| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak urządzić praktyczny przedsionek? Szafa w korytarzu

Jak urządzić praktyczny przedsionek? Szafa w korytarzu

Uporządkowany przedsionek buduje wizerunek naszego domu – gdy po przekroczeniu jego progu wkraczamy w czystą, dobrze zorganizowaną przestrzeń, mamy przyjazny obraz wnętrz. Dobrym pomysłem jest umieszczenie szafy w korytarzu.

Takiemu zadaniu z pewnością będzie mógł sprostać przestronny przedsionek, w którym znajdzie się miejsce na pojemną szafę. To rozwiązanie staje się standardem – coraz częściej spotyka się projekty domów z przedsionkiem z zaplanowaną wnęką na szafę, w której zmieszczą się wieszaki, szuflady oraz półki na buty. Licznych zwolenników ma także wydzielone w strefie wejścia osobne, nawet niewielkie pomieszczenie, które będzie można przeznaczyć na szatnię. Gdy jest ono odpowiednio duże, stwarza większe możliwości aranżacyjne niż szafa. Zmieści się tam również więcej rzeczy, a dostęp do nich będzie łatwiejszy. To rozwiązanie jest jednak możliwe przy większej powierzchni domu.

Szatnia wydzielona – komfort od wejścia

Najwygodniej mieć szatnię w specjalnym pomieszczeniu usytuowanym jak najbliżej wejścia – to właśnie tam zdejmujemy okrycia wierzchnie, zostawiamy mokre parasole czy sprzęt sportowy. To także praktyczny schowek na dziecięcy wózek, torby na zakupy czy psie akcesoria.

Jednym słowem – szatnia „oczyszcza” przestrzeń z tego, co konieczne w strefie wejścia, a przy tym nie zawsze reprezentacyjne. Znika problem bałaganu w przedsionku – nie musimy się stresować, potykając się np. o buty domowników w wejściu.

Na tak zaplanowanej przestrzeni zyskuje też hol, który często z braku miejsca w przedsionku staje się wejściową garderobą. Uwolniony od funkcji szatni łatwiej uczynić pomieszczeniem reprezentacyjnym i włączyć w przestrzeń salonu.

Uwaga na projekt

W projekcie powinniśmy znaleźć zaznaczone miejsce na szafę lub garderobę przy wejściu, która będzie pełniła funkcję szatni. Jeśli nie jest ono wrysowane w plan, może to oznaczać, że żadna szafa się tam nie zmieści. Zwracajmy uwagę nie tylko na wielkość powierzchni – odpowiednio duże pomieszczenie to nie wszystko. Jeśli z przedsionka prowadzą drzwi do holu, a także do garażu i pomieszczenia gospodarczego, może być problem z wygospodarowaniem funkcjonalnej szafy. W pomieszczeniu o wielkości 2,5 m2 da się urządzić wygodną domową szatnię, pod warunkiem że zrezygnujemy z zabudowania jej szafami, a poprzestaniemy na drążkach na wieszaki czy haczykach oraz półkach lub koszach. Trzeba też pamiętać, że szerokość szatni tylko z wieszakami powinna wynosić co najmniej 140 cm – 80 cm zajmą drzwi, a 60 cm wnęka na wieszaki lub półki.

Szatnia wielkości 4-5 m2 pozwala na zamontowanie szaf, jednak wówczas powinna mieć szerokość nie mniejszą niż 160 cm. Zachowanie odpowiedniego odstępu między szafą a ścianą jest ważne ze względu na możliwość swobodnego sięgnięcia do wieszaków, półek i szuflad czy obrócenia się podczas otwierania i zamykania szafy. Aby z obu stron wejścia dało się ustawić szafy, pomieszczenie musi mieć przynajmniej 220 cm szerokości. Zamiast jednej z szaf można pozostawić wolne miejsce na większe przedmioty czy sprzęty ogrodowe lub sportowe o nietypowych rozmiarach.

Aranżacja

Szatnia w otwartej zabudowie bez szaf to rozwiązanie nie tylko mniej kosztowne, ale również praktyczne, bo w otwartej przestrzeni wszystkie rzeczy są łatwo dostępne. Drzwi do szatni zapewnią wystarczającą ochronę przed kurzem, a korzystanie z otwartych wieszaków i półek jest wygodne, poza tym gwarantuje odpowiedni przewiew zmoczonym ubraniom i butom. Większa szatnia pomieści nie tylko wierzchnie ubrania domowników, można w niej też ustawić wygodne siedzisko oraz zawiesić lustro. W tak dużym pomieszczeniu ukryjemy również tablice elektryczne, centrale alarmowe, piony kanalizacyjne czy skrzynki z rozdzielaczami centralnego ogrzewania. Można też połączyć szatnię z pomieszczeniem gospodarczym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Hülsta

Jeśli na podłodze w przedsionku ułożymy gres, warto zastosować ogrzewanie podłogowe – przyjemniej będzie wówczas zmieniać obuwie, a mokre buty szybko wyschną (fot. HÜLSTA)

Wykończenie

Ze względu na swój charakter szatnia powinna być wykończona materiałami odpornymi na zanieczyszczenia i wilgoć. Równie ważne jest, by była łatwa do utrzymania w czystości. To tu zmienia się buty, stawia mokre parasole, wiesza mokre płaszcze i zdejmuje zabłocone kalosze, przechowuje szczotki do zamiatania czy mop, a dzieci zostawiają hulajnogi czy rolki. Szczególnie ważna jest posadzka. Powinna być wykonana z materiałów trwałych, nieśliskich i łatwych do czyszczenia, takich jak gres lub klinkier, odpowiednio zaimpregnowany kamień – najlepiej granit lub marmur – czy wykładzina elastyczna.

Również ściany dobrze jest pokryć materiałem, który można wielokrotnie myć, powinien on być także odporny na obtłuczenia. Warto sięgnąć po przeznaczoną do mycia farbę emulsyjną, fornir czy nowoczesną drewnianą boazerię. Jeśli w szatni jest okno, powinno być zasłaniane (na przykład żaluzjami lub roletą), aby ubrania nie płowiały pod wpływem promieni słonecznych.

WARTO WIEDZIEĆ

Dla wygody – drzwi przesuwne

  • Drzwi przesuwne to najczęstszy sposób na zamykanie przestrzeni szatni. Są uniwersalne – nadają się zarówno do zabudowania niewielkiej przestrzeni, jak i do szerokich wnętrz. Mogą być naścienne lub ukryte w ścianie.
  • Skrzydło drzwi naściennych przesuwa się po prowadnicy zamocowanej do ściany nad otworem drzwiowym lub do sufitu. Otwarte skrzydła i listwy maskujące prowadnicę są widoczne w jednym pomieszczeniu, w drugim wyglądają, jakby chowały się w ścianie. Można je zamontować w już wykończonym wnętrzu.
  • Drzwi przesuwne mogą być też zamontowane w kasecie wyposażonej w prowadnicę i element blokujący dolną część drzwi. Są dwa rodzaje kaset: do ścian z płyt g-k na stelażu oraz murowanych. Jeśli o ich montażu pomyślimy w trakcie budowy, wystarczy pozostawić otwór odpowiedniej szerokości. Kasetę można także zamontować przy istniejącej ścianie działowej – wtedy jednak ściana w tym miejscu będzie grubsza. Drzwi przesuwne można też schować w kieszeni pomiędzy dwiema ściankami.
Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi przesuwne to najczęstszy sposób na zamykanie przestrzeni szatni. Są uniwersalne – nadają się zarówno do zabudowania niewielkiej przestrzeni, jak i do szerokich wnętrz

Autor: Andrzej Szandomirski

Usytuowaną blisko wejścia szatnię oddzielono od holu drzwiami składanymi. Jego przestrzeń nie straciła dzięki temu wiele ze swej przestronności

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...

Jak mieszkali bohaterowie książek z dzieciństwa?...

Sprawdź, jak znasz domy, których opisy pojawiały się w popularnych książkach.

Styl loftowy - elewacja i wnętrze

Aranżacja wnętrza w stylu loftowym daje dużą swobodę i możliwości w urządzaniu. Zobacz, jak powinien wyglądać...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...