Jak dopasować szafę wnękową do wyposażenia wnętrz? Poradnik

2012-02-08 10:53
Szafy wnękowe w domu
Autor: Andrzej Szandomirski Szafy wnękowe pozwalają uporządkować przestrzeń i efektywnie wykorzystać trudne do zagospodarowania wnęki.

Szafa wnękowa to coraz częstszy element wystroju wnętrz naszych domów i mieszkań. Nic dziwnego - szafa wnękowa pozwala uporządkować przestrzeń i efektywnie wykorzystać trudne do zagospodarowania wnęki. Podpowiadamy, jak dobrać szafę wnękową do wyposażenia wnętrz.

Coraz częściej szafy wnękowe zastępują te wolno stojące, gdyż lepiej wykorzystują przestrzeń. Przede wszystkim robi się je na zamówienie i dopasowuje do wymiarów ściany lub wnęki. Dzięki temu jest więcej miejsca na składowanie rzeczy. Poza tym taką szafą można zabudować nietypowe wnęki – między innymi na poddaszu, pod schodami czy w narożniku. Pozwala to też zachować większy porządek i ukryć to, czego nie chcemy pokazywać. Szafa wnękowa daje również możliwość dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb, gdyż rozplanowanie jej wnętrza, liczby półek itd. zależy wyłącznie od zamawiającego.

Budowa szafy wnękowej

Szafy budowane we wnękach składają się z części zewnętrznej, czyli drzwi oraz – zależnie od rodzaju wnęki – ścianek bocznych, a także wewnętrznej, czyli półek, drążków, wieszaków i koszy. Drzwi do szafy wnękowej mogą być przesuwne, składane lub uchylne. Ostatnio najczęściej spotykanym rozwiązaniem są te przesuwne, ponieważ nie potrzebują dodatkowej przestrzeni przy otwieraniu, dzięki czemu nadają się do wąskich korytarzy czy garderób.

Ciężar drzwi szafy wnękowej opiera się na wózkach jezdnych, które są ukryte w środku ramiaka. Aby system jezdny działał prawidłowo, ciężar pojedynczego skrzydła nie powinien przekraczać 60 kg. Ten wymóg wpływa też na inne parametry drzwi, takie jak wysokość i grubość. O ich wysokości powinna też decydować wygoda – lepiej jest zamontować dwa mniejsze skrzydła, niż przesuwać jedno większe, a przy tym cięższe. Z tego też powodu najczęściej wykonuje się skrzydła szerokości 0,45-1,2 m.

Grubość drzwi zależy od rodzaju wypełnienia – lustro jest ciężkie, więc robi się z niego drzwi grubości 4 mm, natomiast skrzydło ze znacznie lżejszej płyty laminowanej ma już grubość 10-18 mm. W drzwiach przesuwnych montuje się niekiedy specjalne amortyzatory nazywane też samodomykaczami, które wyhamowują i łagodnie domykają drzwi. Zapobiega to ich uszkodzeniu, a także przyciśnięciu dłoni przez skrzydło. Drzwi przesuwne mogą mieć tę wadę, że w chwili otwarcia jednego skrzydła nie mamy dostępu do drugiej części szafy. Tego problemu nie ma w przypadku drzwi składanych dających się podzielić na kilka mniejszych skrzydeł, które łatwo złożyć. Jednak wysoka cena okuć sprawia, że nie są one zbyt popularne. Drzwi otwierane tradycyjnie sprawdzą się za to w miejscach, gdzie przed szafą wnękową jest dużo wolnej przestrzeni.

Szafa wnękowa - zdjęcia wnętrz
Autor: serwisy prasowe firm Szafa wnękowa dobrze sprawdzi się w przestronnym salonie, kiedy zależy nam na ukryciu bibelotów lub nie chcemy często sprzątać np. książek na półkach (fot. KOMANDOR)

Rodzaje frontów szaf wnękowych

Fronty szaf wnękowych robi się z bardzo różnych materiałów, między innymi z płyt laminowanych, wiórowych, drewnopodobnych pokrytych fornirem, mat naturalnych takich jak rattan i bambus, mat skóropodobnych, z różnego rodzaju szkła, luster oraz innych materiałów dostępnych na specjalne zamówienie. Co ważne, możliwe jest łączenie dwóch lub więcej materiałów w jednym skrzydle, na przykład płyty laminowanej i szkła. Wykończeniem frontów są stalowe lub aluminiowe profile, których kształt i kolor można dobrać do frontów.

Profile aluminiowe są bardziej plastyczne, dzięki czemu występują w większej liczbie kształtów. Niekiedy uszlachetnia się je w procesie anodowania, co dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed korozją i nadaje jej atrakcyjny wygląd. Z kolei profile stalowe produkowane są z wysokiej jakości stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości. Występują w bardzo wielu kolorach, między innymi w okleinie drewnopodobnej, więc można je dobrać do płyty laminowanej wypełniającej drzwi. Profile aluminiowe są droższe niż stalowe.

Kolory szaf wnękowych

Szafa wnękowa powinna być dobrze dopasowana do wystroju i wyposażenia wnętrz, najlepiej, aby nawiązywała kolorystycznie do innych elementów, na przykład podłogi, mebli czy ścian. Jest to tym łatwiejsze, że firmy zajmujące się ich projektowaniem oferują wypełnienia frontów imitujące różne gatunki drewna – od krajowych po egzotyczne. Ważne jest również, aby szafa współgrała ze stylem wnętrza. Jest to możliwe dzięki bogatej ofercie frontów i profili. Daje to możliwość skomponowania niepowtarzalnej szafy.

Jaka szafa wnękowa do wnętrza tradycyjnego i nowoczesnego

Do wnętrz nowoczesnych lepiej pasują fronty lakierowane i szklane (lacomaty, lacobele), a do bardziej tradycyjnych i rustykalnych – drewniane, rattanowe, bambusowe czy nawet oklejane tapetą. Jeśli nie mamy pewności, czy dana szafa będzie się dobrze komponowała w pomieszczeniu, warto skorzystać ze specjalnych programów do aranżacji wnętrz, które pozwolą nam sprawdzić, jak wybrana przez nas szafa będzie wyglądała we wnętrzu. Są one dostępne na stronach firm projektujących szafy wnękowe.

Taką szafę można wyeksponować lub dyskretnie ukryć. Wyeksponowana będzie wyrazistym elementem wnętrza i jego ozdobą. Taki efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu materiałów rzucających się w oczy, na przykład lakierowanych płyt, lub odbiegających kolorystycznie od reszty wnętrza. Szafę można też wkomponować we wnętrze, tak aby nie zwracała na siebie uwagi, na przykład projektując fronty w kolorze ściany lub powtarzając na nich ten sam wzór co na ścianie.

Zobacz galerię zdjęć wnętrz, w których znalazła się szafa wnękowa >>>

Jak zamówić szafę wnękową

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do jednej z firm wykonujących szafy na zamówienie i umówienie się na pomiar. Zazwyczaj jest on bezpłatny, niektóre firmy wymagają wpłacenia kaucji zwrotnej, a jeszcze inne – podpisania wcześniej umowy. Wtedy przedstawiciel firmy przyjedzie do nas, aby wymierzyć dokładnie wnękę i oszacować koszt zabudowy. Taka wycena jest niezobowiązująca, dzięki czemu można zamówić pomiary w kilku różnych firmach, a następnie porównać ceny i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Można również zdecydować się na wycenę online lub w salonie sprzedaży, jednak nie da nam ona gwarancji, że dokładnie wymierzyliśmy wnękę i uwzględniliśmy wszelkie krzywizny. Na miejscu dana firma wykonuje też projekt, dlatego wcześniej należy przemyśleć, jak chcemy podzielić wnętrze szafy. Od tego będą zależały liczba półek, ich wysokość, rozmieszczenie itd. Jeśli już zdecydujemy się na konkretną firmę, podpisujemy z nią umowę. Przy tej okazji pobierana jest zaliczka zwykle w wysokości 40-50% ceny szafy. Realizacja zamówienia trwa minimum dwa tygodnie, ale może się nieco wydłużyć, jeżeli jako wypełnienie frontów wybierzemy mniej popularny materiał. Montaż szafy wnękowej nie powinien natomiast zająć więcej niż jeden dzień.

Zobacz film: Jak właściwie urządzić szafę?

Dobrze urządzona szafa - krótki kurs dla chcących ją mieć
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie