| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak urządzić pokój wypoczynkowy na poddaszu?

Jak urządzić pokój wypoczynkowy na poddaszu?

Przestrzeń na poddaszu naturalnie zacieśniona skosami zachęca, aby ją otwierać. Warto, aby pozostało dużo wolnego miejsca na obszerny hol. Może on wówczas służyć nie tylko celom komunikacyjnym, ale jako np. salon na poddaszu.

Na powierzchni komunikacyjnej zwykle się oszczędza – im mniejsza, tym dom uchodzi za bardziej funkcjonalny. To prawda, jednak nie musi, a nawet nie powinna być ona zamknięta w ciasnych przestrzeniach klatek schodowych i wąskich korytarzy. Warto szczególnie przyjrzeć się pod tym kątem komunikacji na poddaszu. Inspiracje możemy zaczerpnąć z rozwiązań stosowanych na parterze. Połączony ze strefą dzienną hol wydaje się czymś naturalnym – podkreśla rangę reprezentacyjnej części domu, ponadto przejmuje niektóre funkcje salonu. Czemu więc nie przenieść tej zasady na górną kondygnację? Otwarta przestrzeń zintegrowana z holem poddasza będzie doskonałym miejscem na te funkcje, które możemy „wyprowadzić” z osobistych pokojów czy salonu. Otwarcie przestrzeni nawet bez narzuconych, z góry określonych funkcji jest dużą szansą na jej lepsze wykorzystanie, a ponadto pozwala uniknąć dodatkowej graciarni, jaka zwykle powstaje w pomieszczeniu o niejasno określonej funkcji.

Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli otwarta przestrzeń komunikacyjna jest obszerna, warto ustawić dwie kanapy. W tak zaaranżowanym kąciku wypoczynkowym będzie mogła się zebrać nawet duża rodzina

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Rodzinna przystań

W otwartym holu poddasza możemy urządzić wielofunkcyjną przestrzeń rodzinną. Wolny czas warto dzielić z innymi członkami rodziny, zwłaszcza że mamy go tak niewiele na bycie razem. Zamiast wieczorem zamykać się w swoich sypialniach, możemy przed snem spędzić wspólnie czas. Otwarty salon na piętrze ma również zalety edukacyjne. Uczymy się, my i nasze dzieci, jak ze sobą współpracować. Przyzwyczajenie do samotności sprawia, że potem trudniej jest podejmować zadania zespołowe. W takim miejscu niezbędna jest wygodna kanapa – może być ona punktem wyjścia w aranżacji kącika wypoczynkowego czy pokoju telewizyjnego. Przydatne będą także półki na gazety i regały na książki. Taki górny salon jest mniej zobowiązujący niż ten dolny. Nie razi w nim nawet niewielki bałagan – można tu zostawić rozłożone puzzle czy kolejkę elektryczną bez ryzyka utraty reprezentacyjnego charakteru wnętrza. Takie rozwiązanie to również oszczędność miejsca. Wydzielenie zamkniętego pokoju wypoczynkowego wymaga minimum 12-16 m², podczas gdy na wygospodarowanie kącika z kanapą i stolikiem wystarczy 4-5 m².

Otwarte biuro

Jeśli obszerny hol jest oświetlony oknami połaciowymi, można w nim urządzić miejsce do pracy lub gabinet na poddaszu. Najlepiej, żeby był doświetlony z góry i z boków – światło padające z dwóch stron będzie bardziej równomierne i pozwoli uniknąć męczących oczy kontrastów świetlnych. Równocześnie może być to przestrzeń, która zapewni lepsze warunki sprzyjające skupieniu niż gabinet na parterze. W usytuowanych na poddaszu pomieszczeniach życie nie tętni w ciągu dnia, mniej dociera tu codzienny zgiełk. Jednak nie zawsze można wydzielić tu osobny gabinet. Na wygodne miejsce do pracy potrzeba około 10 m² powierzchni. Natomiast hol tej samej wielkości można wykorzystać zarówno do pracy, jak i celów komunikacyjnych. Na biurko z krzesłem i niezbędną przestrzenią wokół wystarczy 3-4 m². Można się zastanowić, czy takie rozwiązanie będzie korzystne w każdej sytuacji – jeżeli nasza praca wymaga szczególnego skupienia, mogą przeszkadzać dobiegające z części dziennej odgłosy. Natomiast gabinet, który jest niewydzielony akustycznie, będzie doskonałym miejscem dla osób, które przez pewien czas pozostają w domu same, np. wówczas, gdy dzieci większą część dnia spędzają w szkole bądź przedszkolu, lub gdy biurko służy nam tylko do obsługi domowych rachunków czy wyszukiwania informacji w internecie. Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią, w otwartej przestrzeni poddasza możemy urządzić rodzinną pracownię – zestawić dwa biurka, przy których będą pracować dziecko i któreś z rodziców. Rozwiązanie to ma szczególną zaletę w wypadku dzieci, które bez kontroli rodziców lubią wchodzić na niepożądane strony w internecie – przechodząc przez hol, zawsze możemy zerknąć na ekran komputera, przy którym siedzi nasza pociecha.

3 sposoby na aranżację miejsca pracy na poddaszu

Książka dla każdego

Jeśli w otwartej przestrzeni poddasza mamy ściany szczytowe lub ściany o wysokości powyżej 1,9 m, warto przy nich zamontować regały. Umieszczenie książek w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników w każdej chwili w naturalny sposób zachęca do sięgnięcia po lekturę. Pozwala też na nieskrępowane korzystanie z tych mało reprezentacyjnych, które „nie pasują” do eleganckiego wystroju salonu. Można tam poczytać książkę wieczorem, nie przeszkadzając śpiącemu w sypialni małżonkowi. Biblioteka jest szczególnie efektowna, gdy otwarty hol umieszczono na antresoli lub przynajmniej częściowo jest on widoczny z dolnej kondygnacji.

Czas odnaleziony

Gdy hol jest miejscem niewidocznym z salonu, może przejąć funkcję dziecięcej bawialni. Rozrzucone zabawki nie będą przeszkadzały innym domownikom ani zaburzały porządku w reprezentacyjnej części domu. Jest to również rozwiązanie dobre dla małych dzieci, które nie lubią się bawić zamknięte w swoich pokojach. Takim miejscem nie pogardzą także dorośli. To przestrzeń, która sprzyja rozwijaniu naszych pasji – można tam postawić np. zajmujące dużo miejsca sztalugi malarskie czy instrument muzyczny. Zmieści się też rowerek treningowy, na którym oglądając dziennik, można odrobić codzienną porcję ruchu. Gdy ćwiczymy, bliskość łazienki z prysznicem jest dużą zaletą. Hol zaaranżowany jako pokój do ćwiczeń sprawia, że nie potrzebujemy oddzielnego pomieszczenia na siłownię ani dodatkowej łazienki.

WAŻNE

Kiedy można zrobić otwarty hol na poddaszu?

  • Wielkość i program funkcjonalny domu. Najczęściej więcej powierzchni na poddaszu jest w domach z bogatym programem parteru – czyli tych z apartamentem gospodarzy lub z biurem na dolnym poziomie, a także w tych z podwójnym garażem, nad którym jest zaplanowane piętro. Są to zwykle domy duże, w których powierzchnia samego parteru przekracza 120 m². Jeśli więc planujemy budowę domu tej wielkości, oglądając projekty, zastanówmy się, czy na poddaszu zamiast dodatkowego schowka, sporadycznie wykorzystywanej sypialni gościnnej lub zamkniętego gabinetu nie zrobić otwartej przestrzeni, w której miło będzie przebywać całej rodzinie.
  • Światło dzienne. Hol, a przy okazji sąsiadująca z nim klatka schodowa, staje się bardziej użyteczny, kiedy dociera do niego światło dzienne. Przyjemne światło padające z góry zapewni zamontowanie okien połaciowych. Co prawda najczęściej nie da się przez nie wyjrzeć, ale wieczorem możemy obserwować gwiazdy. Nikt nam też przez takie okno nie zajrzy do środka. Jeśli dach jest bardzo wysoki albo jego konstrukcja nie pozwala na umieszczenie okien połaciowych bezpośrednio nad przestrzenią holu, mamy jeszcze możliwość zainstalowania świetlika dachowego. Świetlik możemy zamontować w pewnej odległości od pomieszczenia, a światło doprowadzić tubą światłowodową zakończoną w płaszczyźnie sufitu nad holem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak mieszkali bohaterowie książek z dzieciństwa?...

Sprawdź, jak znasz domy, których opisy pojawiały się w popularnych książkach.

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany...

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową?...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...