Jak ocenić, czy salon będzie wygodny, patrząc tylko na jego projekt?

2010-11-19 11:16

W projekcie domu, zwróć uwagę, czy salon ma właściwą powierzchnię, kształt i wysokość. Od tego zależy, czy urządzisz go zgodnie ze swoimi marzeniami. Duży pokój dzienny na planie kwadratu jest znacznie wygodniejszy, łatwiej w nim zaaranżujesz przestrzeń, ustawisz meble i wszystkie sprzęty. W małym domu salon powinien mieć co najmniej 25 mkw., w dużym - 30 mkw.

Upewnij się, że twój salon będzie wygodny. Sprawdź w projekcie domu kształt i wielkość pokoju dziennego
Autor: Mariusz Bykowski Oglądając projekty domów, zwróć uwagę na to, jak jest ukształtowany salon, czy odpowiada twoim potrzebom, czy będziesz go mógł urządzić zgodnie z twoimi wyobrażeniami.

W każdym domu pokój dzienny jest miejscem szczególnym. Tu odbywają się rodzinne spotkania i towarzyskie imprezy, tu przyjmowani są goście. Każdy, kogo zaprosimy, trafi do salonu. Jest to więc część reprezentacyjna – chcielibyśmy, aby był odzwierciedleniem naszego gustu i robił dobre wrażenie.

Z drugiej strony salon musi być wygodnym miejscem wypoczynku. Tu spędzamy wspólnie wolny czas, rozmawiamy, oglądamy telewizję, często nawet jadamy posiłki. To właśnie w salonie toczy się codzienne życie domowników, dlatego powinien być przestronny i funkcjonalny.

Oglądając projekty domów, zwróć uwagę na to, jak jest ukształtowany, czy odpowiada twoim potrzebom, czy będziesz go mógł urządzić zgodnie z twoimi wyobrażeniami.

Jaką wielkość powinien mieć salon, aby dobrze spełniał wszystkie funkcje?

Zależy to od liczby domowników, ich trybu życia, a także od tego, czy prowadzą bogate życie towarzyskie i jakie mają upodobania. Na pewno powierzchnia salonu powinna być proporcjonalna względem powierzchni całego domu.

Przyjmuje się, że w małym domu pokój dzienny powinien mieć nie mniej niż 25 mkw. W większych domach rzadko spotyka się salony mniejsze niż 30 mkw. Duży pokój dzienny jest bardziej funkcjonalny, łatwiej jest w nim zaaranżować przestrzeń, ustawić meble i wszystkie sprzęty. Naturalnym powiększeniem salonu może być półotwarta kuchnia, jadalnia, połączenie z holem, gabinet zamykany przesuwnymi drzwiami, a przede wszystkim taras.

Sprawdź projekty:

Jaką wysokość powinien mieć salon?

Dobrze jest, gdy pomieszczenie o dużej powierzchni ma niestandardową wysokość. Wysoki salon to więcej przestrzeni, a także większy prestiż. Wysokość podkreśla rangę najważniejszego miejsca w domu.

W niektórych projektach, aby zwiększyć wysokość salonu, obniża się poziom posadzki. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w parterowych domach. Niżej jest podłoga całego salonu lub tylko jego fragmentu pełniącego określoną funkcję, na przykład wyróżnia się w ten sposób kącik wypoczynkowy z kominkiem. Zazwyczaj różnica poziomów równa jest wysokości jednego lub trzech stopni (w tym drugim przypadku wynosi około 50 cm). Jednak obniżenie posadzki niesie ze sobą pewną przeszkodę w postaci schodów, które utrudniają komunikację, dlatego nie powinno się w ten sposób oddzielać kuchni od jadalni.

Są też inne sposoby na wysoki salon. W wielu projektach jest to przestrzeń dwukondygnacyjna, która zajmuje część powierzchni poddasza. Strefa dzienna na parterze jest wysoka aż do połaci dachu. Może być wtedy doskonale doświetlona oknami połaciowymi lub świetlikami. To ważne, by wysokie pomieszczenie nie tonęło w cieniu.

Salon o niestandardowej wysokości powinien mieć odpowiednio duże i wysokie okna. Większe przeszklenia wprowadzają więcej światła, a także otwierają salon na ogród, którego widok może być dekoracją wnętrza.

Dwukondygnacyjny salon daje wiele możliwości aranżacji. W części pomieszczenia można zbudować antresolę. Może też być wizualnie połączony z holem poddasza lub piętra.

Jak kształt salonu wpływa na jego wygodę?

To również zależy od powierzchni pomieszczenia. Małe pokoje powinny mieć zwarty plan prostokąta, najlepiej zbliżonego do kwadratu. Są wtedy ustawne i ich aranżacja nie stanowi problemu. We wnętrzu, którego podłoga ma kształt zbliżony do kwadratu, łatwiej jest ustawić meble oraz niezbędne sprzęty, zachowując wolne miejsce na komunikację.

Duże salony pozwalają na większą swobodę w kreowaniu wnętrz, a ich plan może być zarówno prosty, jak i „łamany”, na przykład w kształcie litery L. Pokoje o dużych powierzchniach mogą być rozbudowane i tworzyć strefy pełniące różne funkcje z wydzielonymi przejściami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.