| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak zachować porządek w domu? Kilka pomysłów na zagospodarowanie wnętrza domu

Jak zachować porządek w domu? Kilka pomysłów na zagospodarowanie wnętrza domu

Odpowiednio zaplanowane schowki sa niezbędne nie tylko dla zachowania porządku w domu, ale również dobrego samopoczucia domowników. Przeczytaj, jakie rozwiązania możesz zastosować, aby łatwiej było utrzymać ład we wnętrzu Twojego domu.

Jeśli któregoś pięknego dnia wyrzucilibyśmy na środek domu lub podwórka sprzęty i przedmioty zalegające nasze szafy, schowki i pawlacze, do tego dodalibyśmy zawartość piwnic i strychów, z pewnością powstałby niezły stos. Co więcej, lwia jego część spokojnie mogłaby trafić zamiast z powrotem do szaf – do rąk bardziej potrzebujących lub wręcz do... kontenera na śmieci. Na taki manewr można się jednak zdecydować na przykład przy przeprowadzce, w innej sytuacji zazwyczaj brak nam odwagi. Nieświadomi tego, ile niepotrzebnych rzeczy zaśmieca nasze szafy, brniemy w ten chaos, dorzucając do nich nowe ubrania, kolejne pary butów czy nowsze modele sprzętu sportowego.

Porządek w domu - pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Tymczasem raz na jakiś czas warto się rozliczyć ze swoim dobytkiem. Dobrze robi na psychikę i porządek w domu wyczyszczenie choćby jednej szafy, schowka, kilku szuflad w komodzie lub skrzyni na strychu. Jeśli jakiejś sukienki nie nosiliśmy przez ostatnie pięć lat, prawdopodobnie nie założymy jej przez kolejne pięć. Skarpetki nie do pary, nieco przetarte kapcie, które trzymamy „na wszelki wypadek”, kilka par spodni, z których dawno „wytyliśmy” – posegregujmy swoje zasoby odzieżowe: jeżeli coś się przyda bliźnim, oddajmy je, jeśli nie – wyrzućmy do kosza. Taki sam przegląd dotyczy sprzętu sportowego – dziurawy materac, poklejona piłka plażowa, buty, które były źródłem udręki w czasie ostatniej górskiej wyprawy. Ponieważ sprzętu sportowego zwykle używamy sezonowo, przegląd warto zrobić przynajmniej dwa razy w roku: natychmiast po powrocie z urlopu – bo wtedy najlepiej pamiętamy, co się nie sprawdziło – i przynajmniej tydzień przed wyjazdem – wtedy zdążymy jeszcze dokupić brakujące rzeczy. Podobnie ze sprzętem kuchennym – pojedyncze pokrywki do garnków, które się spaliły, nadtłuczone kubki i talerze – porządny przegląd zawartości kuchennych szafek i zastawy stołowej w kredensie przyda się każdej kuchni.

Zagospodaruj szafy tak, aby latwiej było utrzymać porządek w domu

Meble i sprzęty służące do przechowywania rzeczy też tracą swoją aktualność. Gdy nasza szafa ma głównie bieliźniane półki, a po ostatniej zmianie pracy przybyło nam kostiumów, marynarek i eleganckich bluzek, potrzebujemy więcej wieszaków. Rzeczy wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno – minimum 3 cm jedna od drugiej. Rzeczy na półkach nie należy układać w wysokie stosy. Trudno wyjmować te leżące pod spodem, a mniejszy stos gwarantuje lepszą wentylację odzieży. Wnętrza współcześnie kupowanych szaf można dostosować do własnych potrzeb. Można też urządzić na nowo swoją starą szafę – dokupić nowe wieszaki, półki, segregatory na bieliznę i skarpetki. Podobnie warto się rozprawić z przepastnymi pawlaczami i niedostępnymi schowkami. Za pomocą przegródek i nowych półek da się podzielić ich wnętrze na kilka części.

Autor: ELFA

Utrzymanie porządku w szafach ułatwią systemy półek, koszy i przegródek o różnej wysokości (fot. ELFA)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Otwarte regały - rozwiązanie ułatwiające utrzymać porządek

Osobom dysponującym osobnymi pomieszczeniami przeznaczonymi na garderoby i schowki można polecić bardzo wygodne i tanie rozwiązanie, jakim są otwarte regały, na których ustawia się różnej wielkości pudła – najtańsze będą kartonowe – albo prostopadłościenne kosze wiklinowe lub ratanowe. Tak posegregowane rzeczy warto dodatkowo opisać – wtedy łatwiej będzie szybko znaleźć to, co potrzebne. Dobrze, jeśli regały mają regulowane półki, które można dostosować do rozmiarów pudeł i pojemników. W taki sposób da się zaaranżować zarówno nowoczesną garderobę, jak i każdy, nawet najmniejszy schowek. Głębokie pawlacze zarezerwujmy na sprzęt o większych gabarytach. Wolną wnękę można zabudować półkami i zamontować w niej przesuwne lub harmonijkowe drzwi.

Funkcjonalna aranżacja wnętrza

Do utrzymania porządku w domu nadają się też ściany i sufity. W taki sposób można zagospodarować wnętrza garażu, piwnicy, pomieszczenia gospodarczego. Rowery można podwiesić na ścianie na specjalnych uchwytach, pod sufitem zaś można zamocować deskę surfingową lub inne bardzo długie przedmioty. Jeśli w ten sposób zechcemy wykorzystać ściany garażu, pamiętajmy, aby odległość między samochodem a sprzętem na ścianie była nie mniejsza niż 90 cm, zaś między sprzętem podwieszonym do sufitu a bramą uchylną – 150 cm. Warto też pomyśleć o wykorzystaniu niedostępnych, trudnych do zagospodarowania rejonów: ciasnej przestrzeni pod schodami, zakątków pod skosami dachów. Najbardziej ekonomiczne będą szafy specjalnie zaprojektowane do zamontowania pod skosami.

ZDANIEM SPECJALISTY

Anna Harasimowicz, psycholog społeczny

Sposób gromadzenia dóbr jest kolejnym elementem różniącym ludzi od siebie. Selektywne podejście do tego tematu charakteryzuje głównie mężczyzn, choć i kobiety o pragmatycznym spojrzeniu na życie potrafią nie gromadzić dużego arsenału dóbr. Częściej jednak spotyka się niewiasty lubiące otaczać się przedmiotami tak nowymi, jak i dawnymi, które a nuż się przydadzą. Także starszym ludziom nie jest łatwo podjąć decyzję o pozbyciu się gromadzonych przez lata przedmiotów. Świat starych, obdarzonych bogatą historią pamiątek, mebli i ubrań tworzy bezpieczne otoczenie dla tych, którzy pamiętają ciężkie czasy, przeżyli okupację, gdy traciło się cały dobytek. Nie ma problemu, gdy mamy gdzie przechowywać rodzinne dobra, jeśli jednak tworzymy muzeum nadgryzionych zębem czasu przedmiotów na małej przestrzeni życiowej, wówczas pojawiają się trudności. Duszna atmosfera przytłacza i źle wpływa na psychikę mieszkańców. Człowiek budzi się rano zmęczony i przygaszony, gdyż przeładowane wnętrze domu zabiera przestrzeń i oddech. Tak modne zimne, puste przestrzenie również nie sprzyjają komfortowi psychicznemu. Chirurgiczna sterylność mebli wywołuje chłodne skojarzenia i trudno doszukać się w nich przytulności. Tak więc jak zawsze złoty środek i umiar to najlepsza recepta.

Murator.tv: Garderoba czy szafa wnękowa? Sposób na porządek w domu

Co zrobić, aby wnętrza w stylu klasycznym nie były nudne? Jak je ciekawie urządzić?

Wnętrza w stylu klasycznym nie muszą sprawiać wrażenia muzealnych. Dom powinien odpowiadać twoim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Panele podłogowe imitujące naturalny kamień....

Panele podłogowe od lat cieszą się dużą popularnością. Do złudzenia przypominają naturalne materiały...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany...

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową?...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...