| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Więcej niż wygoda: rozwiązania, dzięki którym twój dom będzie komfortowy

Więcej niż wygoda: rozwiązania, dzięki którym twój dom będzie komfortowy

Dodatkowe pomieszczenia, sprzęty ułatwiające wykonywanie codziennych czynności, nowoczesne urządzenia, właściwy mikroklimat – wszystko to zapewnia mieszkańcom przyjemność z przebywania w domu. Podpowiadamy, w co warto zainwestować, aby czuć się w nim komfortowo

Nowoczesny dom ma być nie tylko wygodny, ale także zaspokajać ponadstandardowe potrzeby mieszkańców: poczucia przestrzeni, obcowania z kulturą, realizowania hobby czy uprawiania sportu. Należy pomyśleć o tym już na etapie projektu. To dobra okazja, by zastanowić się, jakie są oczekiwania wszystkich domowników wobec wymarzonego domu i odpowiednio zaplanować wnętrza.

Luksus przestrzeni

Dzisiaj liczy się nie tylko metraż domu, równie ważna w odbiorze przestrzeni jest wysokość pomieszczeń. Wyjście poza standardową wysokość 2,6 m pociąga za sobą inne rozwiązania postrzegane jako komfortowe: dwukondygnacyjne pomieszczenia, antresole i galerie, reprezentacyjne schody, duże przeszklenia. Wysokie pomieszczenia dają oddech i możliwość cieszenia się przestrzenią, a duże przeszklenia – przenikanie przestrzeni wewnętrznej i otoczenia.

Uczta dla kinomanów

We współczesnym domu możemy zaaranżować pomieszczenie służące do komfortowego odbioru filmów czy muzyki. Nowe możliwości technologiczne pozwalają stworzyć warunki oferowane do niedawna jedynie przez kino czy salę koncertową. Do prawdziwego kina upodabnia go dźwięk dobiegający zewsząd dzięki wielu głośnikom. Najlepiej, gdy pomieszczenie ma 20-30 m² i kształt prostokąta, jednak nie powinien być on długi i wąski. Zwykle pokój telewizyjny planuje się jako uzupełnienie pokoju dziennego, bądź w strefie prywatnej, gdzie pełni on zarazem funkcje bawialni. Komfort użytkowania zapewni nam także odpowiedni wystrój i wyposażenie takiego pokoju.

Domowa czytelnia

Na bibliotekę z prawdziwego zdarzenia potrzebne jest osobne duże pomieszczenie – obszerny księgozbiór wymaga nie tylko miejsca, ale też odpowiednich warunków: konieczna jest dobra wentylacja, oświetlenie światłem dziennym i sztucznym. Aby biblioteka nie była miejscem martwym, ważny jest dobry dostęp do książek. Ułatwi to odpowiednia wysokość regałów lub specjalne drabinki. Warto jednocześnie zadbać o trwałość zbiorów – jeżeli postawimy je w przeszklonych regałach, nie będą się kurzyły i posłużą nie tylko nam, ale i naszym wnukom.

Salon gier i zabaw

Aby salon na całe lata nie stał się pokojem do zabaw, warto zaplanować osobną bawialnię. Wbrew wyobrażeniom nie musi to być pokój wyłącznie wypełniony zabawkami. Poszerzmy funkcję bawialni o sprzęty służące rozrywce dorosłych czy starszego rodzeństwa, np. komputer, sprzęt muzyczny lub wygodną kanapę zachęcającą do wspólnej lektury rodzinnej. Pokój zabaw sprawdza się tylko w licznej rodzinie. Gdy jest jedno dziecko lub różnica wieku między rodzeństwem jest duża, lepiej nie skazywać go na samotną zabawę w osobnym pomieszczeniu.

Dla ciała i relaksu

Na sport poza domem zwykle brakuje czasu. Warto więc zaprojektować miejsce, która umożliwi nam aktywność fizyczną w domu. Pokój do ćwiczeń powinien mieć zapewnioną odpowiednią nośność stropu – musi on wytrzymać dodatkowe obciążenia dynamiczne. Domowy fitness najlepiej umieścić w strefie prywatnej domu. Dobrze, aby w pobliżu domowej siłowni znalazła się łazienka i garderoba.

Miejsce na hobby należy dostosować do rodzaju pasji. Pokój do ćwiczeń muzycznych zaplanujmy w miejscu, które można odizolować od pozostałej części domu, pamiętając, że klasyczne instrumenty muzyczne, takie jak pianino i fortepian, potrzebują przestrzeni niezbędnej nie tylko do ich użytkowania, ale także do zapewnienia właściwego brzmienia muzyce. Najlepsze miejsce na modelarnię czy ciemnię fotograficzną to strych lub piwnica, dobrym rozwiązaniem jest też pokój nad garażem.

Autor: Ekornes

Komfort użytkowania kina domowego zapewni nam także odpowiedni wystrój i wyposażenie takiego pokoju. Właściwemu odbiorowi dźwięku służą miękkie wykładziny, dywany, tapicerowane meble. Pamiętajmy też o roletach zaciemniających okna

Autor: Barlinek

Aby swobodnie korzystać ze stołu bilardowego, pomieszczenie, w którym go ustawimy, powinno mieć około 20 m2

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Technika komfortu

  • Jeśli na wyższej kondygnacji zamierzamy postawić ciężki sprzęt do ćwiczeń, konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wzmocnienia. Powinna mieć większą wytrzymałość niż standardowe obciążenie 150 kg na m2. Równie ważne jest zapewnienie dobrej izolacji akustycznej, wydajnej wentylacji i obniżonej temperatury. Posadzka powinna być nieśliska i odporna na uderzenia.
  • By słuchanie muzyki lub oglądanie filmów było czystą przyjemnością, należy wygłuszyć ściany, stosując perforowane płyty gipsowe. W takich płytach wykonane są otwory, a na ich tylnej stronie przyklejona jest specjalna fizelina akustyczna. Idealnie tłumią hałas i jednocześnie redukują pogłos, czyli zjawisko odbicia dźwięku.
  • Jeśli my lub nasze dzieci dzielimy hobby z przyjaciółmi, dobrze, aby takie pomieszczenie miało osobne, niezależne wejście.
  • Gdy na pokój fitness lub hobby przeznaczamy pomieszczenie nad garażem, trzeba pamiętać, że strop nad garażem tworzy poziom pośredni między parterem a piętrem – wymaga zatem przemyślanego rozwiązania komunikacyjnego. Wejście do takiego pokoju można zaplanować na spoczniku schodów. Jest to wtedy pomieszczenie łatwo dostępne zarówno z parteru, jak i z piętra czy użytkowego poddasza. Zajmując niezależny poziom, w naturalny sposób jest odseparowane od pozostałych, podstawowych przestrzeni domu.
  • Strop nad garażem powinien zapewniać izolację akustyczną oraz szczelność uniemożliwiającą przenikanie spalin lub oparów paliwa do pomieszczenia usytuowanego nad nim. Strop pomiędzy ogrzewanym pomieszczeniem użytkowym a nieogrzewanym garażem powinien być izolowany termicznie od strony garażu.

Klimatyzator nie tylko na ochłodę

Klimatyzacja ma wiele zalet. Dzięki niej możemy się cieszyć przyjemnym mikroklimatem wewnątrz domu, gdy na zewnątrz jest duszno i upalnie. A to niejedyna korzyść...

Niepodważalną zaletą klimatyzatora jest możliwość obniżenia temperatury w domu do wymaganego poziomu. Może okazać się on nieoceniony, zwłaszcza jeśli domownicy źle znoszą upały. Trzeba jednak wiedzieć, że oprócz chłodzenia klimatyzator osusza powietrze. Jest to szczególnie przydatne w czasie burzowej pogody, gdy powietrze jest bardzo wilgotne i wydaje się ciężkie.

Inną ważną funkcją, jaką pełni klimatyzator, jest oczyszczanie powietrza z pyłu. Każde urządzenie tego typu wyposażone jest bowiem w filtr, który zatrzymuje znajdujące się w powietrzu cząstki stałe. Zastosowanie specjalnych filtrów może sprawić, że powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach będzie pozbawione również roztoczy, zarodków grzybów i pleśni, niektórych bakterii i wirusów, a nawet wszelkich zapachów.

Z niektórych urządzeń możemy mieć pożytek nie tylko w czasie ciepłych, letnich dni. Jeśli zdecydujemy się na zakup specjalnego klimatyzatora, który pracuje również jako powietrzna pompa ciepła, będziemy nim mogli ogrzewać powietrze, gdy w domu zacznie robić się chłodno. Klimatyzatory z taką funkcją są droższe od tych tradycyjnych, jednak dzięki nim w okresie zimowym rachunki za ogrzewanie będą znacznie mniejsze w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi. Przed zakupem zwróćmy uwagę, czy funkcja ogrzewania opiera się na pracy urządzenia jako pompy ciepła, a nie na zwykłej grzałce elektrycznej (eksploatacja klimatyzatorów wyposażonych w grzałkę jest dość kosztowna).

Więcej o typach klimatyzatorów przeczytasz tutaj.

Domowe spa

Współczesna łazienka zrelaksuje ciało i ukoi skołatane nerwy. Hydromasaż, masaż limfatyczny, bicze, łaźnia parowa, aromaterapia i chromoterapia to tylko niektóre zabiegi, jakim możemy poddać się w domu. Wakacyjne przyjemności, jakie czerpiemy z kontaktu z wodą, można zastąpić sauną i basenem. Mają one jednak swoje wymagania – należy je zaplanować już na etapie projektu.

Wanna z bąbelkami

Z wodnej kuracji w domu można korzystać w wannie wyposażonej w specjalny system dysz. Mogą być one nieruchome lub z regulacją kąta ustawienia w zależności od potrzeb kąpiącego się i jego wzrostu, z możliwością wyboru masażu. Hydromasaż można zamontować w wannie określonego typu bądź kupić wannę z zamontowanym fabrycznie urządzeniem. To sprzęt wymagający odpowiedniej oprawy i powierzchni, pasuje do salonów kąpielowych o powierzchni minimum 7 m², choć są także takie, które zmieszczą się w łazience o powierzchni 3 m². Wanny z hydromasażem wykonane są z akrylu lub APS. Oba tworzywa są ciepłe, lekkie, jednak akryl jest antypoślizgowy, tłumi dźwięki wody i pracy urządzeń do hydromasażu.

Uwaga! W wannie z hydromasażem można brać kąpiel, stosując dostępne na rynku środki pielęgnacyjne. Systematyczna dezynfekcja niweluje ewentualne awarie.

Masaż z panela

Panel prysznicowy montuje się na ścianie nad wanną, w kabinie prysznicowej lub w kąciku natryskowym. Dostępne są też modele podtynkowe. Panel tworzy płyta, na której umocowana jest głowica prysznicowa, słuchawka, dysze do masażu wodnego, pokrętła, ewentualnie siedzisko lub półka na kosmetyki. Zwykle jest wyposażony w pięć dysz: cztery usytuowane są skrajnie, po dwie z obu stron – do masażu całych pleców, a jedna centralnie – do masażu kręgosłupa. Pokrętła lub przyciski służą do regulacji temperatury wody, natężenia strumienia oraz włączania i wyłączania wybranych dysz. Rodzaj kąpieli i czas jej trwania można regulować również elektronicznie pilotem.

Kabina komfortu

Jest wyposażona w rozbudowany panel prysznicowy i oferuje program wzbogacony o masaż, a po zamontowaniu na niej specjalnej czaszy zapewnia regenerację sił w łaźni parowej lub łagodny prysznic. Ma też funkcję chromoterapii – po jej uruchomieniu cztery kolory: żółty, czerwony, niebieski i zielony pobudzają bądź uspokajają. W kabinach wyposażonych ponadstandardowo można posłuchać muzyki, porozmawiać przez telefon lub poddać się tzw. wodnym biczom szkockim. W przeciwieństwie do panelu z hydromasażem w kabinie dysze mogą się znajdować również na połączeniach jej ścian, na wysokości tych części ciała, które najczęściej wymagają masażu. Elektroniczny panel sterujący funkcjami umieszczony wewnątrz kabiny często wyposaża się w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Minimalne wymiary kabiny to 90x90 cm lub 80x100 cm, dwuosobowej – 135x135 cm. Można też kupić wannę z hydromasażem połączoną z kabiną.

Sauna – gorący luksus

Można korzystać z sauny suchej, mokrej bądź parowej. Powinna być ona połączona z prysznicem oraz miejscem do wypoczynku. Najprościej jest kupić gotową kabinę – dostępne są już takie o wymiarach w podstawie 100x100 cm. Można ją wstawić nawet do niewielkiej łazienki. Jednak naprawdę wygodna kabina, w której można się położyć, ma wymiary w podstawie około 200x200 cm. Jeśli korzystanie z sauny ma służyć życiu towarzyskiemu, urządźmy ją bliżej strefy dziennej, jeśli ma być miejscem tylko dla domowników – bliżej strefy nocnej. Pamiętajmy zawsze, że po saunie powinniśmy wypocząć. Dlatego bardziej komfortowy będzie osobny pokój do relaksu z miejscem na leżanki, fotele, stolik na napoje i prysznic lub beczkę z wodą do schładzania ciała po wyjściu z sauny. Idealnym rozwiązaniem jest pomieszczenie, z którego możemy wyjść na zewnątrz domu, zimą schłodzić się w śniegu i dotlenić.

Autor: Kaldwei

W wannie z hydromasażem większe dysze są zamontowane po jej bokach i w oparciu, mniejsze na jej spodzie. Dzięki temu masują odpowiednie partie ciała

Autor: Artweger

W kabinie na planie koła najwygodniej zamontować panel prysznicowy w narożniku

WARTO WIEDZIEĆ

Klucz do komfortu

  • Montując kabinę prysznicową i wannę spa, warto wiedzieć, że nie wymagają one specjalnych rozwiązań instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przed zakupem należy jedynie sprawdzić, jakie jest ciśnienie w domowej instalacji, oraz porównać z zaleceniem producenta, przy jakich parametrach dysze pracują prawidłowo.
  • Trzeba też sprawdzić wydajność kotła ciepłej wody użytkowej i porównać ten parametr z danymi producenta.
  • Kabin i wanien spa nie można instalować, jeśli mamy jedynie przepływowy podgrzewacz wody. Jego moc jest za niska.
  • Wanna z hydromasażem jest zasilana prądem 230 V, więc musi być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, mieć osobne doprowadzenie prądu oraz samodzielny bezpiecznik. Trzeba również zrobić połączenia wyrównawcze obejmujące metalowe elementy instalacji wodnej oraz armaturę przy wannie.
  • Aby utrzymać wannę z hydromasażem w czystości, należy ją dezynfekować co najmniej raz na dwa miesiące. Wanny z hydromasażem wyższej klasy mają wmontowany system automatycznej dezynfekcji. Jego obsługa ogranicza się jedynie do uzupełnienia płynu dezynfekcyjnego w zbiorniku, którego zawartość starcza na cztery procesy oczyszczania.

Radość z pływania

Basen do niedawna był kojarzony z nieosiągalnym luksusem. Głównie z uwagi na koszty i wymagania techniczne. Teraz pozostała już tylko bariera finansowa. Dzięki nowoczesnym systemom wentylacji oraz filtrowania i odkażania wody można bez trudu uniknąć w pomieszczeniach zarówno wilgoci, jak i basenowego zapachu. Konstrukcja basenu musi być uwzględniona w projekcie. Nieckę wykonuje się równocześnie z fundamentami domu i montuje dobrane elementy instalacji. Uszczelnia się ją basenową folią PCW lub wykłada ceramiką. Konieczne jest wyposażenie basenu w kanał rewizyjny na wszystkich ścianach, na których są instalowane urządzenia. Powietrze w hali basenowej ma wysoką wilgotność, więc użyte do jej budowy materiały muszą być odporne na wilgoć i działanie środków chemicznych. Należy ograniczyć emisję pary wodnej i zapewnić jego ciągłe osuszanie. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen, instaluje się skraplacze pary wodnej lub układy wentylacji.

A może basen w ogrodzie?

Najlepiej, gdy basen powstaje wraz z budową domu. Można wtedy tym samym sprzętem dowieźć materiały czy wykonać wykop. Basen nie powinien być ostatnią inwestycją, warto go zrobić przed założeniem ogrodu. Nieckę można wymurować z betonu zbrojonego, ale są też dostępne gotowe – z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym, z blachy stalowej albo budowane w systemie szwedzkim (drewniany szkielet uszczelniony wewnątrz wodoodporną sklejką). Baseny betonowe można wykończyć płytkami ceramicznymi lub masą z żywic epoksydowych, pozostałe – folią. Najtańszym rozwiązaniem jest basen rozporowy, który ustawia się na trawniku lub zagłębia w ziemi.

Aby cieszyć się czystą wodą, trzeba zainstalować filtr z pompą, regularnie usuwać z dna większe zanieczyszczenia oraz stosować preparaty chemiczne zapobiegające rozwojowi glonów. Można też zainstalować wymienniki ciepła lub kolektory słoneczne, dzięki którym woda w basenie będzie mieć stałą temperaturę.

Komfortowa kuchnia

Dostępne dzisiaj urządzenia kuchenne służą nie tylko wygodzie – mogą stworzyc komfortowe warunki do przygotowywania potraw i uprzyjemniać przeznaczony na nie czas.

Lodówka multimedialna

Współczesne lodówki nie tylko chłodzą i mrożą. Większy komfort zapewniają te z systemem antybakteryjnym, elektroniczną regulacją temperatury. Nikogo dzisiaj nie dziwi wbudowana w ścianę chłodziarki kostkarka do lodu czy barek. Hitem jest lodówka wyposażona w telewizor montowany zarówno na stałe, jak i z możliwością łatwego wyjęcia i przeniesienia.

Okap nowej generacji

O komforcie w kuchni przesądza dziś również świeże powietrze i cicho pracujące urządzenia. Nowoczesny okap jest w stanie wymieniać powietrze 10 razy na godzinę, emitując przy tym hałas nie większy niż 55 dB. Coraz częściej to sprzęt inteligentny – może być wyposażony na przykład w czujnik natężenia oparów – silnik automatycznie zwiększa obroty, gdy gotujemy więcej potraw. Ale naprawdę komfortowy okap może więcej – zastąpi designerską lampę nad wyspą, może mieć także wbudowany telewizor z ekranem LCD.

Radość na zmywaku

Dzisiaj również zlewozmywak przejmuje wiele funkcji. Deska dopasowana do ociekacza lub komory zwiększa powierzchnię blatów roboczych, dodatkowe osączarki z odpływem umożliwiają jednoczesne płukanie i rozmrażanie owoców czy mięsa. Nowoczesny zlewozmywak ułatwi też odcedzanie, tarcie sera, ubijanie piany na parze lub schładzanie potraw na lodzie. Są modele z otworami w ociekaczu, którymi odpadki wpadają wprost do kosza albo jeszcze lepiej – sortownika śmieci.

Płyta z klasą

Gotowanie na płycie indukcyjnej jest szybkie, bezpieczne i oszczędne. Wytwarza ona ciepło bezpośrednio w naczyniu, precyzyjnie dozując energię cieplną. Pole elektromagnetyczne lub magnetyczne w ciągu paru sekund podgrzewa dno garnka. Płyta nie nagrzewa się, tak więc nie ma możliwości sparzenia sobie palców ani przypalenia potrawy, która w trakcie gotowania rozlała się na płytę. W momencie usunięcia garnka przestają grzać, wyłączając się samoczynnie.

Autor: Elektrolux

Płyta indukcyjna to komfortowe rozwiązanie dla naszej kieszeni – pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej

Modny wystrój salonu: ładne zdjęcia i aranżacje nowoczesnych wnętrz. Poznaj trendy!

Chciałbyś mieć wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym, ale nie wiesz, jak się zabrać do ich...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny...

Salon to miejsce, w którym będziesz wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Projekt...

Stół: wygodna jadalnia. Wybieramy stoły do...

Stół to serce jadalni. Dlatego przemyśl jego wybór. Stół do jadalni, kuchni, czy salonu...

Aranżacja salonu w nowym wydaniu. Prosty sposób...

Ten salon przed metamorfozą nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dzięki drobnym zmianom aranżacja nabrała...

Metamorfoza wnętrza: nowoczesny, wielofunkcyjny...

Ten salon pełni funkcję zarówno pokoju gościnnego, jak i sypialni. Jego wystrój i aranżacja...

Podłoga w salonie. Wybieramy posadzki: aranżacje,...

Podłoga w salonie może przyciągać wzrok i zdecydować o stylu wnętrza. Przed wyborem podłogi do salonu, pomyśl...