Na obraz pokoju dziennego ma też wpływ to, co się dzieje na zewnątrz – z pewnością wrażenia ładu nie da widok z okna salonu na wyeksponowany śmietnik lub kompostownik.

Autor: VIESSMANN

Dzięki pomieszczeniu gospodarczemu z osobnym wejściem z zewnątrz łatwiej utrzymać porządek w domu

Kuchenne szafki i spiżarnia

Nieład tworzą tutaj rzeczy i produkty, które trzymamy na blacie, stole, otwartych półkach i w zlewozmywaku. Łatwiej nad nim zapanować, gdy mamy odpowiednią ilość szafek i obszerną lodówkę, a to jest możliwie tylko wtedy, gdy kuchnia jest wystarczająco duża. Dobrym rozwiązaniem jest spiżarnia przy kuchni – wówczas szafek w zabudowie kuchennej może być mniej, łatwiej też schować tam sprzęty kuchenne o nietypowych rozmiarach.

Autor: Mariusz Bykowski

Dobrze jest kiedy w łazience są specjalne półki na ręczniki i inne podręczne rzeczy.

Szafki, regały i schowki w łazience

Zwykle nieporządek powstaje w łazience w wyniku gromadzenia brudnych ubrań, kosmetyków i środków czystości stojących na blacie umywalki lub wanny, a także suszącego się nad wanną prania. Dobrze jest, aby było w niej miejsce na szafki i regał na czyste ręczniki. Łatwiej utrzymać porządek w łazience w domu, w którym wydzielona jest osobna pralnia, oraz gdy łazienek jest więcej niż jedna.

Komfortowa i uporządkowana sypialnia

Powinna mieć przestrzeń umożliwiającą wbudowanie szaf, a przy łóżku – umieszczenie stolików nocnych. Warto wybrać projekt, w którym obok sypialni usytuowano garderoby. Osobne pomieszczenie to więcej miejsca nie tylko na ubrania, buty, pościel i bieliznę pościelową. Znacznie łatwiej niż w szafie wydzielić w garderobie przestrzeń na osobiste rzeczy domowników i miejsce na sezonową odzież.

Gabinet i biblioteka dobrze zaplanowane

Tu trzeba zadbać o porządek w domowym archiwum i wśród książek. Warto zaaranżować gabinet w pomieszczeniu z jednym oknem – mamy wtedy więcej miejsca na przyścienne regały. Pod oknem można usytuować biurko z szufladami na dokumenty i materiały, po które sięgamy najczęściej. W utrzymaniu porządku pomogą wnęki, które można zasłonić drzwiami przesuwnymi.

Sufit podwieszany: galeria zdjęć

Sufit podwieszany pozwoli ci zaakcentować wybraną strefę wnętrza i oświetlić ją w interesujący...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Remont łazienki – poradnik remontującej kobiety

Podczas remontu mieszkania lub domu, pomieszczeniem, które trzeba wyjątkowo dobrze rozplanować jest...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących efektywnego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.