| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » 5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej uniwersalny niż się większości z nas wydaje. Cegła klinkierowa przeniosła się do wnętrz i zaczęła być dekoracją ścian, schodami, meblościankami, blatami kuchennymi, obudowami wanien czy kominków. Zobacz galerię inspiracji cegieł i okładzin klinkierowych we wnętrzu.

Cegła klinkierowa zawdzięcza obecność we wnętrzu domu swojej urodzie, dużym możliwościom aranżacyjnym, łatwości w budowaniu z niej elementów wystroju. Chociażby zabudowy kuchennej wraz z blatem do przygotowywania posiłków. Surowiec, z którego wykonuje się ceramikę jest zupełnie naturalny i ekologiczny tak, jak proces jego wypalania. Cegła klinkierowa jest wytrzymała i prawie nienasiąkliwa. Idealna do stworzenia z niej obudowy wanny czy ścianki działowej, murku w łazience zaaranżowanej w stylu industrialnym.

Ten materiał budowlany poradzi sobie również w tych najtrudniejszych sytuacjach. Spotkanie z ogniem nie robi na nim większego wrażenia, dlatego cegła klinkierowa stosowana jest do budowy paleniska kominka i grilla ogrodowego. Swoją wysoką ognioodporność zawdzięcza wypalaniu, podczas procesu produkcyjnego, w temperaturze 1000 stopni Celsjusza.

Dekoracyjne ściany i regały z płyty k-g królują w salonach i sypialniach. Można je również wykonać z cegły klinkierowej. Tak zaprojektowane wnętrze nabiera industrialnego charakteru  lub wręcz przeciwnie - rustykalnego stylu w zależności od aranżacji i pomysłu. Dziś przenosimy charakter fasady domu do jego wnętrza. Klinkier, który do tej pory był głównie wykorzystywany do budowy ogrodzeń, murów i elewacji, zdobył swoje uznanie wśród dekoratorów wnętrz i spełnia oczekiwania użytkowników. Cegła klinkierowa urządza nie tylko salon, sypialnię, ale i pokoje dziecięce oraz młodzieżowe - wprowadzając niepowtarzalne wnętrzarskie scenografie.

Autor: Röben

Cegła klinkierowa w rustykalnym klimacie, połączona z nowoczesnymi meblami i kolorowymi tkaninami.

Cegła klinkierowa w salonie i sypialni

Zastosowanie cegieł lub płytek klinkierowych jako dekorację ścienną to ekstrawagancja, na którą może sobie pozwolić każdy. Do wnętrz nowoczesnych będą pasowały cegły w kolorach: szary, czarny lub biały. Te o powierzchni glazurowanej będą nadawały płaszczyźnie ściany lekki połysk i elegancki wygląd. W pomieszczeniach zaprojektowanych w stylu industrialnym można zastosować klasyczne cegły lub płytki klinkierowe o powierzchni gładkiej, cieniowanej lub ryflowanej.

Jeżeli wnętrze jest utrzymane w stylu wiejskim to i klinkier w nim zastosowany powinien nawiązywać do starych, ceglanych domów. Taki efekt uzyskuje się stosując czerwoną, tradycyjną cegłę na przykład na fragmencie ściany, jako ściankę działową lub słupek. W małych mieszkaniach można zastosować okładzinę klinkierową, która zajmuje mniej miejsca. Rustykalny klimat we wnętrzu dopełnią dodatki z naturalnego drewna.

Klinkierowe cegły czy okładziny stanowią doskonałą inspirację do stworzenia nietuzinkowego wystroju pokoju dziecka i nastolatka. Każda mała księżniczka marzy o komnacie w murowanym zamku, a każdy mały rycerz chciałby walczyć ze stworami w smoczej wieży. Dzięki zastosowaniu różnych kolorów cegły klinkierowej np. żółtej czy czarnej jako elementy na szarej ścianie, pomoże to podzielić pokój nastolatka na strefy: do nauki, snu czy spędzania wolnego czasu.

Klinkier w łazience

Najczęściej wybieranym materiałem do aranżacji ścian i podłóg w łazienkach są płytki ceramiczne. Ze względu na swoją popularność i powszechną obecność nie robią już na nas wrażenia. Producenci oferują wiele wzorów i formatów płytek dedykowanych do łazienek we wszystkich możliwych stylach.

Sposobem na to, aby się wyróżnić są dobrze znane i doceniane, choć jeszcze nie w tej części domu, cegły klinkierowe. Wyłożone nimi ściany lub fragmenty czy delikatne akcenty, w postaci obudowy wanny lub zestawu podtynkowego, są dobrym tłem dla monochromatycznych mebli i dodatków. Klinkier charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dlatego idealnie spełni swoją rolę w łazience, w której nierzadko jest gorąco i parno. Nie straszne mu również łazienkowe awarie, niewielkie zalania i podtopienia.

Kuchnia z cegły

Klinkier w kuchni można zastosować na wiele sposobów. Między innymi wcześniej już wspomniane wykonanie z niego blatu kuchennego, który jest mocny, wytrzymały, ekologiczny i bardzo efektowny. Posuwając się o krok dalej w projektowaniu kuchni, oryginalnym pomysłem jest wymurowanie całej dolnej zabudowy kuchennej. Wystarczy dokręcić drzwi frontowe z zawiasami lub zastosować efektowne zasłonki ukrywające zawartość stworzonych nisz. Dopełnieniem może stać się murowana z cegły klinkierowej wyspa.

Na ścianie, w przestrzeni między szafkami kuchennymi najmodniejsze są teraz płytki, szkło, kamień lub właśnie cegła. I tu odnajdą się okładziny klinkierowe. Szeroki wachlarz rodzajów wykończeń cegieł i płytek: ryflowane, ciosane, gładkie czy podpalane pozwalają na dopasowanie ich do stylu wnętrza kuchni.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Drewno, kamień czy korek? Jakie wykończenie...

Wszyscy doskonale wiedzą, że to od wykończenia wnętrz zależy ostateczny klimat domu czy mieszkania. Nie...