Miejsce na telewizor. Gdzie ustawić go we wnętrzu?

2021-02-02 13:45
Telewizor na ścianie w salonie
Autor: Konrad Kalbarczyk Telewizor na ścianie w salonie należy tak zaaranżować, aby był spójny z resztą pomieszczenia

Należy znaleźć odpowiednie miejsce na telewizor, tak aby był spójny z resztą pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wkomponować telewizor w wystrój i aranżację wnętrza.

Odpowiednie miejsce na telewizor w domu

Zacznij od znalezienia odpowiedniego miejsca do oglądania telewizji. Dopiero potem wybierz telewizor. Komfort telewidza zależy od ustawienia odbiornika w odpowiedniej odległości i na odpowiedniej wysokości, a także od jego właściwego oświetlenia. Wybierz spokojne miejsce, tak by domowych seansów nie zakłócali przechodzący przed ekranem domownicy. Na szczęście odbiornikom plazmowym, LCD czy LED nie powinno zaszkodzić ani sąsiedztwo grzejnika, ani kominka (chociaż nie będą się najlepiej prezentować w takim towarzystwie).

Niekorzystne może być natomiast ustawienie telewizora na wprost okna czy lampy świecącej mocnym światłem. Nie z obawy przed powstawaniem blików na ekranie, ale z powodu nieznacznego pogorszenia jakości obrazu. Przy czym telewizory w technologii ciekłokrystalicznej (LCD) cechuje na tyle duża jasność obrazu, że sprawdzą się nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Nie zapewnią jednak takiego nasycenia kolorów i głębi czerni jak ekrany plazmowe. A te potrzebują pomieszczeń z mniejszą ilością światła.

Rozwiązaniem będzie całkowite lub częściowe zasłanianie okien podczas oglądania telewizji. W pokojach od strony południowej czy południowo-zachodniej przydadzą się rolety całkowicie zaciemniające typu blackout. Zwykle wystarczą jednak rolety typu screen, częściowo pochłaniające światło.

Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?
Telewizor na ścianie w salonie
Autor: Mariusz Bykowski Najprostszym, praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest nowoczesna meblościanka z miejscem na telewizor

Jak zagospodarować ścianę z telewizorem

Częstym błędem jest umieszczanie telewizora za wysoko. Tak, jakbyśmy oglądali program na stojąco. Tymczasem środek ekranu powinien się znajdować maksymalnie na wysokości oczu siedzącego widza. A trzeba wiedzieć, że dla oczu mniej męczące jest patrzenie nieco do dołu niż do góry.

Telewizor możemy postawić na szafce czy stoliku lub powiesić na ścianie. Jeśli zdecydujemy się na postawienie telewizora, z reguły nie musimy się troszczyć o miejsce na DVD czy dekoder ani o ukrycie kabli – wystarczy umieścić je za plecami mebla.

Jeżeli wieszamy telewizor na ścianie, sprawa nie jest tak prosta. Możemy wybrać system, który umożliwia regulację kąta nachylenia. Ale niestety nie mamy wtedy miejsca na dekoder, odtwarzacz DVD czy inne urządzenia. Trzeba będzie również schować zwisające po ścianie kable. Można przeprowadzić je przez wmurowany w ścianie peszel o średnicy minimum 6 cm (musi przejść przez niego nie tylko przewód, ale także wtyczka) albo zdecydować się na budowę ścianki z płyt, za którą schowamy kable – mogą to być na przykład płyty fornirowane lub gipsowo-kartonowe.

Najprostszym, praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem jest nowoczesna meblościanka z miejscem na telewizor. Pozwala zagospodarować całą ścianę i zgromadzić wszystko, co chcesz schować, w jednym miejscu. Reszta pokoju pozostanie wolna i będzie można ją wykorzystać na meble wypoczynkowe i stół jadalniany.

Wokół telewizora nie należy wieszać obrazów, zdjęć, ustawiać bibelotów. Przyciągają one wzrok i dekoncentrują podczas oglądania – może to powodować rozdrażnienie i w efekcie męczyć.

Smart TV, czyli inteligentny telewizor w domu >>

Wnęka na telewizor

Nie każdy lubi regały i meblościanki. Nie w każdym wnętrzu to rozwiązanie jest dobre, a we współczesnych domach telewizor stoi nie tylko w pokoju dziennym, lecz często także w sypialni albo w kuchni. Dlatego popularnym rozwiązaniem stało się umieszczanie odbiornika telewizyjnego we wnęce, która dyskretnie chowa całą technikę, eksponując tylko to, co najważniejsze, czyli ekran.

W sypialni, w której ściana jest zabudowana szafami, wnęka na telewizor może być wpasowana między szafy. Ma ona głębokość zbliżoną do głębokości szafy na ubrania, czyli 60 cm. W przypadku odbiornika plazmowego należałoby ją spłycić, a przestrzeń za nią wykorzystać jako dodatkowy schowek dostępny przez szafę. Pod telewizorem trzeba umieścić półkę na dekoder. Warto zrobić kanał na przewody łączący półkę na dekoder z wnęką na ekran. Można do tego wykorzystać plastikowe korytka – takie jak się stosuje do okablowania pokoi biurowych. Są one łatwo dostępne i mają różne wymiary i kształty. Korytko ma odpowiednią szerokość do wprowadzenia wtyczki i jest zakończone z obu stron zaokrągloną kształtką ułatwiającą późniejsze wprowadzenie przewodu. Potrzeba na nie nieco miejsca. Gdybyśmy chcieli ukryć je w ścianie, musiałaby ona mieć grubość co najmniej 12 cm. Tu przewody zasłonięte są tylną ścianką wnęki i ukryte w zabudowie meblowej. W sypialni nie przewidziano dodatkowych głośników – wystarczą te wbudowane w telewizor.

Kalibracja telewizora. Jak to zrobić samodzielnie? >>

Telewizor na ścianie w salonie
Autor: Bernard Białorucki Telewizor można powiesić na ścianie w salonie. Warto o tym zdecydować na etapie urządzania pomieszczenia, tak aby ukryć zwisające kable

Telewizor na ścianie:  jak go powiesić

Plazmę i LCD mocujemy za pomocą uchwytu naściennego bądź sufitowego. Różnią się one nie tylko miejscem mocowania, ale także funkcjonalnością – są stałe (bez regulacji), uchylne (z regulacją w płaszczyźnie pionowej) oraz obrotowe (z regulacją w dwóch płaszczyznach).

Wieszak na telewizor bez regulacji – jak sama nazwa wskazuje – taki uchwyt mocuje telewizor w jednej płaszczyźnie, zostawiając przy tym mały odstęp między ścianą a ekranem. Z reguły jest uniwersalny – ma regulowany rozstaw otworów na śruby montażowe i pasuje do różnych telewizorów. Z regulacją w osi pionowej umożliwia zmianę kąta nachylenia telewizora góra-dół, przeważnie w zakresie od -15 do +15°.

Wieszak na telewizor obrotowy - pozwala na zmianę ustawienia telewizora na ścianie w pionie i poziomie. Niestety, przez swoje duże wymiary jest bardzo widoczny.

Uchwyt w telewizorze - niektórych odbiornikach (na przykład marki Philips) podstawa telewizora, w którą są wbudowane głośniki, jest jednocześnie uchwytem na ścianę. Takie rozwiązanie umożliwia szybki i łatwy montaż.

Uwaga! Nie wszystkie uchwyty będą pasowały do każdego telewizora. Wybierając „wieszak”, powinniśmy uwzględnić między innymi wagę oraz rozstaw śrub montażowych telewizora (VESA). Takie informacje powinny być zawarte w specyfikacji technicznej. Jeśli jednak ich nie mamy, musimy wymierzyć (w poziomie i pionie) rozstaw otworów montażowych, które znajdują się z tyłu telewizora.

Sposoby na ukrycie telewizora we wnętrzu

Czasami najlepszym rozwiązaniem jest schowanie telewizora. Odbiornik może (choć nie musi) razić także w stylowych, umeblowanych antykami pomieszczeniach, a nawet we wnętrzach urządzonych nowocześnie, w których chcemy zredukować wystrój do minimum. Bez trudu możesz również adaptować starą czy stylową szafkę (na przykład orientalną lub w stylu prowansalskim), która będzie harmonizować z wystrojem mieszkania.

Dobrym pomysłem jest również ukrycie telewizora za przesuwnymi drzwiami szafy. Na pewno sprawdzi się to w sypialni. Można również po prostu ukryć telewizor za kotarą. W stylowym wnętrzu powinien to być materiał ciężki, na przykład atłas lub aksamit. W nowoczesnym – len albo bawełna.

Nieco więcej wysiłku wymaga zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Natomiast zabudowa meblowa wykonana na zamówienie na pewno będzie kosztowna. Do tego typu rozwiązań wykorzystuje się sterowane elektrycznie systemy chowania odbiornika za panelami przesuwanymi do góry lub w bok. Każdy znajdzie model na miarę potrzeb. Nawet taki, który pozwoli schować telewizor w suficie podwieszanym czy na kuchennej wyspie.

Chromecast - ze smartfona na TV. Jak to działa w praktyce? >>

Sonda
Co sądzisz o telewizorze w sypialni?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają