| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Aranżacja poddasza. Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

Aranżacja poddasza. Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

W nowo budowanych domach aranżacja poddasza sprowadza się zwykle do zaplanowania tam części nocnej. Poddasze można jednak przeznaczyć również na samodzielne mieszkanie. Zobacz, jak urządzić wygodny salon na poddaszu, jak dobrać meble i materiały wykończeniowe.

Jak zaplanować aranżację poddasza?

Urządzając mieszkanie na poddaszu, stajemy przed wyzwaniem nie tylko podzielenia przestrzeni na poszczególne pomieszczenia, doprowadzenie do każdego z nich odpowiedniej ilości dziennego światła i świeżego powietrza, ale także zadanie, aby z niedogodności, jaką są skosy, uczynić atut.

Podział poddasza powinien być dopasowany do przebiegu połaci – tylko wtedy istnieją szanse na uporządkowanie przestrzeni. Warto też zdawać sobie sprawę, że wymagana wielkość, kształt i sposób oświetlenia pomieszczeń na poddaszu znacznie różnią się od tych na parterze. Kluczem do sukcesu jest więc również dobór odpowiednich produktów stosownie do funkcji i parametrów funkcjonowania wnętrza (wilgotność, wymogi wentylacyjne, kierunek nasłonecznienia, dostęp do okna).

Polecamy: Kuchnia na poddaszu. Jak praktycznie zaplanować przestrzeń?

Autor: FAKRO

Dobry dostęp światła to podstawa w pokoju dziennym. Dzieki właściwemu rozmieszczeniu okien dachowych salon będzie przestronny i jasny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak urządzić wygodny salon na poddaszu?

Salon na poddaszu powinien być obszerny, jasny, umożliwić widoki na otoczenie i spełnianie wielu rozlicznych funkcji. W realizacji tych zadań przestrzeń pod skosami poddasza zwykle jest dużym wyzwaniem, ale zarazem stwarza wiele możliwości niekonwencjonalnych aranżacji poddasza.

Salon na poddaszu jest największym pomieszczeniem poddasza, dlatego dzieląc strych, trzeba mieć to na względzie. Najlepsze możliwości aranżacyjne daje pomieszczenie zajmujące całą szerokość poddasza. Mimo skosów z kilku stron powierzchnia mierzona po podłodze jest tak duża, że z powodzeniem można ją podzielić na funkcjonalne aneksy, dopasowując wysokość poszczególnych zakątków do zróżnicowanych funkcji. Pomieszczenie przeznaczone na salon musi dawać możliwość wykreowania efektownej przestrzeni. Kształt salonu na poddaszu w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Zajmujący całą szerokość poddasza pokój dzienny pod dwuspadowym dachem będzie miał bardzo przyjemną w odbiorze przestrzeń – symetryczny kształt uzyska dzięki skosom zamykającym pomieszczenie na przeciwległych ścianach. Pod dachem wielopołaciowym przestrzeń pocięta licznymi skosami i zakamarkami może być chaotyczna i mało przyjazna w odbiorze. Dlatego często wprowadza się tam ścianki odcinające najniższe, nieużyteczne powierzchnie.

ZDANIEM EKSPERTA

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu salonu na poddaszu? Podpowiada ekspert z firmy FAKRO

Kiedy myślimy o własnym mieszkaniu, wyobrażamy sobie wnętrze oryginalne o niekonwencjonalnym wystroju. Takie możliwości stwarza aranżacja salonu na poddaszu gdzie światło jest doskonałym narzędziem kreowania przestrzeni. W salonie możemy zamontować różne okna od okien uchylno-obrotowych, poprzez duże okna z podniesioną osią obrotu, aż po okno balkonowe. Ważne, żeby okna umożliwiały łatwe podejście do okna po otwarciu skrzydła i wygodne przebywanie pod nimi. Takie okna dachowe otwierają dodatkową przestrzeń na poddaszu i umożliwiają kontakt z otoczeniem.

Wykończenie poddasza... no jasne!

Wykończenie poddasza, a co za tym idzie dalsza aranżacja salonu pod skosami, nie jest trudne. 
Salon na poddaszu będzie się wydawał bardziej przestronny, jeśli pozostawimy możliwie największą powierzchnię podłogi. Jeśli nie ma takiej konieczności, lepiej nie odcinać ściankami nawet nisko schodzących skosów. Wykańczając sufit, unikajmy ciężkich, przytłaczających rozwiązań.

Warto wiedzieć, że nadmiar drewna zacieśni przestrzeń. Konstrukcję więźby można wyeksponować, kolor drewna kontrastując z jasnym kolorem ścian i skosów – siatka więźby jest wówczas wyrazistym, dobrze widocznym elementem wnętrza.

Konstrukcję dachu można też ukryć pod płytami gipsowo-kartonowymi, co pozwala stworzyć sterylne, nowoczesne wnętrze, w którym skosy są mało widoczne. Można też elementy konstrukcyjne pomalować na biało lub na inny pastelowy kolor, który doda wnętrzu lekkości i przestronności.

Okna dachowe na poddaszu

Ze względu na wielkość pomieszczenia i użytkowanie go w ciągu dnia trzeba doprowadzić do niego dużą ilość naturalnego światła. Zaleca się, aby powierzchnia szyb stanowiła minimum 10% powierzchni podłogi. Podobnie jak w salonie na parterze, najlepiej gdy światło dociera tu z kilku stron – wszystkie aneksy i zakątki są dobrze doświetlone. Jeśli może być tylko jedno okno, najlepiej aby znalazło się pośrodku najdłuższej ściany. Konieczne są też duże płaszczyzny przeszkleń. Jeżeli więc w pomieszczeniu mają być drzwi balkonowe w ścianach szczytowych, powinny być co najmniej dwuskrzydłowe, a lukarna jak najszersza.

Okna dachowe stwarzają dodatkowe możliwości. Nie tylko wpuszczają więcej światła, ale także optycznie powiększają wnętrze. Można je łączyć w zestawy, powiększając płaszczyznę przeszkleń. Nawet jeśli wychodzą na jedną stronę, czas, kiedy wpada światło, można wydłużyć, umieszczając okna połaciowe jedno nad drugim – słońce przesuwając się nad dachem, dłużej gości w pomieszczeniu. Okna zestawione w kalenicy dachu to szansa na oświetlenie pomieszczenia jednocześnie od wschodu i zachodu lub północy i południa.

Autor: Mariusz Bykowski

Wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych do zabudowy poddasza pozwala stworzyć nowoczesne wnętrze, w którym skosy są mało widoczne

Aranżacja salonu, czyli jak urządzić wygodne poddasze

Na poddaszu nietrudno urządzić kącik wypoczynkowy – nowoczesne meble wypoczynkowe są zwykle niskie i rozłożyste, a skosy poddasza nie przeszkadzają w ich użytkowaniu, ponieważ siadamy na nich w wyższej części poddasza. Pod skos można wsunąć niskie stoliki, sprzęt grający, a w zabudowie ścianek kolankowych ukształtować system wnęk na książki, płyty. Poza tym, na rynku znajdziemy meble na poddasze w każdym stylu i szerokiej gamie kolorystycznej.

Gdy dzielimy poddasze na wyłącznie małe pomieszczenia, słupy można wbudować w ściany działowe, w przypadku pokoju dziennego zaś zazwyczaj są one jego częścią – z jednej strony mogą utrudniać aranżację, z drugiej być pretekstem do oryginalnych rozwiązań dekoratorskich. Nawet stojące pośrodku słupy mogą pomóc w wydzieleniu aneksów, na przykład jadalni i kącika wypoczynkowego, lub być granicą dla aneksu kuchennego.

Aranżacja salonu: salon w stylu romantycznym

Jak bez generalnych przeróbek odmienić salon? Jezeli chcemy mieć salon w stylu romantycznym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaką farbę wybrać do malowania ścian w salonie?...

Chcesz odświeżyć ściany w salonie i zmienić ich kolor? Zastanawiasz się, jaki rodzaj farby będzie odpowiedni...

Domowa biblioteka na 15 sposobów. GALERIA

Domowa biblioteka powinna harmonizować ze stylem wnętrza. Nie mniej ważna jest jej funkcjonalność. Zobacz 15...

Nowoczesna aranżacja poddasza. Sposób na jasne i...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...