| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Czystość w kuchni i łazience: nowoczesne rozwiązania, które pomogą w aranżacji wnętrz

Czystość w kuchni i łazience: nowoczesne rozwiązania, które pomogą w aranżacji wnętrz

Utrzymaniu czystości w domu sprzyjają współczesne rozwiązania techniczne stosowane w sprzęcie AGD oraz urządzeniach kuchennych i łazienkowych. Podpowiadamy, jaki blat kuchenny wybrać, aby był łatwy w czyszczeniu oraz która wanna i kabina prysznicowa

Czytość w kuchni - płyta indukcyjna

Przełomem w utrzymaniu w czystości kuchni było pojawienie się płaskich płyt ceramicznych. Najłatwiej utrzymać w czystości płytę indukcyjną. Ciepło wytwarzane jest bezpośrednio w naczyniu, a powierzchnia płyty pozostaje zimna, dzięki czemu rozlane potrawy nie tworzą trudnych do usunięcia przypalonych plam. Sensoryczne sterowanie wyeliminowało jeszcze jedno siedlisko brudu, jakim są pokrętła.

Jeśli decydujemy się na kuchenkę gazową, wybierajmy modele ze szklaną lub ceramiczną płytą i palniki z osłonami. Trudniej utrzymać w czystości płyty inox – by nie zostały smugi, trzeba użyć odpowiedniego środka do stali. Najlepiej, gdy ruszt jest niewielki i bez wyżłobień, wtedy nie ma dużo czyszczenia i zbyt wiele części do zdejmowania. Łatwiej dbać o ruszty żeliwne, niż emaliowane i inoksowe.

Wybór piekarnika a czystość w kuchni

W kuchni nic tak nie sprawia problemu z utrzymaniem w czystości jak piekarnik. Nowczesne modele są wyposażone w specjalny program do czyszczenia – pyrolizę. W temperaturze 500°C wszystkie zanieczyszczenia zmieniają się w łatwy do usunięcia pył. Po wystygnięciu piekarnika wystarczy przetrzeć jego wnętrze wilgotną szmatką. Również panele katalityczne zamontowane wewnątrz piekarnika ułatwiają utrzymanie go w czystości. Są one pokryte warstwą mikroporów, która pochłania rozpryskujący się tłuszcz. Po każdym pieczeniu tłustych potraw należy przeprowadzić automatyczne czyszczenie – nagrzać pusty piekarnik do temperatury 200°C na godzinę, a po ostygnięciu usunąć resztki zanieczyszczeń.

Utrzymanie czytsości w kuchni - wybierz odpowidni okap

Wydajność okapu powinna zapewnić możliwość przefiltrowania całego powietrza w pomieszczeniu co najmniej sześć razy w ciągu godziny – pozbywamy się wtedy oparów, będących źródłem trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Gdy okap jest większy niż kuchenka, łatwiej jest mu wyłapać wszystkie opary nawet przy najsłabszym programie. Warto wybrać okap z filtrem samoczyszczącym, który przyspiesza usuwanie oparów.

Jaki materiał wybrac na blat kuchenny?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Utrzymanie czystości w łazience

W utrzymaniu czystości w łazience przełomowym rozwiązaniem stała się możliwość montażu sprzętów podwieszanych. Oderwanie ich od podłogi ułatwia utrzymanie w czystości zarówno posadzki, jak i samego urządzenia. Wśród systemów do zabudowy podtynkowej mamy do wyboru stelaże pod miskę ustępową, umywalkę, bidet oraz pisuar. Stelaże mogą być montowane do ścian murowanych (przeznaczone są do tego systemy do zabudowy ciężkiej), jak również do ścian działowych o konstrukcji szkieletowej (systemy do zabudowy lekkiej).

Konstrukcja stelaży podtynkowych to metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, a w przypadku stelaży pod miski ustępowe również ze zbiornikiem spłukującym. Po obudowaniu sedesu najczęściej powstaje prostopadłościan, który można wykończyć łatwymi do czyszczenia płytkami ceramicznymi, jedynym jego widocznym elementem pozostają przyciski spłukujące.

Urządzenia akrylowa a czystość w łazience

Łatwe do czyszczenia są urządzenia akrylowe – wierzchnią warstwę tworzy termoutwardzalna farba proszkowa, która ogranicza proces rozprzestrzeniania się bakterii i ułatwia czyszczenie. Na akrylu nie osadza się kamień, nie gromadzą się na nim bakterie i grzyby, nie wchodzi też w reakcje z substancjami czyszczącymi. Zarówno urządzenia akrylowe, jak i ceramiczne mogą być pokryte warstwą powłoki hydrofobowej, dzięki której do ich powierzchni nie przylega brud, a do codziennej pielęgnacji wystarczy delikatna ściereczka. Dopłata za powłokę hydrofobową do każdego produktu wynosi około 100 zł.

Nowoczesne wanny stalowe dzięki cienkiej elastycznej warstwie emalii są odporne na uderzenia i zarysowania. Niektóre firmy oferują emalie samoczyszczące, na których trudniej osadzają się zabrudzenia. Ponadto emalia nie ma porów i nie elektryzuje się, a więc kurz i brud nie mają się gdzie zbierać, a jej powierzchnię łatwiej umyć. Na uszlachetnionych powierzchniach sprzętów łazienkowych i baterii tworzy się warstwa o niższej przyczepności dla zanieczyszczeń i wody (efekt perlisty).

Czystości sprzyjają też baterie podtynkowe – ich elementy instalacyjne montuje się w ścianach, na zewnątrz widać tylko pokrętła, dysze i wylewki, a więc pozostaje nam mniej elementów do utrzymania w czystości.

Sposób na czystą kabine przysznicową

W łazience najwięcej problemów z czyszczeniem przysparzają ściany kabiny. Najlepiej wybrać kabinę szklaną z powłoką hydrofobową. Dzięki niej drobne krople wody łączą się w większe i spływają wraz z nieczystościami. Brud nie przylega więc tak łatwo do kabiny, a ten, który na niej pozostaje, jest łatwy do usunięcia. Ścianki i drzwi pokrywane są powłoką ochronną zwykle za dopłatą.

Niektóre firmy oferują specjalny środek impregnujący, który można nanieść samemu na szklane ścianki. Chroni je na wiele miesięcy przed nadmiernym osadzaniem się nalotów. Przed widocznymi smugami, zaciekami i osadami można też się zabezpieczyć, kupując kabinę z szybami z nadrukiem lub tłoczeniami. Zamiast szklanej można wybrać kabinę z drzwiami i ściankami z polistyrenu. Ponieważ jest lżejszy od szkła, drzwi w kabinach przesuwnych bez trudu można odchylić i wyczyścić. Niestety takie ścianki trudniej jest utrzymać w czystości niż szkło. Polistyren łatwo zarysować lub zmatowić nieodpowiednimi środkami czyszczącymi.

Czystości kabin sprzyjają też samoregulujące suwaki mocowane do drzwi przesuwnych (na górze i na dole lub tylko na górze), umożliwiające poruszanie ich po prowadnicach. Dolne suwaki mogą być odpinane, co pozwala na odchylenie drzwi i łatwiejsze dotarcie do każdego zakątka kabiny.

Szklaną czy poliestrową kabinę prysznicową można zastąpić murowanymi ściankami wykończonymi łatwymi do utrzymania w czystości płytkami ceramicznymi lub zbudować je z luksferów. Jedynym trudnym miejscem do czyszczenia pozostają wtedy drzwi prysznicowe.

WARTO WIEDZIEĆ

Czyste meble w domu

Korpusy mebli łazienkowych robi się zwykle z laminowanej płyty meblowej zabezpieczonej przed wilgocią i łatwej do czyszczenia. Fronty mogą być z lakierowanego MDF-u lub z zaimpregnowanego drewna. Ważne jest zabezpieczenie ich krawędzi przed wilgocią – przy płytach meblowych mogą to być specjalne taśmy, przy drewnie – solidne pokrycie lakierem. Niemal wszystkie modele umieszczane są na wysokich nogach lub postumentach, ale dostępne są także meble podwieszane, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...