| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Zobacz, jak optycznie powiększyć mały pokój. Jak urządzić taki salon?

Zobacz, jak optycznie powiększyć mały pokój. Jak urządzić taki salon?

Mały pokój może się wydawać większy niż w rzeczywistości. Urządzenie salonu może okazać się nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak dzięki kilku prostym zabiegom możesz optycznie powiększyć mały pokój.

Sposoby na powiększenie małego pokoju

Najprościej byłoby usunąć ścianę oddzielającą mały pokój od kuchni i w ten sposób zyskać kilka dodatkowych metrów powierzchni. Proste rozwiązania nie zawsze jednak dają ciekawy efekt.

Dlatego architekt Tomasz Wieczorek do powiększenia przestrzeni postanowił wykorzystać triki wywołujące złudzenia optyczne. Ich działaniu poddawani jesteśmy już od wejścia do mieszkania. W przedpokoju zamontowano dwa duże lustra ciągnące się od podłogi do sufitu. Za ich sprawą mały pokój wydaje się dwa razy większy. Lustrzane tafle umieszczono również w rogach salonu, na ścianie na wprost wejścia oraz na części sufitu. Odbijają się w nich półki na książki zainstalowane na bocznych ścianach pomieszczenia oraz wnęka z telewizorem. Taka aranżacja salonu powoduje, że wydaje się on dłuższy i wyższy.

Autor: Marcin Czechowicz

Poziome zabudowy w małym pokoju utrzymane w mocnych barwach są bardziej wyeksponowane niż jasne, pionowe podziały. Półki wydają się przestronniejsze.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pomocne kolory przy urządzaniu salonu

W salonie na wprost wejścia znajduje się wnęka. Pomalowano ją farbą strukturalną w takim samym odcieniu jak gładkie ściany wokół, a wewnątrz umieszczono półki, które nie dotykają tylnej ściany wnęki. Po podświetleniu halogenami dystans między ścianą a półkami wydaje się większy, a wnęka głębsza.

Autor: Marcin Czechowicz

Przysiąść na rombie Lekka kanapa pasuje do stylistyki wnętrza, w którym większość elementów wykonano z kartongipsu. Tak jak one tworzą wrażenie przestrzeni.

Autor: Marcin Czechowicz

Małe jest piękne W niewielkim pomieszczeniu nie ma miejsca na masywne meble. Za to mile widziane są niskie półki, które znajdują się poza zasięgiem wzroku. Tutaj obudowano nimi kanapę.

W powiększeniu przestrzeni dużą rolę odgrywają meble. Przezroczysty stolik jest niemal niewidoczny, nie ogranicza przestrzeni pokoju. Podobnie niskie szafki, które zastępują masywne regały.

Autor: Marcin Czechowicz

Kurs na kanapę Jeden z najciekawszych elementów wystroju wnętrza: światło rozpięte na ruchomych rusztowaniach przypominających bom żaglowca. Poprzeczne belki można połączyć ze sobą pod sufitem – wtedy optyczne powiększają salon. Wysunięte do przodu, w kierunku telewizora, zamykają przestrzeń wokół kanapy.

Autor: Marcin Czechowicz

Lustro i spółka Odbicie w lustrzanej tafli wywołuje wrażenie głębi i tworzy złudzenie większej przestrzeni. Z kolei transparentne krzesło z tworzywa wydaje się niewidoczne.

ZDANIEM PROJEKTANTA

Jak optycznie powiększyć salon? Jakie materiały są potrzebne aby urządzić salon?

  • Pomalować ściany jasną farbą. Ciemniejsze mogą być tylko wybrane elementy, np. półki na książki i bibeloty.
  • Na ścianie, najlepiej w rogu pokoju, przykleić duże lustro. Jeśli zamontujemy je na wprost kanapy, będziemy mieć wrażenie, że ktoś oprócz nas jest w pokoju – mało komfortowe uczucie.
  • Dodatki takie jak lampki, doniczki czy wazony powinny mieć naturalny kolor. Nie będą przyciągać wzroku i stwarzać wrażenia bałaganu.
  • Nie przesadzać z wzorzystymi materiałami. Wystarczy jeden taki element.

Tomasz Wieczorek, architekt

Przeczytaj dodatkowo:
Dom przyjazny alergikom

Zdrowe tynki, sprawna wentylacja, czysta klimatyzacja, bezpieczne farby i materiały wykończeniowe. Zobacz,...

Stół: wygodna jadalnia. Wybieramy stoły do...

Stół to serce jadalni. Dlatego przemyśl jego wybór. Stół do jadalni, kuchni, czy salonu...

Metamorfoza wnętrza: nowoczesny, wielofunkcyjny...

Ten salon pełni funkcję zarówno pokoju gościnnego, jak i sypialni. Jego wystrój i aranżacja...

17 nowoczesnych salonów. Bardzo przytulne...

Zimową porą surowe i minimalistyczne aranżacje nowoczesnych salonów nie każdemu przypadną do gustu....

WZORY UMÓW na prace budowlano-remontowe + rady...

Pobierz gotowe wzory umów do wypełnienia – mamy dla Ciebie 6 różnych umów,...