| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Za co architekt wnętrz nie powinien wziąć pieniędzy?
Co cię czeka, gdy zatrudniasz projektanta wnętrz

Za co architekt wnętrz nie powinien wziąć pieniędzy?

Potrzebny ci architekt wnętrz? Wyjaśniamy, za co mu konkretnie płacisz, decydując się na projekt wnętrza. Sprawdź, który etap prac architekta jest najdroższy, a który najtańszy, jak po kolei przebiega współpraca. Opisujemy, co cię czeka, gdy zatrudniasz architekta wnętrz, co jest w cenie projektu, a za co musisz dodatkowo zapłacić.

O co najpierw powinien zapytać architekt wnętrz?

Na początku architekt wnętrz powinien przeprowadzić z tobą szczegółowy wywiad, poznać twoje upodobania, założenia estetyczne, funkcjonalne i ekonomiczne oraz wytyczne dotyczące niestandardowego wyposażenia wnętrz (na przykład inteligentnych urządzeń).

Ile propozycji aranżacji wnętrza przedstawia architekt?

Zależy od umowy z architektem wnętrz. Zwykle architekt sporządza od dwóch do trzech propozycji wykończenia wnętrz. Są to najczęściej aranżacje przedstawione na rzucie i proste trójwymiarowe rysunki. Uwzględniają one rozmieszczenie mebli i sprzętów oraz rozwiązania niestandardowe. Pozwala to zorientować się, ile miejsca zajmą poszczególne przedmioty i które fragmenty wnętrza wymagają głębszej analiz

Na tym etapie możesz dokonać korekty przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, ich wielkości i połączeń między nimi. Z przedstawionych propozycji architekta wnętrz wybierasz wersję, która ci się podoba, lub łączy rozwiązania z poszczególnych wariantów i na tym etapie powstaje wariant ostateczny. Na jego sporządzenie potrzeba mniej więcej 15 dni roboczych.

Ten etap prac architekta wnętrz stanowi około 15 proc. wartości projektu.

Co to jest koncepcyjny projekt wnętrza i co zawiera?

Projekt koncepcyjny powstaje na podstawie wariantu ostatecznego. Jest to trójwymiarowy rysunek poparty zdjęciami realizacji lub przykładami z czasopism. Uwzględnia on wszystkie elementy wnętrza wraz z kolorami, typem materiałów i rodzajem oświetlenia. Obrazuje, jak w przyszłości będzie wyglądało wnętrze, ale nie zawiera doboru konkretnych materiałów, lecz ogólne wskazania, na przykład „kremowy gres na podłodze w salonie”.

Na tym etapie pracy architekta wnętrz możesz zrobić korektę ustawienia ścian działowych, lokalizacji sufitów podwieszanych, wszelkich zabudów oraz rozmieszczenia instalacji. Projekt koncepcyjny jest zapisem pomysłów, a więc dziełem autorskim. Przygotowanie takiego projektu i wszelkie korekty trwają około 30 dni roboczych.

Ten etap stanowi mniej więcej 40 proc. wartości projektu.

Po co rysunki techniczne dla wykonawów?

Rysunki zakresu stanu surowego dla wykonawców obejmują rozmieszczenie ścian działowych i innych elementów budowlanych oraz projekty sufitów podwieszanych wraz z wymiarami i opisem materiałów, rozmieszczenie punktów elektrycznych i niskoprądowych (w tym nagłośnienia), lokalizację osi hydraulicznych z opisem baterii i wymiarowania, projekt rozmieszczenia grzejników, urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wraz z doborem ich typów. Są to rysunki techniczne zrozumiałe dla wykonawców, wynikające z wcześniejszych uzgodnień z tobą. Na ich sporządzenie potrzeba około 5 dni roboczych. Ten etap stanowi około 10 proc. wartości projektu.

Rozszerzeniem standardowego zlecenia architekta może być wykonanie projektów branżowych (murarskich, elektrycznych, stolarskich itd.), które są wyceniane osobno. Jeżeli zamierzasz przesunąć gniazdko i kran, taki projekt nie będzie potrzebny, natomiast jeśli zależy ci na rozwiązaniach inteligentnych lub wprowadzasz dużo zmian instalacyjnych (na przykład dokładamy drugie tyle gniazdek), bez projektu branżowego się nie obejdzie. Dzięki temu osoba z odpowiednimi uprawnieniami będzie odpowiedzialna za zmiany w instalacjach, w razie gdyby coś nie działało.

Na czym polega projekt wykonawczy?

Projekt wykonawczy polega na wykonaniu szczegółowych projektów wnętrz, które uwzględniają użyte materiały (potrzebną ilość, nazwy handlowe i miejsce zakupu), kolorystykę ścian i podłóg, przewidziane meble i sprzęty, a nawet takie detale jak schemat ułożenia płytek, parkietu, fugi czy przekroje cokołów.

Taki projekt składa się z wizualizacji prezentujących ogólny nastrój wnętrz, płaskich rysunków poszczególnych elementów wnętrza wraz z wymiarami, a także rysunków nietypowych elementów wnętrza, takich jak meble na zamówienie, osłony grzejnikowe czy elementy kamienne. Po akceptacji projektu wykonawczego architekt wnętrz przedstawia zestawienia materiałów – ich ilość, specyfikację i koszt, wskazuje też wykonawcę i miejsce zakupu materiałów. Taki projekt może uwzględniać dobór mebli lub nie – wtedy jest nieco tańszy.

Zazwyczaj projekt wykonawczy stanowi 35 proc. wartości projektu architekta.  

Jakie inne prace może wykonać architekt wnętrz?

Zlecenia dodatkowe to prace wykonywane przez architekta wnętrz na życzenie inwestora, dodatkowo płatne. Obejmują między innymi przygotowanie specyfikacji pod kątem konkretnego dostawcy, kopiowanie i dostarczanie rysunków, pilnowanie dostaw, sprawdzanie i akceptację rozwiązań zamiennych. Stawki za te zlecenia zależą od tego, czy projektant współpracuje z jakimiś konkretnymi dostawcami, czy nie. 

Czy za nadzór autorski trzeba dodatkowo płacić?

W cenę projektu wnętrz są zwykle wliczone dwa nadzory autorskie na budowie. Dodatkowe nadzory są płatne za godzinę.

Przeczytaj dodatkowo:
Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...