| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Otwarta strefa dzienna. Jakie są atuty otwartych wnętrz?

Otwarta strefa dzienna. Jakie są atuty otwartych wnętrz?

Znakiem nowoczesności domu jest otwarta strefa dzienna. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń domu staje się bardziej atrakcyjna, a światło dzienne wędruje swobodnie. To jednak niejedyne atuty otwartych wnętrz.

W dawnych, szczególnie dużych domach prawie każda z funkcji miała osobne miejsce: oprócz odgrodzonej od pokojów kuchni i reprezentacyjnego salonu wydzielano jadalnię i bawialnię. Dzisiaj tylko zagorzali tradycjonaliści decydują się na zamkniętą kuchnię lub salon oddzielony od holu drzwiami. Najczęściej pomieszczenia te tworzą otwarte, jednoprzestrzenne wnętrze. To modne rozwiązanie sprzyja integracji rodziny, ale niesie też wiele wyzwań aranżacyjnych.

Autor: Barbara Sokołowska

Dzięki otwarciu wnętrz przestrzeń wydaje się większa i lepiej doświetlona

Kompromis funkcji

Dzisiaj w strefie dziennej pełnymi ścianami oddziela się tylko pomieszczenia wymagające intymności: łazienkę, w.c. – a także ciszy – gabinet czy rodzinną pracownię. Ściany i drzwi konieczne są także tam, gdzie potrzeba izolacji termicznej – między holem i przedsionkiem czy kuchnią i spiżarnią. Pozostałe pomieszczenia – kuchnia, salon, jadalnia, hol – nie wymagają oddzielania ścianami i drzwiami. Wbrew pozorom nie oznacza to pełnej, niczym nieskrępowanej swobody w aranżacji wnętrza. Nawet jeśli dążymy do jak największego otwarcia przestrzeni, istnieje potrzeba „okiełznania” tak różnorodnych funkcji, jak wypoczynek, codzienne posiłki, przyjmowanie gości, posiadówki przy kominku, oglądanie TV, zajęcia z dziećmi czy codzienne korzystanie z komputera. Funkcje te nie mogą swobodnie pływać w przestrzeni,większość z nich wymaga miejsc specjalnie do tego przeznaczonych, a także odpowiedniej ich aranżacji i wyposażenia. Najlepszym sposobem wyodrębnienia poszczególnych funkcji w otwartej strefie dziennej jest czytelny podział na aneksy. W ten sposób rozdziela się te funkcje pokoju dziennego, które mogłyby ze sobą wzajemnie kolidować, na przykład gotowanie i wypoczynek. Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na wielkość poszczególnych aneksów. W otwartej przestrzeni poszczególne funkcje można zmieścić na mniejszej przestrzeni, dodatkowo zagospodarowując przestrzeń graniczną. I tak na osobną jadalnię potrzebujemy pomieszczenia o wielkości 12 m², stół w aneksie jadalnianym zmieścimy na 8 m². Osobna zamknięta kuchnia z miejscem na stół śniadaniowy to minimum 14 m², na kuchnię w aneksie ze stołem na granicy salonu wystarczy nawet 8 m². Pokój dzienny o funkcji wyłącznie wypoczynkowej powinien mieć nie mniej niż 20 m², tymczasem aneks wypoczynkowy w otwartej przestrzeni można zmieścić już na 12 m².

Autor: Marcin Czechowicz

W domach dwukondygnacyjnych w otwartą strefę dzienną włącza się również schody, które zmieniają odbiór przestrzeni

Podział na aneksy często wynika w naturalny sposób z rozbudowanego kształtu pomieszczenia lub z przebiegu szlaków komunikacyjnych. Można też zaznaczyć granice poszczególnych funkcji zróżnicowaną posadzką, innym kolorem ścian lub aranżacją wskazującą na funkcję takiego aneksu. Często też wprowadza się rozwiązanie połowiczne, zachowując fragmenty ścian i pozostawiając między nimi szerokie, otwarte przejścia. Wznosi się też niskie ścianki i murki, oddzielając aneksy meblami i oświetleniem.

Nowe granice kuchni

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie znane od lat, ale wciąż uchodzące za nowoczesne. Jedną z motywacji do otwarcia kuchni jest stworzenie lepszych warunków do rozwijania życia rodzinnego i towarzyskiego, które w blokowym mieszkaniu zazwyczaj ogranicza nam zbyt szczupła przestrzeń. Nareszcie osoba przygotowująca posiłki nie będzie szczelnie odgrodzona od wypoczywającej w pokoju dziennym pozostałej części rodziny. W małym domu nabiera ono szczególnego znaczenia. Otwarta na salon kuchnia to jednak również połączenie różnorodnych funkcji obu pomieszczeń. Zazwyczaj więc zaznaczamy je, sytuując na granicy kuchni i salonu odpowiednie meble: stół, wielofunkcyjną wyspę, półwysep lub barek. Pamiętajmy też, że brak jednej ściany to również mniej miejsca na kuchenną zabudowę, dlatego tak dużego znaczenia nabiera to, jak zagospodarujemy miejsce przy pozostałych ścianach. W otwartej kuchni warto mieć spiżarnię – tu można zmieścić wszystkie mało atrakcyjne zapasykuchenne sprzęty. Formą zaznaczającą granice kuchni jest półwysep, czyli fragment zabudowy kuchennej oderwany od ciągu szafek umieszczonych przy ścianie i stykających się z nim tylko jednym bokiem. Domyka on zabudowę kuchni w literę L lub U, nie zaburzając jednocześnie jej przestronności i nie naruszając otwartego charakteru. Blat półwyspu czasami umieszcza się na innej wysokości niż blat roboczy. Obniżony do wysokości 75 cm, tworzy wygodny kącik jadalniany, a jednocześnie wygodne miejsce do pracy na siedząco, podniesiony zaś do wysokości 110-115 cm – barek lub szafkę na kącik do przygotowywania kawy. Półwysep przedłuża płaszczyznę roboczą i pozwala ją lepiej zagospodarować, ponieważ – w przeciwieństwie do blatów roboczych ograniczonych z jednej strony ścianą – jest dostępny z dwóch lub trzech stron. Często pozostawiamy go jedynie jako dodatkowe miejsce do pracy, ale można w niego wbudować także kuchenkę lub zlewozmywak. Pod blatem półwyspu zwykle kryją się szafki, półki i szuflady w różnych kombinacjach. Pozostawienie pod blatem wolnej przestrzeni daje nowe możliwości aranżacyjne. Boki szafek półwyspu można wykorzystać na relingi lub szuflady.

Autor: ALNO

Granice kuchni zaznacza nietypowa wyspa: od strony kuchni umieszczono na niej wysoki barek zasłaniający roboczą część kuchni, od strony pokoju – szafki z wygodnymi siedziskami

Mniej zbędnych domowych ścieżek   

Rozwiązanie z otwartymi wnętrzami pozwala też ograniczyć komunikację, która jest włączona do części użytkowej. Wtedy jednak warto zainwestować w duży przedsionek, który może przejąć na siebie większość funkcji pozostałych miejsc przeznaczonych na komunikację. Dotyczy to przede wszystkim holu, który odciążony od funkcji, jakie pełni strefa wejścia, łatwiej będzie można włączyć w strefę dzienną. Jeśli przedsionek będzie na tyle duży, aby pomieścić w nim szafę na ubrania, hol może przybrać funkcje bardziej reprezentacyjne. Nadal jednak pozostaje najważniejszym węzłem komunikacyjnym domu – stąd rozchodzą się drogi do innych pomieszczeń na parterze, tu zwykle mieszczą się schody prowadzące na wyższą kondygnację. Hol otwarty płynnie łączy się z innymi pomieszczeniami strefy dziennej. Powiększa się przestrzeń pomieszczeń, ale do salonu, kuchni i jadalni przenikają komunikacyjne funkcje holu. Podobnie jak hol, stają się miejscem, gdzie skupiają się drogi prowadzące do innych pomieszczeń i do ogrodu.

WARTO WIEDZIEĆ

Sposób otwarcia przestrzeni w strefie dziennej zależy od jej kształtu – jeśli kuchnia i salon tworzą osobne pomieszczenia na planie prostokątów lub kwadratów stykających się ze sobą na niewielkiej powierzchni, trudniej będzie uzyskać wrażenie jednoprzestrzennego wnętrza. Natomiast nietrudno połączyć oba pomieszczenia, gdy są one wbudowane w plan jednego prostokąta. Często potrzeba otwierania strefy dziennej zmienia się w czasie. Dlatego najlepiej, jeśli projektant domu przewiduje ewentualne zmiany. Takie możliwości dają lekkie ściany działowe – w każdej chwili można z nich zrezygnować lub nie ryzykując poważnym remontem – wybudować je.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duże okna wprowadzają widoki również do zakątków położonych w głębi domu

Przeczytaj dodatkowo:
Stół: wygodna jadalnia. Wybieramy stoły do...

Stół to serce jadalni. Dlatego przemyśl jego wybór. Stół do jadalni, kuchni, czy salonu...

Domowa biblioteka na 15 sposobów. GALERIA

Domowa biblioteka powinna harmonizować ze stylem wnętrza. Nie mniej ważna jest jej funkcjonalność. Zobacz 15...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Dom przyjazny alergikom

Zdrowe tynki, sprawna wentylacja, czysta klimatyzacja, bezpieczne farby i materiały wykończeniowe. Zobacz,...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...