Aranżacja mieszkania na poddaszu: jak pomysłowo zaaranżować małe wnętrze?

2014-04-24 14:23

Mały metraż mieszkania na poddaszu nie musi oznaczać mało funkcjonalnej przestrzeni. Są pewne sprawdzone sposoby i rozwiązania, które pozwolą stworzyć wnętrze wygodne w użytkowaniu i wizualnie nie będą go pomniejszać. Zobacz pomysł na aranżację małego mieszkania na poddaszu.

Aranżacja małego mieszkania na poddaszu
Autor: Łukasz Kozyra Róg poddasza w aneksie do pracy wypełnił regał z półkami dostępnymi z dwóch stron.

Wcześniej na ciemnym poddaszu w domu jednorodzinnym mieściły się sauna i pokój rekreacyjny. Trudno było uwierzyć, że da się na nim tak komfortowo zamieszkać! Architektka jednak nie widziała żadnego problemu, aby stworzyć przytulne mieszkanie na poddaszu. Zaplanowała otwartą przestrzeń z częścią do pracy (właścicielka jest studentką), do wypoczynku i spania.

Łazienkę oraz garderobę oddzieliła od części otwartej szklanymi drzwiami przesuwnymi. Założeniem była przestronna i jasna aranżacja, dlatego ścianki kolankowe i skosy zostały pomalowane na biało.

Pobielono też słupy konstrukcyjne, a na podłodze położono bieloną, szczotkowaną posadzkę z desek dębowych. Kolejnym zadaniem architektki było znalezienie miejsca na mnóstwo książek i drobiazgów gospodyni.

Żeby poddasza wizualnie nie zacieśniać, zaprojektowała sporo schowków. Ta „zabawa w chowanego” dała świetny rezultat.

Sypialnia na poddaszu
Autor: www.muratorprojekty.pl Każdą wnękę na poddaszu warto wykorzystać jako schowek lub garderobę. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator M210. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Pomysłowe meble na poddasze

Najczęściej do ich zrobienia pod skosami wykorzystuje się płyty meblowe, g-k lub sklejkę. Gdy połać dachowa jest nisko, wygodnym rozwiązaniem są płytkie, lecz obszerne szuflady zamontowane np. w podeście (zdjęcie 1 w galerii poniżej) lub zabudowie na wymiar, a także szafki typu cargo (zdjęcie 2 w galerii poniżej).

Niezastąpione są też skrzynie na kółkach, bo łatwo je spod skosu wysunąć. Warto pamiętać, że na poddaszu duże możliwości magazynowania daje również przestrzeń pod zabudowanymi schodami.

Pamiętaj
  • Na adaptowanym strychu typowe podziały pomieszczeń i sposoby urządzania wnętrz zawodzą. Szukaj niestandardowych rozwiązań. Staraj się nie zamykać przestrzeni i tak już ograniczonej skosami.
  • Zawieszenie mebla jest sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. W pojemną szafę perfekcyjnie można wkomponować ekran telewizora i czarny pikowany zagłówek łóżka.
Pomysł na garderobę na poddaszu

Wizualne powiększenie małego wnętrza poddasza

Niezawodnym sposobem jest pomalowanie ścian na jasny pastelowy albo biały kolor. To przy okazji doskonałe tło dla innych elementów wystroju wnętrza. Posadzka, nawet gdy jest jasna, nie powinna mieć mocnego rysunku słojów, żeby nie przytłoczyła aranżacji.

Pomieszczenia zyskają przestrzeń, jeśli oddzieli się je drzwiami przeszklonymi lub z mlecznego szkła. Niektóre meble, np. stół, też mogą być szklane. Postaw również na sprzęty ażurowe i z tworzywa sztucznego.

Wykończenie naturalnymi deskami skosów i sufitów optycznie obniża pomieszczenia. Sprawdzą się więc tylko na bardzo wysokich poddaszach.

Zobacz też:

Łazienka na poddaszu
Autor: www.muratorprojekty.pl Jeśli urządzamy łazienkę na poddaszu, pod skosem najlepiej jest ustawić wannę lub sedes. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator HK61b autorstwa Home Koncept. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekt.pl

Unikaj dodatkowego dzielenia powierzchni poddasza

Adaptując strych, potraktuj istniejące przegrody – kominy, ściany nośne, słupy – jako jedyne elementy ograniczające i dzielące przestrzeń. Będą przydatne, bo mogą za nimi zniknąć sprzęty: lodówka za słupem, zlew za kominem, łóżko za ścianą. Salon na małym poddaszu warto połączyć z jadalnią i kuchnią, sypialnię z łazienką. Dodatkowymi ścianami wydzielaj tylko te pomieszczenia, które wymagają intymności.

Prawidłowe rozplanowanie szuflad i drzwiczek od szafek

Szafki przy ściance kolankowej powinny być tak zrobione, by można było do nich podejść w pozycji wyprostowanej. Gdy kąt nachylenia połaci wynosi 45°, a szafki mają wysokość 120 cm, na wyciągnięcie ręki, czyli 30 cm przed nimi, może stanąć osoba o wzroście 150 cm. Jeśli dach jest bardziej płaski, ta odległość będzie większa.

Robiąc półki, miej na uwadze, że im wyżej, tym będą płytsze. Najgłębsze są przy podłodze – by do nich sięgnąć, czasem trzeba się położyć. Wygodniejsze są szuflady, bo mogą być głębokie i długie. Warto jednak pamiętać, że ich boki są prostokątne, nie wykorzysta się więc w pełni miejsca pod skosem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.