| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja wnętrza współczesnego dworku polskiego

Aranżacja wnętrza współczesnego dworku polskiego

Marzy ci się współczesny dworek polski? Pamiętaj, że styl dworkowy zobowiązuje - nie tylko architektonicznie, lecz także w zakresie aranżacji wnętrz. We wnętrzach współczesnych dworków powinna się znaleźć rodzinna biblioteka, nastrojowy kominek, lecz także obszerna kuchnia.  

Układ pomieszczeń w dawnym dworku polskim opierał się na podziale na trzy trakty. Na osi wejścia mieściła się obszerna sień – z niej wchodziło się do pomieszczeń połączonych ze sobą w amfiladzie, czyli przechodnich.

Plan współczesnego dworku polskiego

Wiele budowanych obecnie dworków poprzez wejście umieszczone w centralnej części frontu siłą rzeczy nawiązuje do pierwotnego układu dworkowego, ale plan współczesnego dworku jest zarazem współczesną jego modyfikacją.

  • W miejscu tradycyjnej, osiowo usytuowanej sieni we współczesnym stylu dworkowym zazwyczaj rozpościera się przestronny hol lub salon. Po jednej stronie wchodzi się do kuchni, po drugiej zaś do innych pomieszczeń, np. sypialni czy gabinetu. Połączone ze sobą są tylko pomieszczenia strefy dziennej.
  • Sypialnie i gabinety są rozkładowe – do każdego pokoju wiedzie osobne wejście. Kuchnia – zgodnie z tradycją – była pomieszczeniem obszernym i zamkniętym. Dzisiaj – nawet jeśli projektant przewiduje możliwość zamknięcia – jest tendencja do otwierania kuchni.
  • W dawnym dworku wszystkie pomieszczenia mieściły się na parterze, dzisiaj zagospodarowuje się również poddasze. To tutaj mieszczą się sypialnie, łazienki oraz garderoby – słowem: strefa nocna domu.
  • Inaczej niż w dawnych dworach musi się też znaleźć miejsce na schody prowadzące na poddasze.
Autor: Barbara Sokołowska

Ważnym elementem wystroju wnętrza dworku jest belkowany sufit.

Dzisiejszy dworek polski z miejscem na kulturę

Dawny dworek polski był nie tylko miejscem do mieszkania i zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny, ale także ważnym ośrodkiem kulturotwórczym. Obowiązkowa gra na instrumentach, gromadzenie rodzinnych pamiątek i wreszcie wydzielone miejsce na książki, z których całe pokolenia czerpały inspiracje do kształtowania postaw moralnych, patriotycznych i religijnych.

Dzisiaj wydzielona biblioteka lub pracownia to miejsce do ewentualnej pracy domowej dla rodziców i starszych dzieci – można tam jednak stworzyć rodzinną bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Usytuowanie biblioteki powinno zapewniać jej użytkownikom możliwość skupienia się przy pracy, a zarazem kontakt z rodziną.

Komfortowe wnętrze dworku polskiego

Współczesny dom – nawet jeśli wyrasta z tak dużego szacunku dla tradycji – nie może być pozbawiony garażu i zaplecza gospodarczego. W historycznym dworze wszystkie pomieszczenia gospodarcze mieściły się w oddzielonych alkierzach, oficynach, a stajnie i powozownie w osobnych budynkach – razem tworząc charakterystyczne zabudowania dworskie.

Dzisiaj chcemy mieć wszystko pod jednym dachem, dlatego we dworze musi się znaleźć miejsce i na garaż, i na pomieszczenia gospodarcze. Jeśli garaż jest wolno stojący, warto, aby był zgrany architektonicznie z bryłą domu i nawiązywał w detalach do stylu dworkowego.

Autor: Sylwester Rejmer

By podtrzymać tradycję biesiadowania, konieczna jest przestronna jadalnia. Niezbędny jest nie tylko duży stół, ale też towarzyszące mu kredensy i bufety.

Murator.tv: Pomysł na aranżację otoczenia dworku z kolumnami

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Remont łazienki – poradnik remontującej kobiety

Podczas remontu mieszkania lub domu, pomieszczeniem, które trzeba wyjątkowo dobrze rozplanować jest...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Beton dekoracyjny we wnętrzu - od podłogi po...

Beton dekoracyjny od kilku lat podbija prywatne mieszkania, domy i pomieszczenia przestrzeni publicznej. Oto...

Estetyczne i dyskretne oświetlenie – ozdobne...

Podpowiadamy, jak zaprojektować oświetlenie do każdego wnętrza. Zobacz, jakie oprawy oświetleniowe zastosować...

Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.