| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja wnętrza niczym we współczesnym dworku szlacheckim

Aranżacja wnętrza niczym we współczesnym dworku szlacheckim

Marzy ci się współczesny dworek szlachecki? Pamiętaj, że styl dworkowy zobowiązuje - nie tylko architektonicznie, lecz także w zakresie aranżacji wnętrz. We wnętrzach współczesnych dworków powinna się znaleźć rodzinna biblioteka, nastrojowy kominek, lecz także obszerna kuchnia.  

Układ pomieszczeń w dawnym dworku szlacheckim opierał się na podziale na trzy trakty. Na osi wejścia mieściła się obszerna sień – z niej wchodziło się do pomieszczeń połączonych ze sobą w amfiladzie, czyli przechodnich.

Plan współczesnego dworku

Wiele budowanych obecnie dworków poprzez wejście umieszczone w centralnej części frontu siłą rzeczy nawiązuje do pierwotnego układu dworkowego, ale plan współczesnego dworku jest zarazem współczesną jego modyfikacją.

  • W miejscu tradycyjnej, osiowo usytuowanej sieni we współczesnym stylu dworkowym zazwyczaj rozpościera się przestronny hol lub salon. Po jednej stronie wchodzi się do kuchni, po drugiej zaś do innych pomieszczeń, np. sypialni czy gabinetu. Połączone ze sobą są tylko pomieszczenia strefy dziennej.
  • Sypialnie i gabinety są rozkładowe – do każdego pokoju wiedzie osobne wejście. Kuchnia – zgodnie z tradycją – była pomieszczeniem obszernym i zamkniętym. Dzisiaj – nawet jeśli projektant przewiduje możliwość zamknięcia – jest tendencja do otwierania kuchni.
  • W dawnym dworku wszystkie pomieszczenia mieściły się na parterze, dzisiaj zagospodarowuje się również poddasze. To tutaj mieszczą się sypialnie, łazienki oraz garderoby – słowem: strefa nocna domu.
  • Inaczej niż w dawnych dworach musi się też znaleźć miejsce na schody prowadzące na poddasze.
Autor: Barbara Sokołowska

Ważnym elementem wystroju wnętrza dworku jest belkowany sufit.

Miejsca kultury we współczesnym dworku

Dawny dworek był nie tylko miejscem do mieszkania i zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny, ale także ważnym ośrodkiem kulturotwórczym. Obowiązkowa gra na instrumentach, gromadzenie rodzinnych pamiątek i wreszcie wydzielone miejsce na książki, z których całe pokolenia czerpały inspiracje do kształtowania postaw moralnych, patriotycznych i religijnych.

Dzisiaj wydzielona biblioteka lub pracownia to miejsce do ewentualnej pracy domowej dla rodziców i starszych dzieci – można tam jednak stworzyć rodzinną bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Usytuowanie biblioteki powinno zapewniać jej użytkownikom możliwość skupienia się przy pracy, a zarazem kontakt z rodziną.

Komfort we wnętrzach współczesnego dworku

Współczesny dom – nawet jeśli wyrasta z tak dużego szacunku dla tradycji – nie może być pozbawiony garażu i zaplecza gospodarczego. W historycznym dworze wszystkie pomieszczenia gospodarcze mieściły się w oddzielonych alkierzach, oficynach, a stajnie i powozownie w osobnych budynkach – razem tworząc charakterystyczne zabudowania dworskie.

Dzisiaj chcemy mieć wszystko pod jednym dachem, dlatego we dworze musi się znaleźć miejsce i na garaż, i na pomieszczenia gospodarcze. Jeśli garaż jest wolno stojący, warto, aby był zgrany architektonicznie z bryłą domu i nawiązywał w detalach do stylu dworkowego.

Autor: Sylwester Rejmer

By podtrzymać tradycję biesiadowania, konieczna jest przestronna jadalnia. Niezbędny jest nie tylko duży stół, ale też towarzyszące mu kredensy i bufety.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Trzy składniki nowoczesnego domu - kamień, szkło...

Prostota i minimalizm to kluczowe cechy nowoczesnego domu. Amatorzy tego stylu wyznają zasadę „mniej...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Beton dekoracyjny we wnętrzu - od podłogi po...

Beton dekoracyjny od kilku lat podbija prywatne mieszkania, domy i pomieszczenia przestrzeni publicznej. Oto...

Funkcjonalna przestrzeń czyli, aranżacja wnętrz...

Aranżacja mieszkania powinna być dostosowana do potrzeb użytkowników. Jest wiele nowoczesnych...

Aranżacja sypialni - barwy sprzyjające dobremu...

Jak stworzyć nastrój w sypialni? Kolory ścian, które poprawiają samopoczucie, dodają energii...

Tradycyjny salon – przestrzeń dla miłośników...

Salon to miejsce, gdzie można wypocząć i spędzić wspólnie czas. Pełni również funkcję...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.