Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Aranżacja poddasza. Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

Aranżacja poddasza. Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

W nowo budowanych domach aranżacja poddasza sprowadza się zwykle do zaplanowania tam części nocnej. Poddasze można jednak przeznaczyć również na samodzielne mieszkanie. Zobacz, jak urządzić wygodny salon na poddaszu, jak dobrać meble i materiały wykończeniowe.

Jak zaplanować aranżację poddasza?

Urządzając mieszkanie na poddaszu, stajemy przed wyzwaniem nie tylko podzielenia przestrzeni na poszczególne pomieszczenia, doprowadzenie do każdego z nich odpowiedniej ilości dziennego światła i świeżego powietrza, ale także zadanie, aby z niedogodności, jaką są skosy, uczynić atut.

Podział poddasza powinien być dopasowany do przebiegu połaci – tylko wtedy istnieją szanse na uporządkowanie przestrzeni. Warto też zdawać sobie sprawę, że wymagana wielkość, kształt i sposób oświetlenia pomieszczeń na poddaszu znacznie różnią się od tych na parterze. Kluczem do sukcesu jest więc również dobór odpowiednich produktów stosownie do funkcji i parametrów funkcjonowania wnętrza (wilgotność, wymogi wentylacyjne, kierunek nasłonecznienia, dostęp do okna).

Polecamy: Kuchnia na poddaszu. Jak praktycznie zaplanować przestrzeń?

Autor: FAKRO

Dobry dostęp światła to podstawa w pokoju dziennym. Dzieki właściwemu rozmieszczeniu okien dachowych salon będzie przestronny i jasny.

Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

Salon na poddaszu powinien być obszerny, jasny, umożliwić widoki na otoczenie i spełnianie wielu rozlicznych funkcji. W realizacji tych zadań przestrzeń pod skosami poddasza zwykle jest dużym wyzwaniem, ale zarazem stwarza wiele możliwości niekonwencjonalnych aranżacji poddasza.

Salon na poddaszu jest największym pomieszczeniem poddasza, dlatego dzieląc strych, trzeba mieć to na względzie. Najlepsze możliwości aranżacyjne daje pomieszczenie zajmujące całą szerokość poddasza. Mimo skosów z kilku stron powierzchnia mierzona po podłodze jest tak duża, że z powodzeniem można ją podzielić na funkcjonalne aneksy, dopasowując wysokość poszczególnych zakątków do zróżnicowanych funkcji. Pomieszczenie przeznaczone na salon musi dawać możliwość wykreowania efektownej przestrzeni. Kształt salonu na poddaszu w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Zajmujący całą szerokość poddasza pokój dzienny pod dwuspadowym dachem będzie miał bardzo przyjemną w odbiorze przestrzeń – symetryczny kształt uzyska dzięki skosom zamykającym pomieszczenie na przeciwległych ścianach. Pod dachem wielopołaciowym przestrzeń pocięta licznymi skosami i zakamarkami może być chaotyczna i mało przyjazna w odbiorze. Dlatego często wprowadza się tam ścianki odcinające najniższe, nieużyteczne powierzchnie.

ZDANIEM EKSPERTA

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu salonu na poddaszu? Podpowiada ekspert z firmy FAKRO

Kiedy myślimy o własnym mieszkaniu, wyobrażamy sobie wnętrze oryginalne o niekonwencjonalnym wystroju. Takie możliwości stwarza aranżacja salonu na poddaszu gdzie światło jest doskonałym narzędziem kreowania przestrzeni. W salonie możemy zamontować różne okna od okien uchylno-obrotowych, poprzez duże okna z podniesioną osią obrotu, aż po okno balkonowe. Ważne, żeby okna umożliwiały łatwe podejście do okna po otwarciu skrzydła i wygodne przebywanie pod nimi. Takie okna dachowe otwierają dodatkową przestrzeń na poddaszu i umożliwiają kontakt z otoczeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja salonu w nowym wydaniu. Prosty sposób...

Ten salon przed metamorfozą nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dzięki drobnym zmianom aranżacja nabrała...

Szary salon - aranżacja pokoju pełnego szarości....

Aranżacja tego salonu jest pełna różnych odcieni szarości. Szare ściany, szara kanapa, ciemna grafitowa...

Nowoczesne wnętrza. Obszerna strefa dzienna

Strefa dzienna to obecnie nieodłączny element nowoczesnego wnętrza. Jest miejscem rodzinnych posiłków,...

Sofa stylowa czy nowoczesna? Meble wypoczynkowe...

Salon to miejsce przeznaczone do wypoczynku. To tu relaksujemy się siedząc na kanapie i czytając dobra...

Jaki salon? 8 zasad projektowania salonu - porady...

Jak zaprojektować salon, by pogodził potrzeby wszystkich domowników? Czy salon w domu musi być przestronny,...

Jak urządzić salon połączony z kuchnią. Kuchnia,...

Połączenie kuchni z jadalnią i salonem, a właściwie wstawienie kuchni do salonu, to sposób na...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.