| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Projekt pokoju dziecięcego, czyli jak z głową urządzić pokój dla dziecka. PODPOWIADA ARCHITEKT

Projekt pokoju dziecięcego, czyli jak z głową urządzić pokój dla dziecka. PODPOWIADA ARCHITEKT

Pokój dziecka jest jednocześnie jego sypialnią, bawialnią i miejscem nauki. Architekt wnętrz wyjaśnia, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu pokoju dziecięcego. Jak urządzić pokój dla dziecka, aby sprzyjał zabawie, wypoczynkowi i skupieniu.

Jakie łóżko w pokoju dziecka

Łóżko nie powinno stać tuż pod oknem ani w sąsiedztwie kaloryfera. Najlepsze będzie zaciszne miejsce, w którym dziecko będzie miało całkowity spokój.

Łóżko to najważniejszy mebel w pokoju dziecka do trzech lat. Powinno mieć zdrowy dla kręgosłupa materac umieszczony na sztywnym podłożu. Dobrze, jeżeli dno łóżeczka ma regulowaną wysokość. Rewelacyjne są multisensoryczne łóżeczka z innowacyjnych kolekcji mebli Pook Pook i Evolve, stymulujących rozwój dziecka marki Meble Vox. Polecam też kolekcję Filo marki Pino. Praktyczne są łóżeczka, które łatwo zamienić w tapczanik, na przykład First marki Timoore.

Wygodnie jest, jeśli łóżeczko małego dziecka stoi krótszym bokiem do ściany, tak by rodzice mieli dostęp do malucha z trzech stron. Obok najlepiej postawić szafkę z blatem do przewijania. Powinna mieć ona wysokość 85-90 cm i szerokość 90-120 cm oraz – koniecznie – barierki zabezpieczające. Dla przedszkolaka dobrym rozwiązaniem będzie łóżko rozsuwane – rosnące wraz z dzieckiem. Polecam model Simple marki Timoore i Minnen z Ikei.

Jeżeli pokój dzieli kilkoro dzieci, ustaw łóżka jak w wagonie sypialnym czy koi na statku. Kombinacji ustawienia łóżek i zagospodarowania przestrzeni pod nimi jest dużo. Zapewne dzieci będą walczyć o miejsce na górze. Pamiętaj o takich rozwiązaniach jak materac dla gości wysuwany spod łóżka czy szuflady na zabawki i sprzęt sportowy.

Rozkładane sofy polecam tylko dla gości. Na co dzień zdecydowanie praktyczniejsze są tapczany czy łóżka. Po pierwsze, mają zwykle lepsze – a więc i zdrowsze – materace, a po drugie, dzieci łatwo mogą je same posłać. To je uczy samodzielności.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak urządzić miejsce do zabawy w pokoju dziecięcym

Proste, neutralne wnętrze jest idealną scenografią do dziecięcych zabaw. Wystarczy użyć wyobraźni i kilku akcesoriów, by stało się zamkiem, wzburzonym oceanem czy rozległą krainą, przez którą mkną pociągi.

Przedszkolak potrzebuje dużo wolnego miejsca na podłodze, a starsze dzieci – przestrzeni do uprawiania hobby. Czasami wystarczy dodatkowy stół do budowania z klocków (przyda się też trochę mniejszych pojemników do ich segregowania i przechowywania), ale niekiedy potrzebne jest odizolowane miejsce do muzykowania (w Ameryce, gdy dzieci założą zespół muzyczny, rodzice przenoszą je do garażu).

Nastolatek na pewno będzie wolał usiąść z laptopem na łóżku niż przy biurku. Dlatego warto doprowadzić do jego pokoju Internet. Najwygodniej, gdy jest bezprzewodowy. Oczywiście, przyda się także do nauki.

Telewizor w pokoju dziecięcym nie jest konieczny. Za to gniazdo telewizyjne będzie jak znalazł, gdy dziecko zachoruje.

Autor: Mariusz Bykowski

W pokoju malca musi być miejsce na minigalerię jego prac. Mogą to być obrazki i tablica magnetyczna przymocowane do ściany nad łóżkiem albo...

Jak zaplanować w pokoju przestrzeń do nauki

Biurka

Biurko dla ucznia wymaga spokojnego miejsca. Można je postawić pod oknem, żeby podczas nauki dziecko mogło jak najdłużej korzystać ze światła dziennego. Powinno ono padać z lewej strony. Niewskazane jest światło z tyłu (odbija się od ekranu, powodując bliki), a także padające z przodu (zaciemnia obraz, co szybko męczy oczy).

Jeśli pokój dziecka jest od strony północnej albo wschodniej, rozproszone światło nie będzie dekoncentrować, ale pomagać w pracy. Zwykle jednak pokoje dzieci umieszczamy po słonecznej stronie domu. Wówczas rozwiązaniem mogą być rolety typu screen ograniczające dostęp promieniowania słonecznego (na jednym oknie można zamontować dwie różne rolety, na przykład zaciemniające na ramie okna i typu screen nad oknem).

Funkcjonalne jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Jest on na odpowiedniej wysokości, gdy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby przy nim siedzącej jest prosty. Biurka marki Moll czy Multibiurko marki Meble Vox umożliwiają także regulację kąta nachylenia blatu. Ukośnie ustawiony ułatwia osobom pracującym przy biurku z pochyloną głową przyjęcie naturalnej postawy ciała, dzięki czemu odpręża mięśnie karku, zapobiega garbieniu się, pomaga dbać o wzrok – kąt widzenia blisko 90° zapobiega odbiciom promieni słonecznych od książek położonych na blacie.

Biurko powinno mieć szuflady na pomoce szkolne. Można też dostawić dodatkową komódkę. Praktycznym rozwiązaniem jest nadstawka na biurko z szufladkami i półkami. Na ścianie nad blatem możemy powiesić tablicę magnetyczną. Odradzam korkowe, szczególnie gdy w domu są również młodsze dzieci. Pinezki mogą być niebezpieczne.

Krzesła

Przede wszystkim w pokoju dziecka zadbaj jednak o dobre krzesło. Najlepiej z atestem Państwowego Zakładu Higieny. Ergonomiczne krzesło to takie, które pozwala regulować nie tylko wysokość, ale też głębokość siedziska, ustawienie oparcia i podłokietników. Oparcie powinno być tak wyprofilowane, by idealnie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Takie krzesło pomoże zachować prawidłową postawę, i to niezależnie od wzrostu czy wagi siedzącego dziecka. Warto pamiętać, że dorastające dzieci rosną średnio 7 cm rocznie! Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi. Jeśli to konieczne, zastosuj podnóżek. Polecam krzesła obrotowe dające dziecku swobodę ruchów przy biurku. Drzwi do pokoju nie powinny się znajdować za plecami dziecka, żeby nie miało nieprzyjemnego, rozpraszającego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja pokoju dziecięcego. Zobacz, jak z...

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest łatwym zadaniem. Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalne i bezpieczne...

Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce...

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie...

Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Dom dla dzieci. Pomysły na aranżację pokoju...

To z myślą o dzieciach zwykle buduje się dom. Co robią inwestorzy, żeby z ich wymarzonego domu dzieci też...

Aranżacja pokoju dla chłopca. Pomysł na...

Pokój dla dwójki rodzeństwa przeszedł całkowitą metamorfozę. Nieduży, wąski i bez wyrazu pokój dziecięcy...