| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Aranżacja mieszkania na poddaszu: jak pomysłowo zaaranżować małe wnętrze?

Aranżacja mieszkania na poddaszu: jak pomysłowo zaaranżować małe wnętrze?

Mały metraż mieszkania na poddaszu nie musi oznaczać mało funkcjonalnej przestrzeni. Są pewne sprawdzone sposoby i rozwiązania, które pozwolą stworzyć wnętrze wygodne w użytkowaniu i wizualnie nie będą go pomniejszać. Zobacz pomysł na aranżację małego mieszkania na poddaszu.

Wcześniej na ciemnym poddaszu w domu jednorodzinnym mieściły się sauna i pokój rekreacyjny. Trudno było uwierzyć, że da się na nim tak komfortowo zamieszkać! Architektka jednak nie widziała żadnego problemu, aby stworzyć przytulne mieszkanie na poddaszu. Zaplanowała otwartą przestrzeń z częścią do pracy (właścicielka jest studentką), do wypoczynku i spania.

Łazienkę oraz garderobę oddzieliła od części otwartej szklanymi drzwiami przesuwnymi. Założeniem była przestronna i jasna aranżacja, dlatego ścianki kolankowe i skosy zostały pomalowane na biało.

Pobielono też słupy konstrukcyjne, a na podłodze położono bieloną, szczotkowaną posadzkę z desek dębowych. Kolejnym zadaniem architektki było znalezienie miejsca na mnóstwo książek i drobiazgów gospodyni.

Żeby poddasza wizualnie nie zacieśniać, zaprojektowała sporo schowków. Ta „zabawa w chowanego” dała świetny rezultat.

Pomysłowe meble na poddasze

Najczęściej do ich zrobienia pod skosami wykorzystuje się płyty meblowe, g-k lub sklejkę. Gdy połać dachowa jest nisko, wygodnym rozwiązaniem są płytkie, lecz obszerne szuflady zamontowane np. w podeście (zdjęcie 1 w galerii poniżej) lub zabudowie na wymiar, a także szafki typu cargo (zdjęcie 2 w galerii poniżej).

Niezastąpione są też skrzynie na kółkach, bo łatwo je spod skosu wysunąć. Warto pamiętać, że na poddaszu duże możliwości magazynowania daje również przestrzeń pod zabudowanymi schodami.

PAMIĘTAJ
  • Na adaptowanym strychu typowe podziały pomieszczeń i sposoby urządzania wnętrz zawodzą. Szukaj niestandardowych rozwiązań. Staraj się nie zamykać przestrzeni i tak już ograniczonej skosami.
  • Zawieszenie mebla jest sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni. W pojemną szafę perfekcyjnie można wkomponować ekran telewizora i czarny pikowany zagłówek łóżka.

Wizualne powiększenie małego wnętrza poddasza

Niezawodnym sposobem jest pomalowanie ścian na jasny pastelowy albo biały kolor. To przy okazji doskonałe tło dla innych elementów wystroju wnętrza. Posadzka, nawet gdy jest jasna, nie powinna mieć mocnego rysunku słojów, żeby nie przytłoczyła aranżacji.

Pomieszczenia zyskają przestrzeń, jeśli oddzieli się je drzwiami przeszklonymi lub z mlecznego szkła. Niektóre meble, np. stół, też mogą być szklane. Postaw również na sprzęty ażurowe i z tworzywa sztucznego.

Wykończenie naturalnymi deskami skosów i sufitów optycznie obniża pomieszczenia. Sprawdzą się więc tylko na bardzo wysokich poddaszach.

Unikaj dodatkowego dzielenia powierzchni poddasza

Adaptując strych, potraktuj istniejące przegrody – kominy, ściany nośne, słupy – jako jedyne elementy ograniczające i dzielące przestrzeń. Będą przydatne, bo mogą za nimi zniknąć sprzęty: lodówka za słupem, zlew za kominem, łóżko za ścianą. Salon na małym poddaszu warto połączyć z jadalnią i kuchnią, sypialnię z łazienką. Dodatkowymi ścianami wydzielaj tylko te pomieszczenia, które wymagają intymności.

Prawidłowe rozplanowanie szuflad i drzwiczek od szafek

Szafki przy ściance kolankowej powinny być tak zrobione, by można było do nich podejść w pozycji wyprostowanej. Gdy kąt nachylenia połaci wynosi 45°, a szafki mają wysokość 120 cm, na wyciągnięcie ręki, czyli 30 cm przed nimi, może stanąć osoba o wzroście 150 cm. Jeśli dach jest bardziej płaski, ta odległość będzie większa.

Robiąc półki, miej na uwadze, że im wyżej, tym będą płytsze. Najgłębsze są przy podłodze – by do nich sięgnąć, czasem trzeba się położyć. Wygodniejsze są szuflady, bo mogą być głębokie i długie. Warto jednak pamiętać, że ich boki są prostokątne, nie wykorzysta się więc w pełni miejsca pod skosem.

Murator.tv: Aranżacja poddasza? Zobacz, jak urządzić łazienkę pod skosami

Aranżacja poddasza. Jak wykorzystać cenną powierzchnię użytkową na poddaszu

Urządzanie mieszkanie na poddaszu nie jest prosta sprawą. Zwłaszcza, że sen z powiek spędzają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Remont kuchni - Jak się przygotować? Ile to...

Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Potrzeby jest dobry projekt, sprawdzony fachowiec i odpowiednie...

Jak mieszkali bohaterowie książek z dzieciństwa?...

Sprawdź, jak znasz domy, których opisy pojawiały się w popularnych książkach.

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Szare ściany w salonie i sypialni. Inspiracje na...

Szare ściany we wnętrzu nie muszą być przytłaczające. Zaletą szarości jest uniwersalność i ponadczasowość,...