| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Jak urządzić salon? Zaprojektuj ładny i wygodny pokój dzienny

Jak urządzić salon? Zaprojektuj ładny i wygodny pokój dzienny

Współcześnie salon lub pokój dzienny -  miejsce, w którym odpoczywasz i przyjmujesz gości, jest przeważnie częścią otwartej strefy dziennej. Pokazujemy, jak harmonijnie pogodzić różne funkcje w jednym wnętrzu, nie rezygnując z komfortu.

Urządzenie salonu to z pozoru prosty temat. Kanapa, wygodne fotele, elegancki dywan, stolik kawowy, kominek. W rzeczywistości taki schemat jest realizowany sporadycznie. Wszystko zależy od architektury wnętrza, modelu życia mieszkańców i ich budżetu. Inaczej urządzasz salon w rezydencji lub domu jednorodzinnym, a inaczej w apartamencie albo mieszkaniu. W rezydencjach salon najczęściej funkcjonuje jako osobne pomieszczenie. Jego walorami mogą być atrakcyjne osie widokowe lub niestandardowa wysokość (tak zwana pustka nad salonem w dwukondygnacyjnym wnętrzu), które podkreślają reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Zaakcentowane są w nim zwykle ładny kominek i zestaw wypoczynkowy. W mniejszych domach salon bywa częścią otwartej przestrzeni, która może łączyć wiele funkcji.

Salon z dużymi przeszkleniami

Stosowane współcześnie przeszklenia wielkoformatowe pozwalające przyrodzie wniknąć do wnętrza nie zawsze są dobre. Niekiedy gęstość zabudowy, szczególnie w miastach, wymusza na architektach niekonwencjonalne rozwiązania podnoszące atrakcyjność projektowanej przestrzeni. Co zrobić, jeśli dookoła stoi dużo innych domów? Warto zwrócić na to uwagę na etapie wybierania projektu. Jak znaleźć upragniony atrakcyjny widok z salonu, nie zaglądając innym do okien? Jednym ze sposobów jest umiejętne kadrowanie widoku za pomocą okna przy podłodze. Efekt może wzmocnić zastosowanie otwartego narożnika, który skieruje wzrok na pięknie utrzymany trawnik. Okna narożne mają tę zaletę, że dają prawie panoramiczny widok. To prosty detal, ale bardzo efektowny. Szczególnie jeśli uda się umieścić we wnętrzu choć jedną, nawet wąską, ale za to wysoką szybę.

Autor: Piotr Mastalerz

Piękny widok za oknem buduje charakter salonu. Panoramiczne okna dają znakomity efekt, gdy dom stoi w ładnym otoczeniu

Salon z kominkiem

O atmosferze wnętrza często decyduje kominek. Zarówno otwarty, jak i zamknięty ma swoje zalety. W otwartym, tradycyjnie zbudowanym kominku lepiej widać ogień, masz poczucie jego bliskości. Kominki zamknięte mniej ograniczają organizacyjnie. W każdej chwili możesz wyjść z domu – wystarczy zamknąć szklane drzwiczki i nie musisz się martwić o kanapy ustawione w sąsiedztwie. Styl kominka zależy od tego, jak chcesz urządzić wnętrze. Jeśli chętnie wracasz do wzorów klasycznych, użyj naturalnych kamieni na kominku i płycie przed nim. Jeżeli wolisz styl nowoczesny – bryła kominka może mieć kształt prostopadłościanu. Wykonana z tego samego materiału co ściany nie zakłóca widoku ognia. 

Bezpieczny ogień

Naturalnie należy pamiętać o bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych. To moc wkładu określa, jaki dystans powinien dzielić kanapy od paleniska. Przy kominku zamkniętym – 110-160 cm. Więcej wolnej przestrzeni trzeba zachować przed kominkami otwartymi (mniej więcej 200 cm). Przed palącymi się drewnami wypadającymi z kominka chroni podłogę specjalna płyta. Musi mieć przynajmniej 60-70 cm długości przy kominku zamkniętym oraz mniej więcej 100 cm przy otwartym. Jest wtedy miejsce na dodatkowy parawan przed kominkiem. Nie tylko pełni on funkcję ochronną, ale także kieruje na boki strumień ciepłego powietrza, które dzięki temu nie grzeje mebli.

Autor: Piotr Mastalerz

Intymne pomieszczenie stworzone jakby tylko po to, aby patrzeć w ogień. Ma wymiary 3,4 x 5,5 m

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli głównej złota ściana

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaka kuchnia w domu? Otwarta czy zamknięta?

Pierwsza nawiązuje do tradycji, druga jest nowoczesna. Inaczej wyglądają i sprzyjają innym upodobaniom oraz...

Metamorfoza wnętrza: nowoczesny, wielofunkcyjny...

Ten salon pełni funkcję zarówno pokoju gościnnego, jak i sypialni. Jego wystrój i aranżacja...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Szary salon - aranżacja pokoju pełnego szarości....

Aranżacja tego salonu jest pełna różnych odcieni szarości. Szare ściany, szara kanapa, ciemna grafitowa...

Aranżacja salonu. Salon ze schodami ażurowymi lub...

Coraz częściej w salonie projektowane są schody. Takie rozwiązanie jest wyzwaniem dla architekta. Trudność...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...