| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja wnętrza współczesnego dworku polskiego

Aranżacja wnętrza współczesnego dworku polskiego

Marzy ci się współczesny dworek polski? Pamiętaj, że styl dworkowy zobowiązuje - nie tylko architektonicznie, lecz także w zakresie aranżacji wnętrz. We wnętrzach współczesnych dworków powinna się znaleźć rodzinna biblioteka, nastrojowy kominek, lecz także obszerna kuchnia.  

Układ pomieszczeń w dawnym dworku polskim opierał się na podziale na trzy trakty. Na osi wejścia mieściła się obszerna sień – z niej wchodziło się do pomieszczeń połączonych ze sobą w amfiladzie, czyli przechodnich.

Plan współczesnego dworku polskiego

Wiele budowanych obecnie dworków poprzez wejście umieszczone w centralnej części frontu siłą rzeczy nawiązuje do pierwotnego układu dworkowego, ale plan współczesnego dworku jest zarazem współczesną jego modyfikacją.

  • W miejscu tradycyjnej, osiowo usytuowanej sieni we współczesnym stylu dworkowym zazwyczaj rozpościera się przestronny hol lub salon. Po jednej stronie wchodzi się do kuchni, po drugiej zaś do innych pomieszczeń, np. sypialni czy gabinetu. Połączone ze sobą są tylko pomieszczenia strefy dziennej.
  • Sypialnie i gabinety są rozkładowe – do każdego pokoju wiedzie osobne wejście. Kuchnia – zgodnie z tradycją – była pomieszczeniem obszernym i zamkniętym. Dzisiaj – nawet jeśli projektant przewiduje możliwość zamknięcia – jest tendencja do otwierania kuchni.
  • W dawnym dworku wszystkie pomieszczenia mieściły się na parterze, dzisiaj zagospodarowuje się również poddasze. To tutaj mieszczą się sypialnie, łazienki oraz garderoby – słowem: strefa nocna domu.
  • Inaczej niż w dawnych dworach musi się też znaleźć miejsce na schody prowadzące na poddasze.
Autor: Barbara Sokołowska

Ważnym elementem wystroju wnętrza dworku jest belkowany sufit.

Dzisiejszy dworek polski z miejscem na kulturę

Dawny dworek polski był nie tylko miejscem do mieszkania i zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny, ale także ważnym ośrodkiem kulturotwórczym. Obowiązkowa gra na instrumentach, gromadzenie rodzinnych pamiątek i wreszcie wydzielone miejsce na książki, z których całe pokolenia czerpały inspiracje do kształtowania postaw moralnych, patriotycznych i religijnych.

Dzisiaj wydzielona biblioteka lub pracownia to miejsce do ewentualnej pracy domowej dla rodziców i starszych dzieci – można tam jednak stworzyć rodzinną bibliotekę z prawdziwego zdarzenia. Usytuowanie biblioteki powinno zapewniać jej użytkownikom możliwość skupienia się przy pracy, a zarazem kontakt z rodziną.

Komfortowe wnętrze dworku polskiego

Współczesny dom – nawet jeśli wyrasta z tak dużego szacunku dla tradycji – nie może być pozbawiony garażu i zaplecza gospodarczego. W historycznym dworze wszystkie pomieszczenia gospodarcze mieściły się w oddzielonych alkierzach, oficynach, a stajnie i powozownie w osobnych budynkach – razem tworząc charakterystyczne zabudowania dworskie.

Dzisiaj chcemy mieć wszystko pod jednym dachem, dlatego we dworze musi się znaleźć miejsce i na garaż, i na pomieszczenia gospodarcze. Jeśli garaż jest wolno stojący, warto, aby był zgrany architektonicznie z bryłą domu i nawiązywał w detalach do stylu dworkowego.

Autor: Sylwester Rejmer

By podtrzymać tradycję biesiadowania, konieczna jest przestronna jadalnia. Niezbędny jest nie tylko duży stół, ale też towarzyszące mu kredensy i bufety.

Murator.tv: Pomysł na aranżację otoczenia dworku z kolumnami

Solidne i naturalne wnętrza. Zobacz prezentację domu, w którym ważną rolę odgrywa drewno kempas

Naturalne materiały wykończeniowe - drewniana podłoga oraz meble wykonane z drewna - to solidna...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kolor ścian 2017 - czyli kolor zielony w...

Poznaj najmodniejsze kolory ścian 2017. Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi...

Jak mieszkali bohaterowie książek z dzieciństwa?...

Sprawdź, jak znasz domy, których opisy pojawiały się w popularnych książkach.

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...