Meble do salonu. Co postawić przy kanapie w salonie

2009-10-27 1:00

Bez kanapy nie wyobrażamy sobie salonu. Jednak o stylu i charakterze salonu decuduje to, czym ją otoczymy. Podpowiadamy, jak dobrać dodatki do kanapy, aby salon tworzył spójną całość.

Kanapa w towarzystwie
Autor: Marcin Czechowicz|Mariusz Bykowski|serwisy prasowe firm Kanapa w towarzystwie

Salon: czy komplety meblowe w salonie są modne?

Komplety meblowe w salonie są niemodne, nadszedł czas mieszania stylów, epok, wzorów i kolorów. Skomponowanie w salonie mebli, tkanin i dekoracji tak, aby stanowiły harmonijną i atrakcyjną całość jest trudniejsze. Można jednak spojrzeć na to z drugiej, pozytywnej strony. Mamy większą swobodę wyboru i większą szansę wyróżnienia się oryginalnym stylem.

Urządzanie salonu zaczynamy od kanapy (to do kanpay będziemy dobierać pozostałe elementy). Proste meble, o kubicznych formach, obite gładkimi tkaninami są łatwe do zaaranżowania w każdym wnętrzu. Do tych mebli dobieramy fotel – stylowy, na rzeźbionych nóżkach albo prosty, ale we wzorzystej tkaninie. Jeśli lubisz zestawienia w jednej gamie kolorystycznej, spróbuj różnicować faktury – puszysty dywan, wytłaczane tkaniny obiciowe, a poduszki z gładkiego, błyszczącego materiału. Sofy nieco przerysowane, teatralne w kształcie, często w szalone wzory lub niezwykłe pikowania wymagają spokojnego otoczenia: prostego stolika, gładkiego dywanu, skromniejszych foteli. Pamiętaj, żeby tło nie kłóciło się, lecz podkreślało walory wybranych sprzętów.

Ściany malowane, oklejone tapetą, ozdobione obrazami, grafiką czy tkaniną współtworzą klimat i styl salonu.

Salon: jak urządzić salon elegancki i luksusowy?

Luksus i elegancja we włoskim guście.To wrażenie wynika z wysokiej jakości materiałów użytych w salonie. Szlachetne gatunki drewna zastosowano w meblach salonowych i podłodze. Wyrafinowane zestawienie kolorów tkanin obiciowych i poduszek dodaje szyku, podobnie jak błyszczące dodatki. Złamane fiolety zestawiono z szarością, ciemnym brązem i burgundem.

Jak urządzić salon? Zobacz trendy w urządzaniu salonu

Meble do salonu w stylu nowoczesnym

Kolor i kontrast ubrane w nowoczesne formy. Limonkowa zieleń, biel i czerń. Sofa obita białą tkaniną w linearne wzory idealnie pasuje do drugiej – ciemnej (może zastąpić ją fotel). Dla ocieplenia dodano zieleń: żywą i w postaci koloru. Chociaż przystrzyżone rośliny są nieco sztywne, a dywanowy trawnik sztuczny, rozweselają wnętrze.

Meble do salonu w stylu naturalnym

Ekologia jest modna. Lubimy przyrodę, więc jesteśmy temu trendowi przychylni. Proponujemy salon bliski naturze, a przynajmniej tak wyglądający. Brązy i beże w odcieniach drewna, żywe rośliny i zwierzęta (niestety tylko rzeźby) sprawiły, że powstał ekosalon, przyjazny i wygodny. Ozdób jest niewiele. Uroda salonu wynika raczej z prostoty i elegancji form.

Meble do salonu: meble zdobione, dekoracyjne

Fantazyjna podrzeźbiana kanapa obita niebieską skórą przyprawia o lekki zawrót głowy. Jest jak wykrzyknik na tle ascetycznego szarego wnętrza. Zwróć uwagę, że spotkały się w nim przedmioty orientalne z nowoczesnymi (lampa, grafika, krzesło).

Salon nowoczesny: dodatki

Do nowoczesnego salonu wprowadzono dawną architekturę za pomocą fototapety i nadrukowanej tkaniny. Robi to niesamowite wrażenie. Jesteś jakby na zewnątrz (i to wśród jakiego otoczenia!), siedząc na własnej kanapie. Pionowe bryty zdjęć dzielą przestrzeń pokoju. Dodatkowej urody dodają salonowi soczyste czerwienie i koronkoweodlewy żeliwne uratowane ze złomowiska.

Biały w salonie

Białe są meble, zasłony, ściany i malowana podłoga. Biel otoczenia stanowi interesujący kontrast dla stołu z grubo ciosanego drewna oraz dużego ciemnego obrazu wiszącego nad kanapą. Choć sprzęty i dekoracje niczym się nie wyróżniają, to biel nadaje salonowi rys nieskazitelnej elegancji.

Zdaniem projektanta

To nieprawda, że urządzenie dużego salonu jest łatwiejsze niż małego. W obu przypadkach można popełnić błędy, niekiedy nawet kosztowne. Kilka naszych wskazówek pomoże ci ich uniknąć.

  • Kanapa i fotele. Wybierając je, weź pod uwagę wielkość i wysokość pokoju. Do mieszkania o standardowej wysokości (ok. 260 cm) nadają się sprzęty o oparciach do 90 cm. Do niewielkiego salonu pasuje lekka kanapa, najlepiej na nóżkach i z niezbyt grubymi poduszkami. Pomyśl o dodatkowych siedziskach rozstawionych w pokoju, które w razie potrzeby staną wokół stolika kawowego.
  • Stoliki. Może być jeden lub kilka, rozlokowanych także z boków kanap. Zwróć uwagę na ich wysokość. Bardzo niskie choć wyglądają efektownie, nie są zbyt wygodne w codziennym użytkowaniu. W małym pokoju sprawdzą się stoliki wysuwane jeden spod drugiego, bo nie zajmują dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest także puf. Może być podnóżkiem, a gdy przykryjemy go tacą, zamieni się w stolik.
  • Oświetlenie. Boczne lampy (stolikowe, stojące, kinkiety) umieszczone w kilku punktach pokoju pomogą zbudować przytulny nastrój. Jedna lampa przy kanapie jest niezbędna, dwie to już rozwiązanie komfortowe. Gdziekolwiek usiądziesz, by poczytać, będziesz w zasięgu światła.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.